Eylemlerde polis saldırılarına karşı koyma rehberi

BirGün’den işçilere, öğrencilere, Karadeniz’in eşkiyalarına, Kürtlere ve tüm protestoculara büyük hizmet:

Emniyet güçleri toplumsal olaylarda eylemcilere saldırmak için her zaman son teknolojiden faydalanıyor: Çelik cop, biber gazı, elektrikli cop ve son olarak da kör edici fener. Ama sakın endişelenmeyin, polisin kullandığı teknik imkanlar demokratik muhalefetin önünü kesmeye muktedir değil

ONUR EREM

Mısır'dan bir kare.

Mısır’dan bir kare.

Toplumsal olaylarda polis, elindeki teknolojik imkanlarla göstericilere karşı üstünlük sağlamaya çalışıyor. 2000’lerin başından beri biber gazı, çelik cop, elektrikli cop, ses silahları polisin kitle eylemlerini bastırmada kullandığı avantajlı silahları. Hopa’da Metin Lokumcu’yu halkın üzerine boca edilen yoğun gaz öldürdü. Kürtlerin her gösterisine gazla saldırılması neredeyse değişmeyen Emniyet kuralı. En son ODTÜ’yü gaza boğan polis, Barış Barışık’ın beyin kanaması geçirmesine neden oldu. İçişleri Bakanı gazın kimyasal silah olmadığını ispatlamaya çalışadursun, cop, kalas, demir çubuk ise göstericileri dağıtmak için polisin kullanmaya devam ettiği asla modası geçmeyen saldırı yöntemleri…

Polis sokaklarda kalaslarla kafa göz yarmaya devam ederken, bir yandan da ‘insan haklarına uygun’ müdahale ettiği propagandasını işlemek istiyor. Teknoloji bunun için bulunmaz nimet ve şimdi de ‘tavşan feneri’ gündemde. Bu güçlü fenerlerin göstericilerin gözüne tutulduğunda geçici körlüğe uğrayacağı ve dolayısıyla polise itaat etmek zorunda kalacağı iddia ediliyor. Robocopların korkutucu giysileri, yüzlerine taktıkları maskeler, ellerindeki kalkanlar, gaz tabancaları, elektrikli coplar, hakları için sokağa çıkan işçileri, öğrencileri, Karadeniz’in eşkiyalarını ve Kürtleri korkutup evlerine döndürmek içindi ve bu fenerler de nereden çıktı demeyin.

BirGün, Türkiye ve dünyadaki sokak gösterilerinde yaşananları ve polisin kullandığı ürkütücü teknolojik saldırı silahlarına karşı geliştirilmiş direnme yöntemlerini bir bir araştırdı. Sonuç: Endişeye mahal yok, ne polisin korkunç görüntüsü ne de kullandığı teknoloji haklı taleplerle sokağa çıkanları evlerine döndürecek gücte…

İşte, copa, panzere, gaza, fenere ve diğer teknoloji harikası aletlere karşı kitle eylemcisinin direnme rehberi:

 >> Sağlık sorumlusu: Eylemlerde farklı türlerde fiziksel saldırılara maruz kalmak çeşitli yaralanmalara, astım krizine ve benzeri sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu sorunlarla mücadele etmek için taşımak gereken ekipmanlar ise eylemcileri yavaşlatır – ayrıca herkesin bu ekipmana verecek parası olmayabilir. Bu yüzden eylemlerde çantasında limon, su, süt, elma/üzüm sirkesi, inşaat eldiveni, yara bandı gibi malzemeleri çantasında taşıyacak bir sağlık sorumlusu ayarlayın. Polisle çatışma alanının biraz gerisinde beklemesi ve çatışmaya katılmaması, bütün ekipmanlarınızla birlikte gözaltına alınmaması için önemli!

tumblr_lct45pfml11qettbv>> Biber gazı: Biber gazı Türkiye’de polisin yükselen trendi. Her geçen yıl daha fazla kullanılan biber gazı, maruz kalanların can havliyle kaçışmasına neden oluyor. Göz, burun, deri, boğaz ve ciğerlerde yanma, baygınlık geçirme, astım krizi gibi etkileri var. Biber gazıyla mücadele etmek için öncelikle uzun kollu kıyafetler veya plastik yağmurluk giyerek derinizi korumanız lazım – açıkta kalan bölgelerinize su bazlı (kesinlikle yağ bazlı olmaması lazım) güneş kremi sürmek, o bölgeleri korumak açısından önemli.

