Telefonunuz şarjdayken insanlığa katkınız olsun

ONUR EREM 20.02.2014

Bilim insanları büyük araştırmalar için dev bilgisayarlara ihtiyaç duyarlar. Karmaşık problemleri çözebilen süper bilgisayarlar ise kısa süreli kiralamak için dahi çok pahalı. “Kemer sıkma” politikalarının uygulandığı günümüz dünyasında hükümetler üniversite bütçelerini kısarken bilimin ilerlemesine yardımcı olabilecek birileri var: Siz! Nasıl mı? Cep telefonlarınız ve tabletlerinizle.

TELEFONUNUZ BİLİMİN HİZMETİNDE

Sahip olduğunuz elektronik cihazların içindeki işlemciler birkaç yıl önce yalnızca masaüstü bilgisayarların yaptığı işleri yapabilecek güce kavuşsa da zamanın çoğunu cebinizde veya masanızda boş durarak geçiriyorlar. İşte bilim insanları, telefon ve tabletlerinizin boş dururken kullanmadığı işlemcileri kullanarak karmaşık problemleri çözmek istiyorlar. Android telefon ve tabletlerinize indirebileceğiniz BOINC uygulaması tam da bu işi yapmak için yaratılmış.

ŞARJ ÇEKİNCENİZ OLMASIN

Üstelik bu uygulamanın telefon veya tabletinizin pilinin bitirebileceği endişesi yaşamanıza da gerek yok. Berkeley Üniversitesi’nin geliştirdiği BOINC yalnızca telefonunuz şarja takılıyken ve pil doluyken çalışıyor. Kablosuz ağ üzerinden indirdiği 1 MB’lık dosyaları işledikten sonra sisteme geri gönderen bu uygulama siz gece uyurken veya ofiste masanızda otururken bilime gönüllü bir katkı vermenizi sağlıyor.

HER KONUDA ARAŞTIRMA VAR

BOINC’i indirdikten sonra yapmanız gereken şey projelerden birine kaydolmak. Şu anda uygulamada 10 farklı proje bulunuyor. Bunlardan bazıları tek bir konu hakkında araştırma yaparken bazıları birden çok alanda araştırma yürütenlerin bir araya geldiği projeler oluyor. Örneğin SIMAP projesi yalnızca protein dizinleri üzerine çalışırken World Community Grid adlı projenin içinde kanser, AIDS ve daha bir çok araştırma paketi yer alıyor. Çevre, iklim değişikliği ve yapay zeka gibi çok sayıda alanda çalışan projeler de var. Birden çok proje ekleyebileceğiniz bu uygulamada proje ekleme aşamasında kayıt olmanız gerekiyor. Bu basit kayıt işlemi sayesinde verdiğiniz destekle topladığınız puanlar hesabınıza yazılıyor.

BİLGİSAYARLAR VE TABLETLER İÇİN DE VAR

BOINC şimdilik yalnızca bilgisayarlar, Android telefonlar ve tabletler için var. Uygulamayı geliştiren bilim insanları iOS işletim sisteminin gönüllü çalışma programları açısından hukuki engeller barındırdığını söylese de gelecekte bunun değişebileceğini de ekliyorlar. BOINC’in telefon ve tablet versiyonunu bit.ly/1cs00jy linkinden, bilgisayarlar versiyonunu ise bit.ly/1oUb26c adresinden indirebilirsiniz.

KABLOSUZ AĞINIZ YOKSA:

Eğer 1 MB’lık veri sizin için büyük bir rakam değilse (veya kablosuz ağ erişiminiz yoksa) ayarlara girerek “Yalnızca kablosuz ağı kullan” seçeneğinin yanındaki işareti kaldırmayı unutmayın.

Reklamlar

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s