Abbasağa Forumu’nda 2 vicdani ret açıklaması

Önceki akşam Abbasağa Forumu’na katılan Vicdani Ret Derneği, Lice saldırısının ardından halka vicdani ret çağrısı yaptı. Halil Fırat Yazar ve Funda Genç de forumda söz alarak vicdani retlerini açıkladı

03 vicdani ret2 09Vicdani Ret Derneği üyeleri önceki akşam İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Abbasağa Parkı’ndaki foruma katıldı. Dernek üyelerinin Lice’de asker tarafından saldırıya uğrayan eylemcilerin ‘Savaş değil barış istiyoruz’ pankartının kopyasını yaparak katıldığı forumda 2 kişi vicdani reddini ilan etti.

Vicdani Ret Derneği adına konuşan dernek sözcüsü Merve Arkun “Vicdani Ret Derneği olarak barışmak istediğini söyleyen bir hükümetin kalekol inşa etmesi, barış söyleminin samimi olmadığını gösteriyor. Lice’deki toplu mezarları ve karakoldan atılan havan topuyla öldürülen Ceylan Önkol’u unutmadık. Askeri yatırımlar arttıkça devlet yeni katliamlar işlemeye devam edecek” diye konuştu.

‘İTAAT ETTİKÇE BUNLAR DEVAM EDECEK’

Merve Arkun’un konuşmasının ardından Halil Fırat Yazar söz alarak vicdani reddini açıkladı. “Ben artık vicdanımla sesli olarak yüzleşmek istiyorum. Bu düzene itaat ettiğim sürece onlar doğayı katleden HES’ler, AVM’ler ve kalekollar inşa etmeye devam edecekler. Onlar için salak bir tüketici, politik bir kul olmaya zorlanmayı reddediyorum. Vicdani reddim AVM ile Ethem Sarısülük, Kalekol ile Ceylan Önkol arasında bir tercih yapmaktır” diye konuşan Yazar daha önce vicdani reddini açıklayan, yasal sorunlara, hapise ve işkenceye göğüs geren vicdani retçilere verdikleri cesaret için teşekkür etti.

‘SAVAŞIN KAYNAĞINI TÜKETELİM’

Halil Fırat Yazar’ın ardından Funda Genç de vicdani reddini açıkladı. “Militarizm bazen doğrudan gaz fişeği ve mermi ile, bazen de dolaylı olarak ırkçılık ve sermaye ile öldürüyor. İlkokuldan itibaren yağmur altında hazır kıta beklettiği çocuklara ant okutan, ‘hazır ol’ duruşu öğreten bu sisteme karşı çıkıyorum” diye konuşan Funda Genç, yıllardır Kürtlere yaşatılan eziyetlere de dikkat çekti. ‘İslamofaşist hükümet Kemalist aygıtları yönetirken yandaşlarını kalekol ihaleleriyle zengin ediyor’ diyen Genç konuşmasını ‘Tüketmeyelim, savaşın insan kaynağını tüketelim’ diye bitirdi.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s