Gaza maruz kaldığınızda gözünüzü temizlemek için gözyaşı damlası, su ve süt kullanın. Önce bir gözünüzü, sonra diğer gözünüzü temizlemeniz malzemeden tasarruf etmenizi sağlar. Limon suyuna, elma veya üzüm sirkesine batırılmış bir kumaş parçasını (veya eczanelerde ucuz fiyata satılan steril maskeyi) burnunuzu kapayacak şekilde boynunuza geçirmek, etkilenmeyi en aza indirir. Sirkeyi vücudunuzun açıkta kalan diğer bölgelerine de sürebilirsiniz. Ucuz bir havuz gözlüğü alıp sıkı bir şekilde gözünüze takmanız da gözlerinizin etkilenmesini büyük oranda önler. Eğer havuz gözlüğü kullanmayacaksanız, lens de kullanmamanızı tavsiye ediyoruz – zira lensler gözün daha fazla yanmasına neden oluyor.

Bir diğer yöntem olan gaz maskesiyse, hem maliyeti, hem çok dikkat çekmesi, hem de uygulama zorluğu nedeniyle (eğer sıkı bir şekilde takamazsanız veya gaz maskeniz kaliteli değilse boşluklardan içeriye giren gazı sürekli solursunuz) çoğu eylemci tarafından tavsiye edilmiyor.

Eylemin rüzgarlı bir alanda gerçekleştirilmesi biber gazının etkisini azaltırken, eylem öncesinde rüzgarı arkanıza almanız, karşınızdan sıkılan gazın polislere geri gitmesini sağlar.

tumblr_lct1hjWg9n1qettbvSon olarak eylem öncesinde mümkün olan en uzun süre boyunca yıkanmayarak derinizdeki gözeneklerin kapanmasını sağlayabilirsiniz. Böylece biber gazının vücudunuza etkisi en alt düzeye inecektir.

>> Çelik cop – elektrikli cop: Polislerin farklı kullanımlar için farklı türde copları olabiliyor. Hepimizin bildiği klasik copun dışında, bir anda 15 cm.’lik bir çubuktan büyük bir copa dönüşebilen katlanabilir çelik coplar ve ucundaki elektrik akımıyla saldırılan kişiyi çarpan, yakan coplar polislerin yeni silahları. Coplardan korunmak için çeşitli yöntemler mevcut. Bunlardan birincisi koruyucu kıyafetler kalkangiymek. Pet şişeler, kamp matları ve benzeri materyalleri vücudunuza sararak, gemilerde bulunan can yeleklerinden giyerek copun etkisini azaltabilirsiniz. Kask takmak, kafanızı korumak için önemli. Türkiye’de polisler gaz bombalarını eylemcilerin kafalarını nişanlayarak attıkları için kask takmak bazı durumlarda hayatınızı kurtarabilir.

Coplardan korunmanın bir diğer yolu ise kalkan kullanmak. Sokakta bulabileceğiniz plastik, metal, çöp kutusu gibi malzemelerden polislerin kalkanlarıyla yarışacak güçte kalkanlar yapabilirsiniz. Eğer kalabalık bir grupsanız 5-10 kişinin tutacağı büyük plexiglass

İtalya'da bir eylemde plexiglass kullanarak polisleri köşeye sıkıştıran eylemciler

İtalya’da bir eylemde plexiglass kullanarak polisleri köşeye sıkıştıran eylemciler

levhalar kullanarak copları engellemeniz, polisleri durdurmanız, hatta polisleri belli noktalara sıkıştırarak etkisiz hale getirmeniz mümkün. Kırılmaz ve şeffaf bir plastikten yapılan bu malzeme, dünyanın dört bir yanında polisin eylemcileri dağıtmalarını engellemek için sıklıkla kullanıyor. Plexiglassı rahatça tutabilmeniz için, size bakan tarafında kulplar yapmanız şart.

Plexiglass yerine büyük traktör lastiklerini de kalkan amacıyla kullanabilirsiniz.

>> Panzer: Polisin onyıllardır kitleleri dağıtmak için kullandığı, tazyikli su sıkan panzerlere karşı koymak için de, yukarıda bahsettiğimiz plexiglass levhalar ve kalkanlar kullanılabilir. Eğer bu materyallere sahip değilseniz bir grupla panzeri ara sokaklara çekmeye çalışabilirsiniz.

tumblr_lct4i8AW6t1qettbv>> Gaz bombası: Emniyet güçleri eylemcilerin üzerine kapsül halinde gaz bombası atarak eylemcilerin birbirlerini göremeden farklı yönlere dağılmasını hedefliyor. Gaz bombasıyla mücadelede ilk amaç bombayı atanlara geri yollamak olmalı. Bunun için yanınızda inşaat işçilerinin kullandığı eldivenlerden bulundurmanızda fayda var. Isıya dayanıksız eldivenler kapsülün sıcaklığıyla eriyip elinize yapışabilir. Eğer geri yollayamayacağınız kadar çok kapsül varsa grup halinde geri çekilerek bir araya gelin. Bu hamle, saldırganlarla aranızda sisten bir duvar oluşmasını sağlar.

>> Geçici körlük feneri: Medyadaki son haberlere göre polis, eylemlerde kullanmak amacıyla göze tutulduğunda geçici körlük yapabilecek kadar parlak fenerler almayı planlıyormuş. Ancak bu fenerlerin gündüz etkili olmadığını söyleyebiliriz. Bu tarz fenerlerle karşılaştığınızda fenere doğrudan bakmamak önemli. Eğer gece eylemi yapıyorsanız polisin tutacağı bu ışık dikkatinizi dağıtabilir.

