Yeniden yapılanma sürecinde Beşiktaş

ONUR EREM

Beşiktaş’ın Avrupa kupalarından bir yıllığına men edilmesinin ardından kulübün gelirleri daha da azalacak. Yeni yönetim ise göreve geldiğinden beri 2 teknik direktör kovarak en kısa zamanda en çok teknik direktör kovan yönetim olarak tarihe geçmiş olabilir. Ancak Demirören döneminde saçılan paralardan sonra transfer politikasında değişikliğe gidilmesi ve altyapıya dönülmesi gibi vaatlerle şimdiden büyük bir taraftar desteğini arkasına aldı Fikret Orman ve ekibi.

Demirören’in gidişinin ardından önemli bir taraftar kitlesi kulüple tekrardan yakınlaştı. Taraftarlar gerekli fedakarlığı göstermeye hazır olduklarını FEDA t-shirt’ü kampanyası ile gösterdi. Bu süreçte yönetim Beşiktaş İçin Bir Fikrim Var adlı internet sitesini açarak taraftarlarla etkileşimi arttırıp taraftar isteklerini dikkate alacaklarına dair sinyaller verdi. Beşiktaş taraftarları hem bu sitede, hem de diğer siteler ve sosyal medya üzerinde kulübün bu kötü günleri atlatmasına yardımcı olabilecek fikirler üretip bunu diğer taraftarlarla paylaştılar.

Ben de bu taraftar tartışmalarından ortaya çıkan fikirlerin içinden dikkat çekici olanları düzenleyip kategorilere ayırarak insanların bu önerileri okumasını kolaylaştırmak ve bu yeniden yapılanma sürecindeki tartışmalara bir katkıda bulunmak istedim:

Kombine ve Bilet

1. Taraftar sayısının az olması beklenen maçlarda: Öğrencilere indirim olsun, kombine kart sahipleri bir arkadaşını ücretsiz olarak getirebilsin.

2. Öğrencilere kombinede büyük bir indirim yapılsın.

3. Sadece Avrupa maçlarına ve sadece derbilere gelmek isteyenlere derbi kombinesi çıksın. İlk yarı sonunda ikinci dönem kombineleri çıksın.

4. Deplasman maçları için yönetim bilet+yol+konaklamadan oluşan paketler satsın.

Altyapı

1. En çok para altyapıya harcansın. Dünyanın en iyi altyapı hocaları ve antrönerleri ile çalışılsın. İsimlere bağlı kalmayacak bir sistem oturtulsun.

2. Federasyon ile konuşularak ilk 11’de bir 18 yaş altı, aryıca bir de 21 yaş altı TC vatandaşı futbolcu oynatma zorunluluğu getirilsin.

3. Her ilde ilkokul ve liseler arasında okul okul dolaşacak, her mahalleyi gezecek yetenek avcıları istihdam edilsin. Nüfusu yüksek her şehirde futbol okulları kurulsun. Yatılı futbol/spor okulu açılsın, yetenekli öğrenciler burada burslu okusun, bir yandan da antremanlara katılarak geleceğin futbolcuları ve sporcuları yetiştirilsin.

4. Altyapı A takımının sistemiyle oynatılarak oyuncular bu sisteme en baştan hazırlanmalı. Altyapıdaki oyunculara en iyi psikolojik destek sağlanmalı. Oyunculara ayrıca yaşam koçu verilsin.

5. Amatör branşlara gerekli ilgi gösterilmeli. Oralarda daha küçük paralarla şampiyon olmak mümkün, böylece takımın müzesi genişler, taraftarı artar.

6. B ve C takımları kurulsun Bank Asya’da ve 2. Lig’de oynacak B ve C takımlarında genç oyuncular denensin. Maçlar da İnönü’de yapılsın. Böylece kiralık gönderilen oyuncular İstanbul’dan ayrılmadan takım antrenörleriyle çalışmalarına devam ederler ve gittikleri yerde uyum sorunu, oynatılmama gibi sorunlarla karşılaşmazlar.

