Bir bölgeyi nasıl yok edersiniz?

Zeitgeist’tan aklımda kalan bir alıntıyı ararken, filmi YouTube’da Türkçe altyazılı haliyle karşılaştım ve sizlerle paylaşayım istedim. Film aşağıda. Aradığım alıntı ise ABD’li siyasetçi Lyndon LaRouche’a ait. Türkçeye çevirmek gerekirse:

“Bir bölgeyi nasıl yok edersiniz? Bunun için 2 yol var. Birincisi, gidip bombalamak falan. Ama bu yöntem pek verimli değil. Verimli olan ikinci yöntem ise bölgedeki insanların birbirlerini öldürmelerini sağlamak. Böylece o bölgedeki insanlar kendi topraklarını, kendi çiftliklerini, kendi varoluş ve geçim kaynaklarını yok ederler. Bir düşmanı yok etmenin en verimli yolu, onun kendisini yok etmesini sağlamaktır.

Tabi böyle bir çatışmada iki tarafı da beslemeniz gerekir. İki tarafta da adamlarınız olur, onları beslersiniz ki birbirlerini öldürsünler. Artık buna uyanmamızın zamanı geldi. İmparatorluklar yaratmak ve bu imparatorlukları sürdürmek isteyenler, işgal etmek istedikleri bölgeleri maniple ederler”.

Bir yerlerden tanıdık geldi mi? Türkiye? Suriye? İç savaş yaşamakta olan neredeyse tüm ülkeler için geçerli bir söz. LaRouche’un bu sözleri söylediği röportajın tamamını şuradan okuyabilirsiniz. Röportaj 2007 yılından. Suriye iç savaşının başlamasından yıllar önce…

Reklamlar

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Yazı içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s