Üniversitenin ticarileştirilmesine karşı çıktı, sözleşmesi kısaltıldı

MARMARA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ’NDEN YENİ SKANDAL:

Üniversitenin ticarileştirilmesine karşı çıktı, sözleşmesi kısaltıldı

Eğitim Sen’de aktif rol alan ve Marmara Üniversitesi’nin ticarileşmesine karşı verdiği hukuki mücadeleyi kazanan akademisyen Meryem Kurtulmuş’un sözleşmesi rektör tarafından Akademik Kurul kararına aykırı ve keyfi bir şekilde 6 aylık olarak yenilendi

Marmara Üniversitesi Rektörü Zafer Gül, Eğitim Sen Üniversiteler Şubesi Yürütme Kurulu’nda yer alan ve üniversitenin bankalarla anlaşarak başlattığı kampüs kart uygulamasına karşı hukuki mücadele verip mahkemeyi kazanan Meryem Kurtulmuş’un 1 yıl uzatılması gereken sözleşmesini keyfi olarak 6 ay olarak uzattı.

AKADEMİK KURUL BAŞARILI BULMUŞTU

Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Çalışma Ekonomisi Anabilim Dalı’nda görev yapan Öğretim Görevlisi Dr. Miris Meryem Kurtulmuş Kıroğlu’nun sözleşmesinin akademik başarıları nedeniyle bir yıl uzatılmasına Akademik Kurul tarafından karar verilmişti. Bölüm Başkanlığı ve Dekanlık’ın da onayladığı 1 yıllık sözleşme, Rektörlük tarafından 6 ay olarak işleme alındı.

‘REKTÖRLÜK RANDEVU BİLE VERMEDİ’

Konuyla ilgili BirGün’e konuşan Meryem Kurtulmuş sözleşme uzatırken yalnızca akademik başarıya bakılması gerektiğini, rektörlüğün de sözleşme süresini kısaltmak için akademik bir gerekçe sunmasının şart olduğunu, ancak rektörlüğün kararında herhangi bir gerekçe bile gösterilmediğini söyledi. “Böyle bir şey daha önce benim konumumda olan kimseye uygulanmamıştı. Rektörlükten randevu talep ettim, sendika olarak da resmi başvuru yaptık ama hâlâ bir cevap alamadık. Bu hafta bu işlemin iptali için hukuki yollara başvuracağım” diyen Meryem Kurtulmuş Rektör Zafer Gül’ün üniversiteye geldiğinden beri çok sayıda keyfi ve hukuksuz uygulama ile muhalif görüşleri olan çalışanlara baskı kurduğunu, bunu bu kadar aleni yapabilmesinin kendisini şaşırttığını anlattı.

‘PADİŞAHVARİ REKTÖR ZAFER GÜL FARKLI DÜŞÜNCE İSTEMİYOR’

Sözleşmenin keyfi olarak 6 aylık uzatılmasını BirGün’e değerlendiren Eğitim Sen 6 No’lu Üniversiteler Şubesi Başkanı İsmet Akça da Rektör Zafer Gül’ün kendisi gibi düşünmeyenleri üniversitede yaşatmamakta kararlı olduğunu söyledi. Rektörün üniversitede bir baskı rejimi kurduğunu anlatan Akça hedefe en çok yerleştirilenlerinse sendika temsilcileri olduğunu vurguladı, “Meryem’in sendikal faaliyetleri padişahvari rektörün hoşuna gitmedi. Kampüs kartın iptal edilmesi rektörün ne gibi çıkar imkanlarını zedelediyse artık, çok sinirlendi. Meryem Zafer Gül’ün çıkar tekerine çomak sokmuş olduğu için hedef seçildi” dedi.

“Meryem yıllarca hizmet vermiş, dersler açmış, tezler yazdırmış, akademik yayınlar yapmış, akademik olarak başarılı bir arkadaşımız. Sözleşmesinin 6 aylık uzatılması demek kamu hizmetinin aksatılması demektir” diyen İsmet Akça, 2007 yılından beri AKP’nin neredeyse bütün üniversiteleri ele geçirerek başlarına, rektörlük seçimlerinde birinci olmamalarına rağmen partisine veya cemaatlere yakın rektörler atadığının altını çizdi.

NE OLMUŞTU?

Marmara Üniversitesi’nde 2010 yılında yapılan rektörlük seçimlerinde 3. olan Zafer Gül, YÖK tarafından Cumhurbaşkanlığı’na sunulan listede 1. sıraya alınmış ve rektör olarak atanmıştı. AKP’ye yakınlığıyla tanınan Zafer Gül göreve başladığında ‘Üniversiteyi ideolojik saplantılardan kurtaracağız’ açıklaması yapmıştı. İletişim Fakültesi’nin başına getirdiği eski Samanyolu TV çalışanı Yusuf Devran ile birlikte öğrencilerin ve akademisyenlerin tepkisini çeken çok sayıda uygulamaya imza atmıştı. Üniversitenin DenizBank ve Multinet ile anlaşarak çıkardığı kampüs kartı protesto eden öğrencilere ve akademisyenlere soruşturma açılmış, Meryem Kurtulmuş’un kart uygulamasına karşı 2012 yılında açtığı dava 2013 yılında Kurtulmuş lehine sonuçlanmıştı.

27 HAZİRAN 2013

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s