Arkadaşları Ahmet Şık’ı Anlattı

14 mart 2011
BirGün/ONUR EREM

Şimdi 1 yıl geri dönüp baktıklarında “Evet, biz Ahmet Şık’ı bu yüzden içeride tuttuk, iyi ki de tutmuşuz” diyebilen biri var mıdır acaba? Geçen yıl BirGün’e yaptığım haber:

Gazeteci ve akademisyenlerden oluşan Ahmet Şık’ın çalışma arkadaşları 11:30’da Bilgi Üniversitesi Santralistanbul Kampüsü’nde Ahmet Şık’ın, hayatı boyunca karşısında durduğu derin devletin bir parçası olduğu gerekçesiyle tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderilmesini protesto etti.


MAĞDURLARIN SESİYDİ

Şık’ın Ergenekon davasında şu an itham edilen tarafta hiç bir zaman olmadığı gibi, asla tarafsız olmadığını anlatan grubun sözcüsü Güventürk Görgülü “Şık, 20 yıllık gazetecilik yaşamı boyunca çocukları bir gün aniden ortadan kaybolan insanların, üniversitelerde coplanan gençlerin, polis tarafından dövülerek öldürülen gazeteci arkadaşı Metin Göktepe’nin, hayata dönüş operasyonlarının ve haksızlığa uğrayan bir çok kesimin öykülerini anlattı. Bu öyküleri anlatarak başarılı bir gazetecilik yaptığı için, medya gruplarının işe alınması sakıncalılar listesinin en başına yükseldi” diye konuştu. Şık’a yönelik olarak 19 Şubat’tan itibaren bazı gazetelerde bir karalama kampanyası başlatıldığını anlatan Görgülü, Nedim Şener ve Ahmet Şık serbest bırakılana kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

ÖZ’E KİTAP YOLLADILAR
Açıklamanın ardından grup, Şık’ın yazdığı kitaptan haberi olmadığını söyleyen Zekeriya Öz’e, kitabın iki cildinin birer baskısını kargoladı ve Ahmet Şık’ın Arkadaşları Ahmet Şık’ı Anlatıyor adlı bir forum düzenledi. Foruma katılan Esra Arsan, Ertuğrul Mavioğlu, İsmail Saymaz ve Ertuğrul Kürkçü, Ahmet Şık’ın Gazeteciler Meclisi Girişimi’nde yer alarak haberlerin nasıl çarpıtılarak halka sunulduğu hakkında tartıştıklarını, gerçeklerin peşinde koşmanın bedeli olarak kafasında 14 kırık taşıdığını, yaptığı haberlerle Türk Solu adlı ırkçı grubun yargılanmasını sağladığını, gazetecilerin örgütlenmesi ve patronlarından bağımsız haber yapabilmeleri için çaba verdiğini ve bu yüzden Radikal’den kovulduğunu anlattı. Forumun sonunda, katılımcılar Ahmet Şık ve Nedim Şener’in serbest bırakılmaları için imza verdi.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s