Bugün BirGün’de çıkan 1 Mayıs – Beşiktaş haberiyle ilgili

Bugün BirGün’de çıkan, 1 Mayıs’ta Beşiktaş’ta gerçekleşen polis saldırısını anlatan haber ile ilgili e-posta ve twitter üzerinden “Neden TKP’yi sansürlediniz” diye eleştiriler geliyor. Ayıplayanlar, nedenini soranlar, özür dilemem gerektiğini söyleyenler var. Şikayetin nedeni şu: 2 imzalı (Elçin Yıldıral ve ben) çıkan haberde Beşiktaş’ta polis saldırısına karşı direnen örgütler arasında TKP yazılmamış.

Öncelikle haberin nasıl üretildiğini açıklayayım. Sabah 8’den akşam 6’ya kadar Beşiktaş’taki hukuk dışı saldırıyı ve meşru direnişi sokakta izlediğim, fotoğraf çekip canlı yayın yaptığım için oturup haber yazacak durumda değildim. Zaten canlı yayın ile görevlendirilmiştim, haber yazmak gibi bir görevim de yoktu. Gazeteyi arayarak gördüklerimi anlattım, yazdırdım ve bunların hazırlanacak, derlenecek herhangi bir haberde kullanabileceklerini söyledim. Gazetedeki arkadaşlara Beşiktaş’taki örgütlerden bahsederken, haberde yer alan örgütlerin dışında TKP’yi, ESP’yi, Devrimci Anarşist Faaliyet’i, Halkın Kurtuluşu Partisi’ni de söylemiştim. TKP dışında bu 3 örgüt de haberde yer almamış.

Böyle bir haberde o alanda yer alan bütün örgütlerin isimlerinin yer alması gerekli midir? Buna gerek olmadığını düşünen, “Orada onlarca örgüt vardı, hepsinin yazılmaması normal” diyenler olabilir. Ama ben alandaki tüm örgütlerden bahsedilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta oraya canları, sağlıkları pahasına gelmiş, saçma suçlamalarla hapse girmeyi göze almış insanların örgütlerinin ismini gözardı etmemek gerekir.

Bu örgütlerin haberde yer almamasının muhtemel nedenleri şunlar olabilir:

– Bilinçli sansür,

– Haberi kısaltırken önemsiz görülen örgütlerin yer darlığı nedeniyle çıkartılması,

– Acele nedeniyle gözden kaçırma.

BirGün’e sansürcü diyen insanlar bir düşünün, BirGün TKP’yi neden sansürlesin? Diğer nedenleri gözardı ederek, TKP’nin adını göremeyince “BirGün TKP’yi sansürledi” demek kötü niyetlilikten başka bir şey değildir. Sayfalarını defalarca TKP’nin görüşlerine, yorumlarına açmış bir gazetenin TKP’yi sansürleyeceğini düşünenler BirGün’ü yeterince tanımıyor demektir. Aynı şekilde BirGün’ün TKP’yi önemsiz görmeyeceği de bellidir.

Bahsettiğim bu 4 örgütün adının yer almamasının nedeni tahminimce aceleden kaynaklıdır. Dün yurt çapında gerçekleşen çok sayıda olayı, binlerce fotoğrafı ve videoyu az sayıda insanla takip ederek gazeteyi baskı saatine yetiştirmeye çalışırken yapılmış bir hatadır muhtemelen. Fakat böyle bir hata olması, yine de bunun bir hata olduğu gerçeğini değiştirmez.

O haberde bu 3 örgütün adının yer almaması benim hatam değildir. Bu hatanın oluşmasını nasıl engelleyebilirdim, bilmiyorum. Ancak sonuçta benim imzamla çıkmış bir haber olduğu için Devrimci Anarşist Faaliyet, Türkiye Komünist Partisi, Halkın Kurtuluşu Partisi ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi üyelerinden özür dileme görevi de bana düşer. Beşiktaş’ta polisin hukuk dışı saldırısına karşı sağlıkları ve hayatları pahasına direnen bu cesur insanlardan haberde bahsedilmesi gerekirdi. Bahsedilmediği için özür dilerim. Böyle bir hatadan ötürü BirGün’e sansürcü diyen insanların da bu kadar önyargılı olmamasını dilerim.

Reklamlar

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s