7. Sergen Yalçın tekrardan altyapıya kazandırılsın, altyapıdaki menajer oyunlarına son verilsin.

Sanal Ortam

1. Android, iOS, Symbian ve Windows Phone için özel uygulamalar yapılsın. Bunların bazıları ücretsiz haber programları gibi olsun. Ayrıca hem ucuz hem de pahalı seçeneklere sahip ekran koruyucuları-temalar-duvar kağıtları satılsın (iOS’daki I’m Rich uygulaması gibi). İnsanlar telefonlarında yüksek bağış yaptıklarını ilan edebilsinler o şekilde. Uygulama marketlerinde e-dergi satılsın. Aylık veya yıllık fiyatı olsun, ucuz olsun ki çok insan yükleyebilsin.

2. Yönetim bir internet sitesi açarak buradan gelecek taraftar sorularını ayda bir yanıtlasın. Buraya üyelik taraftar kartına/kredi kartına veya para verip üye olanlara açık olsun. Böylece diğer takım taraftarları giremesin.

Kartal Yuvası

1. Satış-pazarlama-reklam işlerinde bu işleri profesyonel olarak yapan Beşiktaşlıların sürekli tavsiyesi alınsın.

2. Hem Kartal Yuvası’nın ürün yelpazesi genişletilsin, hem de internetten satış için daha güzel bir arayüz kullanılsın.

3. Beşiktaş’ın geçmiş bütün maçlarından oluşan DVD setleri satılsın. Bir de en unutulmaz maçlardan ve gollerden (İnönü’deki Liverpool, Barcelona gibi) oluşan tek bir DVD hazırlansın.

4. Eski formalardan ikonlaşmış olanlar yeniden üretilip nostaljik olarak satılsın.

5. Her şehire ufak da olsa birer Kartal Yuvası açılarak, eğer bazı şehirlerde getirisi maliyetini karşılamayacaksa oralara da belli aralıklarsa gezici TIR gönderilsin.

6. Bir ailenin bütün üyeleri Kartal Yuvası’ndan ürün aldığında makul bir indirim yapılsın.

7. Çocuklar ve gençler için bugüne kadar BJK’de oynamış sevilen oyuncuların özelliklerini içeren oyun kartları yapılmalı (defans:3, şut:9 gibi). Benzeri NBA kartları çok satılıyor.

8. Yurtdışındaki taraftarlarımıza da ürün satışı yapılsın, Almanya gibi yerlerde Kartal Yuvası açılsın. Buralar Türkiye forması da satsın. Ayrıca internet üzerinden gelir elde edilecek başka projeler üretilsin.

9. Bu günlerin hatırlanması için Feda kartları, atkıları, posterleri ve yapılabilecek bütün ürünleri yapılsın.

10. Her maçtan sonra bütün futbolcuların o maçta giydiği forma satılsın. Bunun duyurusu iyi yapılsın. Her “en yüksek fiyata giden forma” da haber yapılsın.

11. Efsane oyuncuların maketleri, bibloları, t-shirtleri satılsın; her yıl yeni tasarımlar eklensin.

12. Her futbolcu sık sık Kartal Yuvalarına gelip belli bir fiyat karşılığında forma imzalasın, foto çektirsin.

13. Taraftarlara üzerlerinde kendi isimleri de yazan BJK TARAFTAR plaketleri satılsın. Bu plaketler farklı mazemelerle farklı fiyatlara satılsın, binlerce liraya satılacakların bile alıcısı çıkacaktır.

14. Kartal Yuvası 200 liraya kadar hediye çekleri düzenleyerek acil nakit ihtiyacını karşılasın.

15. İnönü’nün hem şu anki halinin, hem de yeni yapılacak halinin maketleri gece lambası olarak satılsın, stad ışıkları yerine lamba olsun.

16. Beşiktaş’ın sahip olduğu rekorlar t-shirt’leştirilsin, posterleri ve diğer ürünleri de yapılsın.

Yeni İnönü Projesi

1. İnönü yıkılırken çimler, koltuklar, tuğlalar ve para edebilecek ne varsa parça parça taraftara satılsın.

2. Yeni stad yapılırken taraftarlar para karşılığı isimlerini duvardaki tuğlalara yazdırabilsin. En görünür tuğlaların fiyatı daha yüksek olsun.

3. İnönü stadı yıkılmadan önce özel konserler, yemekli geceler düzenlensin stadın içinde. Eski oyuncular ve yıldızlardan oluşan özel maçlar yapılsın, stad yıkılmadan önceki son golü Süleyman Seba atsın.

