“Çıplak eylem yapmadan Tunus’u terk etmem!”

Tunus’ta vücuduna “ahlakınızı sikeyim” yazarak çektirdiği fotoğrafları internette paylaştıktan sonra uzun süre kendisinden haber alınamayan Amina Tyler FEMEN’e konuştu: Ailemin yanından kaçtım, çıplak eylem yaptıktan sonra Tunus’u terk edeceğim

ONUR EREM – onurerem@birgun.net

Ukrayna’lı feminist aktivist grubu FEMEN, uzun süredir kendisinden haber alınamayan Amina Tyler ile internet üzerinden bir röportaj yaparak YouTube’da yayınladı. Vücuduna “ahlakınızı sikeyim” yazdığı fotoğrafları internetten paylaştıktan sonra Tunus Ahlakı Koruma ve Günahları Önleme Komisyonu Başkanı Amid Adel’in “Şeriata göre en düşük ceza kırbaç ama bence recm edilmeli” dediği, hakkında psikiyatri kliniğine yatırıldığı, pişman olduğu, hapse atıldığı, deli olduğu, gözaltında olduğu gibi iddialar çıkan Amina, başından geçenleri önceki gün FEMEN’den Inna Shevchenko’ya anlattı. Amina ailesinden kaçmış olsa da ailesi peşinde. Başkent Tunus’u terk eden Amina, hâlâ Tunus ülkesini terk etmediği için ailesinin onu bulma ihtimali var.

AKRABALARI TARAFINDAN İŞKENCE EDİLDİ

“Fotoğraflarım haberlere çıktıktan sonra başkent Tunus’ta bir kafede otururken kuzenim ve babası kafeyi bastı, beni zorla bir arabaya bindirdiler. O sırada bana uyguladıkları şiddet nedeniyle hâlâ sırtım ağrıyor” diyen Amina, akrabalarının kendisini teyzesinin evine götürdüğünü, SIM kartının kırıldığını, dövüldüğünü, işkence edildiğini ve dünyayla iletişim kurmasına izin verilmediğini anlattı.

BEKARET TESTİ VE ŞEYTAN ÇIKARMA

Amina sözlerine şöyle devam etti: “Akrabalarımdan iki yaşlı kadın bakire olup olmadığıma bakmak için beni bir odaya kapattı. Korkunçtu. Evde herkes, her gün bana ahlak dersi veriyordu – sanki ahlaksız biriymişim gibi. İslami işkencelerine Kuran’la devam ettiler. Bir ateist olmama rağmen beni her gün Kuran okumaya zorluyor, imamlara götürüp ‘Bu kızın içine şeytan girmiş, ne yaptığının farkında değil, şu şeytanı çıkarıverin’ diyorlardı.”

ZORLA PSİKİYATRİK İLAÇ VERDİLER

“Kervan diye bir köye götürdüler beni. 2 hafta boyunca beni zorla orada tuttular. Ne olduğunu bilmediğim çok güçlü ilaçlar verdiler. İlaçlar o kadar kuvvetliydi ki beni bütün gün uyutuyordu. Hatta hafızamı da etkiliyordu – bazı yaptığım şeyleri hatırlamıyorum.

Kaçmaya çalışmak istiyordum, ama kimseyi tanımadığım için nasıl kaçacağımı bilmiyordum. Sonunda evden çıktım, ‘Beni kaçırdılar, rehin aldılar’ diyerek bir arabaya otostop çektim. Ama bir süre sonra arabaya yetiştiler, beni indirip geri götürdüler.”

CANAL PLUS’E SÖYLEDİKLERİ YALANMIŞ

Amina, Canal Plus’e verdiği röportajla ilgili “Ünlü feminist hareket Demokrat Hanımlar’dan bir avukatım vardı. Ama benim ne istediğimi değil, ailemi dinliyordu. Fransa’ya yerleşmemden başka bir şey düşünmüyordu. Canal Plus ile röportaj ayarladı. O röportajda ‘yaptıklarımdan pişmanım, Tunus’u terk etmek istiyorum, FEMEN’in eylemlerini, Selefilerin bayrağı yakmalarını desteklemiyorum’ demeye zorladılar” derken Shevchenko da iletişim kurmalarını engellediği için avukatı eleştirdi.

Amina Shevchenko’nun ‘Bundan sonra ne yapmak istiyorsun, ülkeyi terk edecek misin?” sorusunu ise “Üstsüz bir eylem yapmadan Tunus’u terk etmek istemiyorum. Önce bu eylemi yapacak, sonra Tunus’u terk edeceğim” diye yanıtladı.

Amina’nın başına gelenleri protesto etmek ve Arap kadınlarına özgürlük çağrısında bulunmak için Avrupa’nın dört bir yanındaki camilerin önünde protesto gösterileri düzenleyen FEMEN’e çevredeki müslümanlar böyle tepki göstermişti.

Röportajı izlemek için:

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s