Tarihi camiyi restore ediyoruz dediler, lüks dükkan yaptılar

1956’da yıkılan İstanbul Fındıklı’daki Süheyl Bey Camii restorasyon projesinden cam cepheli dükkan-cami çıktı. Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu projenin restorasyonun mantığına aykırı ama iktidarın zihniyetine uygun olduğunu söyledi

20130523_133226

Yetkililer bu cam cepheli lüks dükkanın, tarihi caminin restore edilmiş hali olduğuna inanmamızı bekliyor

20130523_131914

Caminin Adnan Menderes döneminde yol yapmak için yıkılmadan önceki hali

‘TARTIŞMAK BİLE MÜMKÜN DEĞİL’

Konuyu BirGün’e değerlendiren Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu “Bunun hakkında tartışmak bile mümkün değil, orijinalinden bu kadar uzaklaşan bir restorasyona az rastlanır. Restorasyon açısından kabul edilemez, ortaya çıkan yapı bambaşka bir yapı” diye konuştu.

‘CAMİ TİCARETE ALET EDİLMİŞ’

Son dönemlerde kamu yönetiminin kültür varlıklarına bakışı çarpıklaştığını, restorasyon projelerinin deneyimsiz taşeronlara verildiğini söyleyen Muhcu “Eserler müdahaleler sonucu özgün, tarihi mimari karakterinden uzaklaşıyor. Bu tür yapıların ticari gelire konu edilmesi kabul edilemez. Tarihi yapıların fonksiyonlarını değiştirecek restorasyonlar yapılmamalı. Cami ticarete alet edilmiş. İnanca saygı açısından büyük bir sorun” dedi.

Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu: Orijinalinden bu kadar uzaklaşan restorasyon görmemiştim. Halk dava açarsa bu projeye onay veren yetkililer yargılanır.

Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu: Orijinalinden bu kadar uzaklaşan restorasyon görmemiştim. Halk dava açarsa bu projeye onay veren yetkililer yargılanır.

‘İHALEYİ YANDAŞA VERMENİN SONUCU’

İhale süreçlerinin de çok sorunlu olduğunu belirten Muhcu “İşler tanıdık, belli ilişkileri olan kişilere, siyasal yandaşlara dağıtılıyor. Bu yüzden işler niteliksiz oluyor. Buna karşı çıkan devlet memurları ya sürgüne gönderiliyor ya da etkisizleştiriliyor” diye konuştu.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

23 Responses to Tarihi camiyi restore ediyoruz dediler, lüks dükkan yaptılar

 1. Güher dedi ki:

  Camlara yansıyan ağaçlara ne olmuş acaba??? Fotoğrafın gerçekliği konusunda inandırıcı bir araştırma yapar mısınız ltf. Fotoğraf bana inandırıcı gelmedi. Habere bir itirazım yok tabi ki…

  Beğen

 2. Ceren dedi ki:

  Okulumuzun karşısında gerçek bu resim aynen bu inşaat var.

  Beğen

 3. Hans dedi ki:

  iki resim ayri yönden cekilmis olabilir. eski fotoraf da agac görülmüyor. sonradan dikilmis osa bile, kiyi basina dikilmemisdir herhalde.

  Beğen

  • cem dedi ki:

   İki resim de aynı yerden çekilmiş fark yok. Ama İlk fotoğrafta ağaçların görünmemesinin nedeni cam cephenin daha yerine takılmamış olması ve yansımayı yaratacak bir şeyin olmayışı olabilir mi acaba?…

   Beğen

 4. çimen dedi ki:

  Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu ile konuşmak gerek kendisi halk olmuyor mu,olmuyor mu? Bütün bunlar olurken Mimarlar Odası da dahil hiç kimse mi farketmedi yoksa amacı kamuoyu mu oluşturmak… gibi sorular geliyor insanın aklına.

  Beğen

 5. çimen dedi ki:

  Şöyle bir sorun daha var ben orayı hatırladığım kadarıyla ortada bir cami yoktu zaten (kalıntılar vardı) ama o zaman nasıl olmayan şey restore ediliyor ve anıtlar kurulundan geçiyor.

  Beğen

  • onurerem dedi ki:

   Evet orada kalıntıları olan caminin üzerinden restorasyon izni alıyorlar, kurulun izninden nasıl geçtiğini de Eyüp Muhçu anlatıyor zaten. Topçu Kışlası zihniyeti

   Beğen

 6. haluk dedi ki:

  Camdan bari caminin hayali yansisaymis.

  Beğen

 7. ismail ismail dedi ki:

  malasef gerçek ben bile inanmıştım cami restarasyonu dıye bunu yapanlar yargılanmalı bence astıkları afişte restarasyon deniyordu görünce ben bile şaşırdım cam cepheli dükkan cıktı.yazıklar olsun yalancılara….

  Beğen

 8. yaşar dedi ki:

  yorumsuz…

  Beğen

 9. Nihat dedi ki:

  Peki şimdi ne olacak asıl önemli olan bu?

  Beğen

 10. markoopasha dedi ki:

  Özellikle Gezi Olayları sırasında gündeme oturan Topçu Kışlası üzerinden yeni yeni tartışmalar doğdu. Topçu Kışlası’nın yapılmasını isteyen, tarihine ve ecdadına sahip çıkmayı ülkü edinmiş iktidara yakın kalabalıkların karnesi ise öyle pek iç açıcı değil. En son Onur Erem‘in bloğunda okuduğum fantastik Süheyl Bey Camii restorasyon haberine ilk önce inanmadım, Zaytung’a koysan sırıtmaz cinsten. Twitter ve Facebook’ta paylaşmadan önce internette küçük bir araştırma yaptım. Blogtaki fotoğrafla, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün internet sitesindeki (gov uzantılı) fotoğrafı karşılaştırdım ve her ikisinde de yapının arkasındaki kırmızı binayı görünce, blogtaki haberin doğru olduğuna kanaat getirdim. Bu sadece bir örnek. 16/9′un tarihi yarım adadaki silüeti nasıl bozduğu ortada. Tarihi yarımadada büfe olarak kullanılan, sosisli sandeviç veya Cola Turka alabileceğiniz bir sürü sebil var. Demokrat Parti zamanında yıkılan diğer cami ve tarihi eserlere ise internetten ulaşmak gayet kolay. http://wp.me/p1H9N2-1cu

  Beğen

 11. Danny dedi ki:

  Is this allowed?? The building does not look like the original AT ALL

  Beğen

 12. fifa 12 dedi ki:

  Тhanks designed for sharding ѕuch a fastidious thoսght,
  post iѕ nice, thats ԝhy i havе resad it fully

  Beğen

 13. As a jungle he is one of my favorite pick due to his bandage toss ability where you close the distance between you and enemy champions.
  If you have any questions, use the League of Legends forums.
  The list of jersey types are rather extensive with there being authentic NFL jerseys that are made for all ages and both genders, such as youth jerseys, personalized, throwback, and much more.

  Beğen

 14. ) that contains lycopene, one of the most powerful
  antioxidants that can fight against cell damage.
  Now click the “Draw” button located in the small icons at
  the top. Home recording studio software should offer you powerful tools for
  recording, editing and mixing audio tracks in the comfort of your
  own home.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s