4. Stadyum yenilendikten sonra her yaz müzik festivalleri düzenleyerek gelir kazanılsın. Yaz olduğu için çimlere gelecek zararın düzeltilmesi için zaman olacaktır. Şehrin ortasında, Taksim’e, Levent’e, Kadıköy’e bu kadar yakın bir yerdeki festivale katılım da fazla olacaktır.

5. Beşiktaş Müzesi’nin daha çok ziyaretçi çekmesi için çalışılsın, turistler de buraya yönlendirilsin.

6. Yeni stada izin alınabilen boyutlarda alış-veriş merkezi ve otopark yapılsın. Ayrıca maç günleri dışında da gelir getirebilecek her türlü işletme/mekan yapılsın. Dolmabahçe Sarayı’na gelen turistleri de çekebilecek türde olsun bunlar.

7. Stad yapılırken koltuk başına maliyet neyse bu parayı bağışlayan taraftarların adı stadın o koltuğunun üstüne kazınsın ve sonsuza kadar orada kalsın (belki tribüne göre fiyat değişebilir). Koltuk kırıldığında yerine yenisi konarken yine ismi yazılı şekilde konulsun. Bunun fiyatı binlerce lira tutacağı için taksit imkânı iyi ayarlansın. Ayrıca bu insanlara 1 veya 2 yıllık kombine hediye edilsin, ilerleyen yıllarda da kombine alımında belli bir indirim yapılsın. Böylece bir kişi yıllar boyunca kendi adının yazılı olduğu koltukta maçı izleyebilir, ileride o koltuğun kombine hakkını çocuklarına devrederek bir aile geleneği oluşturabilir.

8. Yeni stad en az 45 bin kişilik olsun.

Stadın Kullanımı

1. Her sezon başında İnönü’de hazırlık turnuvası düzenlensin, dünyadan siyah-beyaz renkli takımlar gelsin.

2. Beşiktaşın deplasman maçları İnönü’de kurulacak dev bir perdede yayınlanır, giriş ücreti olarak duruma göre 1 veya 5 TL gibi sembolik paralar alınır. İçeride de kafe ve barlardaki gibi yiyecek içecek hizmeti verilir.

3. Maçlarda maç öncesi ve devre arasında stat içi etkinlikler arttırılmalı. Belli bir ücret karşılığında stad ekranında yazı yayınlatma, saha içindeki gösterilere ve yarışmalara (top sektirme, 9 aylık penaltı atma vs.) katılma gibi imkanlar sağlanmalı.

4. Sponsorlarla anlaşılsın ve maçlar 3-0 veya 5-0 gibi farklı bir galibiyetle biterse sponsorlar kulüpten de taraftardan da para almadan taraftarlara köfte-ekmek veya benzer şeyler dağıtsın.

5. Stadyum haftanın her günü açık olmalı, isteyen ziyaretçiler stada 3-5 liraya girip foto çektirebilmeli, soyunma odalarını gezebilmeli.

6. Stadda satılan su, soda gibi ürünler, eğer daha kârlı olacaksa BJK tarafından “BJK Su”, BJK Çekirdek gibi markalarla ürettirilip satılsın.

7. Stad çevresinde işportacılar yerine kulübün paralı çalışanları görev yapsın.

8. Efsane oyuncular belli aralıklarla stadda ücretli imza günleri düzenlesin.

9. Basket maçları öncesi futbol oyuncularına, futbol maçları öncesi de basket takımı oyuncularımıza stadda şov yaptırılabilir.

10. Ayda/iki ayda bir idman stadda yapılsın seyirciler 5 liraya girip izleyebilsin.

Forma

1. Formaların sırtlarına taraftarlardan yıllık reklam alınsın: Her oyuncu formasının numara kısmı 1000-2000 ufak parçaya bölünsün, 1000 lira gibi bir fiyata taraftarlar buraya kendi fotoğraflarını koysunlar bir yıllığına. 25 oyuncudan 50 bin foto alanı, 50 milyon liralık gelir demek. Eğer talep az olursa fiyat düşürülebilir.

2. Şort reklamı alınsın.

3. Forma tasarımı yapılırken taraftarın da görüşleri tasarımları dikkate alınsın.

Taraftar

1. BJK’den bilet, kombine, taraftar kart, kredi kartı, dergi aboneliği veya Kartal Yuvası’ndan herhangi bir ürün alan taraftarların bilgileri ve iletişim bilgileri bir veri tabanına kaydedilsin. Bu insanlara diğer ürünlerde indirim yapılsın, onları da almaya teşvik edilsin.

