Yüzde 90 intihale ‘temiz sicil’ indirimi

RedHack, Pamukkale Üniversitesi’ndeki intihal skandalını gözler önüne serdi. Akademisyen Kemal Öztürk’ün yayınının yüzde 90’ı intihal olmasına rağmen cezasında indirime gidildi, meslekten ihraç edilmedi. Öztürk ise intihal iddialarını yalanladı

ONUR EREM – 11 Ocak 2013

RedHack dün de Pamukkale Üniversitesi’ndeki intihal skandalının belgelerini yayınladı. Üniversitenin hazırladığı soruşturma raporuna göre akademisyen Harun Kemal Öztürk’ün bir yayınının yüzde 90’ının intihal olduğu belirlendi. Belgeye göre Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Enerji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Harun Kemal Öztürk “Katı, sıvı ve gaz yakıtlar ve yakma sistemleri” adlı bir makale yayınladı. Yayın hakkında açılan soruşturmada, yayının yüzde 90’ının 1977 yılında basılan “Kömür ve sıvı yakıt ile çalışan ısıtma tesislerini kullanacaklar için kurs kitabı” adlı yayından çalındığı ortaya çıktı.

CEZASI MESLEKTEN ÇIKARMA

Soruşturmada Öztürk, yayınının bilimsel bir makale olmadığını, bu yüzden bilimsel alıntılama kurallarına uymak zorunluluğu bulunmadığını söyledi. Ancak soruşturmayı yürütenler, yayının profesörlük dosyasında yer aldığı için bilimsel bir makale olarak yayınlandığı sonucuna vardı.

YÖK disiplin yönetmeliğine göre bir başkasının bilimsel eserinin veya çalışmasının, tümünü veya bir kısmını kaynak belirtmeden kendi eseri gibi göstermek meslekten atılma nedeni. Ancak aynı yönetmelikte “Geçmiş hizmetleri sırasında çalışmaları olumlu olan ve iyi derecede sicil alan öğretim elemanları için verilecek cezalarda bir derece hafif olanı uygulanabilir” ifadelerini içeren, kesin bir hüküm vermeyen bir madde de yer alıyor.

BAŞKA ÜNİVERSİTELERDE ÇALIŞABİLECEK

Belgeye göre, soruşturmayı yürütenler Öztürk’ün bu maddeden yararlanmasına karar verdi. Böylece Öztürk’e meslekten çıkarma yerine “görevinden çekilmiş sayma” cezası verildi. Üniversite Rektörü Hüseyin Bağcı da bu kararı imzalayarak 22 Ekim 2012’de YÖK’e gönderdi. Soruşturma şu an YÖK’ tarafından inceleniyor. Eğer bu ceza onaylanırsa Öztürk Pamukkale Üniversitesi’nden istifa etmiş gibi muamele görecek ve başka üniversitelerde çalışabilecek.

ÖZTÜRK: İNTİHAL DEĞİL

Konuyla ilgili görüştüğümüz Harun Kemal Öztürk ise yaptığının intihal olamayacağını söyledi. “Kapıcılara açtığımız kursun sonunda dağıttığım bir kitabı bilimsel makale olarak nitelendirmek doğru değil. Profesörlük dosyama koyduğum şeylerin bilimselk yayın olma zorunluluğu yok, televizyon konuşmalarımı da koyabilirim” dedi. Öztürk ayrıca kitabın sonunda kaynakça belirttiğini, ama bunun soruşturmayı yürütenler tarafından kasıtlı olarak dikkate alınmadığını iddia etti. Öztürk, konuyla ilgili şikayeti yapan kişinin de bunu husumet ile yaptığını söyledi. RedHack’in yayınladığı belgelerde, şikayeti yapan Doç. Dr. Nazım Usta’nın yazdıkları da yer alıyor. Buna göre Öztürk, Usta’nın profesörlüğe atanmasına dava açtı ve mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Üniversite Rektörlüğü bu kararın iptali için dava açsa da talepleri reddedildi. Öztürk bu davanın ardından kasıtlı olarak soruşturma açıldığını, eğer YÖK cezayı onaylarsa dava açacağını ifade etti.

YÖK’TEN GİZLİLİK AÇIKLAMASI
YÖK ise RedHack’in elde ettiği belgeleri yayınlayanların soruşturmaların gizliliğini ihlal ettiğini, bu yüzden haklarında soruşturma açılabileceğini açıkladı.

Reklamlar

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s