Buna karşılık siz de yanınızda güçlü fenerler bulundurun. Eğer büyük bir eylem grubuysanız, aranızda para toplayarak emniyetin almayı planladığı Fenix TK 15 fenerinin en üst modelinden bir adet alabilirsiniz. Fenix TK 75 adlı bu model, TK 15 kodlu modelden 6.5 kat daha parlak ve tek başına çok geniş bir alanı aydınlatıp ışığa bakanların geçici körlük yaşamasına yol açabiliyor. 200 dolarlık bu fener, 350 kişilik bir eylemde herkesin bir lira vermesiyle alınabilir ve bu şekilde emniyet güçleri etkisiz hale getirilebilir.

Yeşil lazerler de etkili olmakla birlikte kalıcı hasar bıraktığı ve kullanımı yasal olmadığı için tavsiye edilmiyor.

>> Ses silahı: Türkiye’de birkaç kere denenmiş, ama henüz yaygın uygulamaya geçmemiş ses silahları genellikle bir polis aracının üzerine monte edilen hoparlörlere benziyor. Çok gürültülü, insanı rahatsız eden ve geçici sağırlığa yol açabilen bu aletler kalabalık kitleleri dağıtmak için kullanılıyor. Eğer katılacağınız eylemde bu aletin kullanılacağını düşünüyorsanız yanınızda kulak tıkacı veya inşaat kulaklığı bulundurun.

>> Eylem gözcüsü: Eylemden önce polisin bulunduğu alana giderek polisin hangi saldırı ekipmanlarıyla geldiğini tespit edip eylem grubuna haber vermesi için şüphe uyandırmayacak birkaç kişiyi görevlendirin. Buradan gelecek bilgiye göre ekipmanlarınızı değiştirebilirsiniz. Böylece gerek görmediğiniz ekipmanları yanınızda bulundurmanıza gerek kalmaz.

>> Eylem fotoğrafçısı/kameramanı: Eylemcilerden birkaçının fotoğraf veya video çekmesi, emniyet güçlerinin eylemcilere karşı yasadışı uygulamalarını belgelemek açısından önemli. Özellikle Türkiye’de ana akım medya eylemleri polislerin arkasından veya uzaktan izlediği için, büyük eylemlerde grupların içinden çekilecek görüntülerle yakın mesafeden, doğrudan yüze biber gazı sıkılması gibi çok sayıda yasadışı uygulama tespit edilebilir. Bu görevi üstlenecek kişilerin kameralarının yüz tanıma, kırmızı göz azaltma gibi o sırada çok önemli olan birkaç saniyeyi kaybettirebilecek uygulamalarını kapatmalarını tavsiye ederiz. Kameraların otomatik odaklanma ve otomatik iso modunda olması da hareket halindeki eylemlerde işi kolaylaştırır. Çektiğiniz fotoğraflara hemen sonrasında bakmaktansa eylem sonrasında bakmanız o sırada önemli görüntüleri kaçırmanızı engeller. Eğer uzun süreli bir eylemde bulunacaksanız görüntü kalitesi ve megapiksel ayarını en üstte tutmamak, hafıza kartınızın dolmamasını sağlar.

>> Prova yapın: Eğer aranızda daha önce eyleme katılmamış veya burada anlatılan yöntemleri uygulamamış çok sayıda insan varsa, eylemden önce bu yöntemleri uygulayarak denemeleri panik halinde nasıl hareket etmeleri gerektiğini öğrenmeleri açısından önemli. Önceden yapılan provalarla kalkanların nasıl kullanılacağı, plexiglass malzemesiyle polislerin nasıl etkisiz hale getirileceği, polis ablukasının nasıl yarılacağı, acil durumlarda sağlık görevlisinin nerede bulunabileceği öğrenildiğinde eylem çok daha başarılı ve kayıpsız geçecektir. Büyük eylem gruplarını çatışma sırasında yönlendirecek kişilerin herkes tarafından bilinmesi, bu kişilerin tecrübeli ve taktik konusunda iyi kişilerden seçilmesi, çatışma sırasında bu kişilerin verdiği direktiflerin çevresindekiler tarafından yüksek sesle tekrar edilerek herkesin duymasının sağlanması da oldukça önemli.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Eylemlerde polis saldırılarına karşı koyma rehberi

  1. PigeonWithOlivetwig dedi ki:

    Ben görüşümü yazayım da ister ayınlayın, ıser yayınlamayın. Ne de olsa her tür görüşe açık, demokrat ve aydın bir yayın organısınız.
    Rahmetli atalarımız ne söylemişlerse gerekli, bir o kadar da güzel söylemişler. İşte güzel bir örnek:
    “Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir.”

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s