Liberal gazeteciliğin krizi

Tarafsız ve objektif olduğunu iddia eden liberal gazeteciliği derinlemesine inceleyerek bu iki iddiayı da çökertebiliriz. Chavez hakkındaki haberlerdeki imalar ile Obama veya Cameron hakkındaki haberlerin karşılaştırması bu iddiayı çökertmek için yeterli

DAVID EDWARDS – BirGün için çeviren: ONUR EREM
https://i2.wp.com/www.the-two-malcontents.com/wp-content/uploads/0D5A49C9-16A0-41AA-BA6C3B749BC6BF01.jpg

Sosyalist ‘AMA’ iyi başkan: Hugo Chavez

Liberal gazetecilik dengeli, tarafsız ve objektiftir denilir. Oysa liberal gazeteler ve gazetecilerin bu iddialarını kendi kendilerine çürütmeleri, liberal gazeteciliğin temelini oluşturan bu iddianın ve dolaylı olarak liberal gazeteciliğin sarsılması anlamına geliyor. Hugo Chavez’in seçim zaferinin ardından yazılan şu BBC haberine (1) bakalım:
“Bay Chavez Venezeula’nın sosyalizme yürümeye devam edeceğini söyledi ama aynı zamanda daha iyi bir başkan olacağının sözünü de verdi”
Buradaki ama BBC’nin perspektifinde, Venezuela’nın sosyalizme yürümesi ile Hugo Chavez’in daha iyi bir başkan olması arasında bir çelişki olduğunu gösteriyor. Tarafsız habercilik iddiasında bulunan BBC, ama ile hem Chavez’e hem de sosyalizme laf atıyor.
İkinci (2) bir BBC haberi Chavez’i ‘Latin Amerika’nın en görünür, en konuşkan ve en tartışmalı liderlerinden’ diye tanımlıyor.
Bir başkası (3) ise Chavez’i ‘uluslararası arenanın renkli ve tartışmalı figürlerinden’ olarak nitelendiriyor.
Chavez savaştan daha mı ‘tartışmalı’? Ya da uluslararası savaşlar çıkartan Bush, Blair, Brown, Obama ve Cameron gibi liderlerden? Chavez bu isimler gibi yüzlerce, binlerce hatta milyonlarca insan mı öldürdü? BBC’nin Birleşik Krallık lideri hakkında ‘David Cameron uluslararası arenada sıklıkla ihtilaf yaratan bir figür’ dediğini hayal edin. İşte bu tarz terimler, yalnızca batının düşmanları için kullanılıyor.

https://i0.wp.com/blogs.birminghammail.net/technobabble/cameron.jpg

‘David Cameron uluslararası arenada sıklıkla ihtilaf yaratan bir figür’

CHAVEZ’E FARKLI, BLAIR’A FARKLI
Editör yazılarında da bulunan benzer ayrımcı ifadeler genellikle editörlerin veya gazete sahiplerinin partizan görüşlerini ifade eder, yansıtır. 1997’de Tony Blair’in seçim zaferinin ardından Independent bu zaferin “Britanya’nın daha özgür bir yere dönüşmesini sağlayacak kapının açılması” anlamına geldiğini söylüyordu.
Guardian editörleri ise Blair’in zaferini “Britanya siyaset tarihinin en önemli virajlarından biri… Britanya bir modern liberal sosyalist düzen kurabilmek için sonunda kendine şans verdi” diye yorumluyordu.
Bazıları için Birleşik Krallık’ta İşçi Partisi’nin iktidarda olması o kadar önemli ki, o iktidar ile neler yaptığına bakmıyorlar bile. Yere göğe koyamadıkları Blair, sonradan Irak’tan Afganistan’a, Sierra Leone’den Kosova’ya kadar birçok yerde insanların ölümüne imza attı.
Başka bir Guardian lideri Obama’nın 2008’deki zaferine dair şöyle demişti (4):
“Bugün mutluluğun ve insanlığın zaferinin günü! Bu sözlerin tadını çıkartın: Başkan Barack Obama Amerika’nın umudu olduğu kadar bizim de umudumuz.”
Eveti Obama gerçekten de Pakistan’ın Veziristan bölgesinde İnsansız Hava Araçları (İHA) ile tarih yazıyor. Bölgedeki siviller her an gökyüzünde en az 4 tane gördükleri bu aletlerin sesleri yüzünden geceleri uyuyamaz hale gelerek bölgeyi terkedecek hale gelmişti. Noam Chomsky Obama’nın siyasal dönüşümünü “Bush bir kişiden rahatsız olduğunda o kişi hemen kaçırılır ve işkence odalarına atılırdı. Obama’nın döneminde ise sadece öldürüyorlar” diyerek anlatmıştı.

https://i1.wp.com/img207.imageshack.us/img207/4052/bushobamaevolutionpictubk4.jpg

Bush’tan Obama’ya geçiş

Bu yıl Obama ve Mitt Romney’in seçim yarışında oy kullanacak ABD seçmenleri için en büyük sorun “iki liderin temel konular hakkında aynı görüşlere sahip olması”. Medya Obama’nın zaferini “tarihi” diye nitelendirerek bize yalan söylemişti.