Gelir Getirebilecek Diğer Projeler

1. Beşiktaş’lı yönetmenlerle Beşiktaş’ın kuruluş dönemine ait kaliteli bir film yapılsın. Müziğini de Beşiktaş’lı şarkıcılar yapılsın. Film müzikleri ve DVD ayrıca satılsın.

2. Beşiktaş merkezde kulübe (eğer yasal sorun varsa bir derneğe) ait bir lokal/restoran/bar açılsın. Maç günleri bütün taraftarlar orada toplansın, diğer günlerde de BJK’lilerin tercih edeceği bir yer olacaktır. Gerekirse iki farklı yerde açılabilir, biri merkezde daha uygun fiyatlı, diğeri deniz kenarında ve daha lüks. Böylece farklı gruplara da hitap eder. Bu uygulama talep görebilecek diğer şehirlerde de yapılabilir, buralarda maç yayını da yapılarak Beşiktaşlıların maç izlerken kulübe para kazandırması sağlanır.

3. Beşiktaş TV daha etkin kullanılabilir. Beşiktaşlı bütün ünlüler bu projeye destek verebilir. Ayrıca internetten yayın yapılabilir. Eğer daha etkin kullanılamayacaksa kapatılıp tasarruf sağlanabilir.

4. BJK her yaz farklı ülkelerde o ülkelerin takımlarıyla hazırlık maçı yapsın, o ülkede forma satsın. Özellikle Avrupa takımlarına hayran uzakdoğu ülkeleri ve takımda oynayan yabancıların ülkeleri (mesela bu yıl için Portekiz).

5. Beşiktaş piyangosu düzenlenebilir.

6. Güney sahillerinde bir otel/tatil köyü inşa edilsin. Otel özellikle futbol kampına yönelik tasarlansın. Yaz kampları burada yapılsın ve diğer Avrup takımları da burada yaz kampı yapıp kulübe gelir sağlasın. Ayrıca turistlerden de para gelir.

7. Basket maçlarında stad kapasitesi yetmediği için Sinan Erdem kullanılsın.

8. Beşiktaşlıların ve futbolcuların oturabileceği bir BJK sitesi inşa edilebilir.

9. Fulya gibi sabit gelir getirecek projeler yaratılmalı.

10. Eğer yasal bir engel yoksa SMS ile bağış kampanyası düzenlensin.

11. Geçmişte bir takım sorunlar yaşamış veya Beşiktaş yönetimine küsmüş işadamları takıma tekrar kazandırılsın.

12. Sponsor sayısı arttırılsın.

13. Orta Asya Türkî ülkelerine açılım yapılmalı.

Sosyal Sorumluluk ve Taraftar Kazanma

1. Türkiye genelinde her yıl Beşiktaş Ormanları oluşturulsun. Taraftarlar cep telefonundan 5 TL gönderek isim yazdırabilsin.

2. Anadolu’da yardıma ihtiyacı olan çocuklara ve ailelere ücretsiz BJK logolu ürünler dağıtılsın. Böylece hem halkın takımı olduğumuz gösterilecek hem de taraftar sayısı artacaktır.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Yazı içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

6 Responses to Yeniden yapılanma sürecinde Beşiktaş

 1. bjk dedi ki:

  Eğer yazıyı uygun bir dille — bilgi@besiktasjk.com.tr — adresine postalarsan dikkate alınacaktır.. Eğer buradaki tüm öneriler uygulanırsa Beşiktaş bizlere yaşattığı kanseri tam tersine çevirir , bizlere dünyada Cenneti yaşatır.

  Beğen

 2. bjkli dedi ki:

  dostum çok güzel fikirlerin var bunları yeni açılan http://www.besiktasicinbirfikrimvar.com (Resmi beşiktaş sitesidir) adresine yazarsan dikkate alınacaktır mutlaka

  Beğen

 3. mrtmtnz dedi ki:

  Ağzına sağlık güzel bir yazı olmuş…

  Beğen

 4. mooresteppe dedi ki:

  Reblogged this on mooresteppe.

  Beğen

 5. Sernandes dedi ki:

  Daha kartal yuvasından aldığımız ürünü kargolayamıyorlar…Bunları yaparlar ama bizim ömrümüz bunu görmeye yetmez.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s