Vicdani Ret Gözünüzü Korkutmasın!

ONUR EREM onurerem@birgun.net

VİCDANİ RET GÖZÜNÜZÜ KORKUTMASIN!

15 kirik tufek 06Elinize silah almak, inanmadığınız değerler için savaşan bir orduda komutanınızın emriyle öldürmek ve ölmek istemiyor, ama devletin yıllardır vicdani retçilere yaptığı muameleyi görünce reddinizi açıklamaktan çekiniyor musunuz? Çekinmeyin! Artık vicdani retçiler eskisinden çok daha güçlü.

Ben de vicdani retle lisedeyken, Mehmet Tarhan’ın hapiste işkence gördüğü dönemde tanışmıştım. Yıllarca vicdani reddimi açıklama zamanı geldiğinde nasıl işkencelerle karşılaşacağımı düşünüyordum. Ancak günümüzde vicdani retçiler yıllar süren mücadelelerin Mehmet Tarhan ve nicelerinin ödediği bedellerin ardından kazanımlar elde etmeye başladı.

İŞKENCE YOK, SİYASİ SIĞINMA HAKKI VAR!

Örneğin, son dönemde hapise giren vicdani retçilerden Ali Fikri Işık içeride hiçbir işkence ile karşılaşmadı. Hatta hapishane koşullarının yönetmeliğe uymadığını yönetime söylediğinde derhal 100 bin TL harcanılarak kendisine özel koğuş yapıldı. Son tutuklanmasında hem yurtiçinde hem yurtdışında oluşan kamuoyu baskısı ile 15 günde serbest bırakıldı.

Bir diğer vicdani retçi Uğur Bilkay, İtalya’dan 5 yıllık siyasi sığınma hakkı kazandı. Şu anda orada dil kursu görüyor ve bir işi var.

Tabi ki kısa süreli de olsa hapis yatmak, yurtdışında yaşamak zorunda kalmak ödememiz gereken bedeller olmamalı. Ancak eskiden olduğu gibi yıllarca süren hapisler ve işkencelerin artık olmaması vicdani reddin sonuçlarını daha az korkulur hale getirdi. Birçok insan için kısa süreli hapis cezası veya bir Avrupa Birliği ülkesinde siyasi sığınmacı olarak yaşamak, TSK bünyesinde 18 ay boyunca insanlık dışı muamele görmeye, hakarete, dayağa, işkenceye ve emirleri sorgulamadan hareket eden bir ölüm robotuna dönüşmeye tercih edilebilir.

REDDİNİZİ AÇIKLAMAK VE YARDIM İÇİN BAŞVURUN

Eğer siz de asker olmamak, vicdani reddinizi açıklamak istiyorsanız facebook.com/VicdaniRetDernegi üzerinden derneğimize ulaşabilirsiniz. Dernek üyeleri size vicdani reddinizi açıklama, hukuk mücadelesi ve yurtdışında siyasi sığınma hakkı gibi konularda yardımcı olacaktır.

Unutmayın, Anayasa’ya göre vicdani ret herkesin sahip olduğu bir haktır! Mücadelelerinizin sonunda ülkemizde bu hakkın kullanılması için emek vermiş insanlar olarak tarihe geçeceğiniz gibi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Türkiye’ye karşı dava açtığınız takdirde binlerce avro da kazanacaksınız.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Yazı içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s