Doğuş Üniversitesi’nde Neler Oluyor?

Doğuş Üniversitesi zarar ettiği gerekçesiyle 15’i akademik 50’ye yakın çalışanı işten çıkardı. Kar amacı gütmeyen vakıf üniversitesinin zarar ettiği gerekçesiyle çalışanlarının işine son vermesi büyük yankı yarattı. Üniversite, 43 kişinin işten çıkarılmasıyla ilgili iddialara açıklık getirmekte zorlanıyor. Konuyla ilgili iletişime geçtiğimiz Doğuş Üniversitesi Kurumsal İletişim Sorumlusu Zeynep Şahin Tutuk 15 akademik personelin çıkartıldığını söylerken idari personel de dahil olmak üzere kaç kişinin işten çıkarıldığına net bir cevap veremezken “50’den az” demekle yetindi. Bu cevap işten çıkarmaların devam edeceği şüphesini doğurdu. Tutuk, 15 akademik personelin de maddi nedenlerden değil “birçok ölçüte göre” değerlendirilerek işten çıkartıldığını belirtti.

DOĞUŞ KAÇ KİŞİYİ KOVDU?
sol.org.tr’nin haberine göre Doğuş Üniversitesi zarar gerekçesiyle okul kapandığından beri 43 çalışanını işten çıkarmış, toplamda ise çalışanların üçte birini işten çıkarmayı hedeflemekteydi. Zeynep Şahin Tutuk, üniversitenin zarar ettiğinin doğru olmadığını iddia etse de üniversitenin faaliyet raporu, kendi kurumsal iletişim sorumlusunu yalanlıyor. Okulun sitesindeki en güncel rapor olan 2010-2011 raporunda gelirler ile giderler arasında 2 milyon liralık bir fark gözüküyor. 2011-2012 dönemi raporu okulun kendi internet sitesinde yer almasa da sosyal medyada üniversitenin bu yıl 5 milyon lira zarar ettiği konuşuluyor. Okul yönetimi zararın gerekçesi olarak bina inşaatını gösteriyor. Bu durumda işten çıkarılan çalışanlar, “üniversite yönetimi bina yaptığı için işten çıkarılan” ilk çalışanlar olarak tarihe geçebilir.

NE OLMUŞTU?
Doğuş Üniversitesi 2011 yılında da Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren şair Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok Akatlı’yı işten çıkarmıştı. Altıok “Sizin Hiç Babanız Yandı Mı?” başlıklı yazısının yayınlanmasından 45 gün sonra işten çıkarılmış, üniversite işten çıkarmanın gerekçesi olarak “performans” dese de, gerçek nedenin bu yazı ardından gelen hükümet baskısı olduğu iddia edilmişti.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Doğuş Üniversitesi’nde Neler Oluyor?

 1. necati dedi ki:

  VASİYETNAME…

  İnsanlığın vasiyeti vahşetini belgelemek için
  İlla vukuatlı nüfus örneğini, sabıkasını
  Çıkarmaya gerek yok…
  Ayan beyan ortada her şey;vebalin çok ağır,
  eyyyyyyyyy ‘doğu gözaçan’. ALLAH’ın aç gözlüsü..,
  AÇ GÖZÜNÜ…

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s