MÜTHİŞ KONUŞMA – SIFIR İÇERİK
Aynı sözler günümüzde muhalefette yer alan İşçi Partisi’nin lideri Ed Miliband için de kullanılıyor. Guardian’ın etkili köşe yazarlarından Polly Toynbee’nin, İşçi Partisi’nin Eski İşçi Partisi ve Yeni İşçi Partisi miraslarından kurtulmak için kendi “Tek Ulus İşçi Partisi” ilan etmesini öve öve bitiremediği yazısı (5) aslında günümüzde İşçi Partisi’nin Muhafazakar Parti’den çok bir farkı kalmadığını anlamamız açısından önemli. Halkın önünde iki seçenek var: az muhafazakar, çok muhafazkar. Ed Miliband’ın “politik zeminin merkezini hedefliyoruz” açıklaması İşçi Partisi’nin sağa kaydığını gösterse de Guardian editörleri (6) bu konuşmayı “bir liderden daha fazlası beklenemez” diye yorumladı.
https://i2.wp.com/icould.com/files/2012/01/guardian-logo.jpgYaptıkları yorumlara bakınca insan gerçekten müthiş bir konuşma yapmış olmalı diye düşünüyor. Oysa bu konuşmada ürkütücü boyutlara ulaşan iklim değişikliği, şirketlerin siyasal ve ekonomik kölelerine dönüşmemiz, batının sürekli savaş haline olan bağımlılığı, küresel kapitalizmin genel cinneti ve bir siyasetçiden değinmesi beklenecek diğer konulara dair bir kelime edilmedi. Herkesin farkında olduğu bu gerçeğin Guardian editörleri de farkında. Bu kadar bariz bir durum olduğu için bahsetme gereği duymuşlar, ama bakın nasıl: “İçerik ve siyaseti unutun; bu o tarz konuşmalardan değil”. Başka bir yazıda ise “Bay Miliband’ın konuşmasında içerik azdı… Ama bu normal. Detayların açıklanacağı zaman daha gelmedi” ifadeleri geçiyor. Hani bir liderden daha fazlası beklenemezdi?
ABD de benzer bir durumla karşı karşıya. Başkan adaylarının kişilikleri ve hayatları hakkındaki tartışmalardan, gerçek siyasal tartışmalara çok zaman kalmıyor. Örneğin iki adayın TV tartışmalarında günümüzde dünyanın karşılaştığı en büyük tehdit olan küresel ısınmaya dair tek bir kelime bile konuşulmadı – aynı David Cameron’un ‘müthiş’ konuşmasında bahsetmediği gibi [Ç.N. Kısa süre önce İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen dünya sıcaklığının bu yıl 2 derece arttığını söylemişti (7)].
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ise seçim tartışması için televizyona çıktığında İran’a uyguladıkları ambargo ile övünüyordu. Irak’a uygulanan 13 yıllık benzer bir ambargonun sadece 5 yaş altında 500 bin çocuğun ölümüne neden olduğunu; bugün ise İran yurtdışından uçak parçası tedarik edemediği için düşen uçaklarda 1.700 insanın öldüğünü, artan gıda fiyatları nedeniyle halkın açlığa sürüklendiğini, ithal ilaç gelmeyen hastanelerde halkın tedavi edilemediğini, gerekli aşı ve ilaçları alamayan çocukların ölmeye mahkum olmadığını bilmiyormuş gibi.
Bu gerçeği tartışma sırasında başkan yardımcısı adaylarının yüzüne vurması gereken CNN çalışanı moderatör Martha Raddatz ise “ABD için en büyük ulusal güvenlik tehditi İran’dır” demekle meşguldü. Nobel ödüllü Paul Krugman’dan alıntılayarak söyleyebiliriz ki “burada askeri bütçesi İsveç kadar, gayrisafi yurtiçi hasılası ise ABD’nin 52 eyaleti arasında 23. sırada bulunan Connecticut kadar olan bir ülkeden bahsediyoruz”. Üstelik İran, başta yüzlerce nükleer başlığa sahip İsrail olmak üzere, nükleer güçlerle çevrelenmiş durumda.
İşte bu tabloya bakınca büyük, kurumsal basından bir perspektif beklemenin beyhude olduğunu düşünüyorum.


1: http://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-19867445
2: http://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-10086210
3: http://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-19858755
4: http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2008/nov/06/barackobama-uselections2008
5: http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2012/oct/02/ed-miliband-one-nation-genius
6: http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2012/oct/02/ed-miliband-one-man-nation-editorial
7: http://www.ntvmsnbc.com/id/25392429

Reklamlar

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Çeviri içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s