Anaokulunda 4 yaşındaki çocuklara Kuran eğitimi veriliyor

Erzincan’da iki anakolu yönetimi, kentteki tüm okullara çağrı yaparak bir yıl boyunca Kuran eğitimi verdikleri öğrencilerin düzenlediği Kutlu Doğum Programı’na katılmalarını istedi

cami

Erzincan Halitpaşa Anaokulu, geçen yıl küçük çocukları götürdüğü cami ziyaretinden fotoğrafları kendi sitesinde paylaşıyor.

25.03.2015 ONUR EREM @onurerem

Erzincan’da Halitpaşa ve Bahçelievler anaokullarının müdürleri, kentteki tüm okullara çağrı yaparak “Okullarımız ve Müftülük arasında imzalanan protokol ile 1 yıl boyunca Kur’an-ı Kerim dersi alan öğrencilerimizin ‘Kutlu Doğum Programına’ katılmanızdan onur duyarız” mesajı gönderdi. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan tüm okullara kadar iletişim sistemini sağlayan Kurum Net üzerinden çağrı yapılan etkinlik bugün gerçekleşecek.

Yasal değişiklik bile beklenmedi

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Eğitim Sen Erzincan Şubesi, 19. Milli Eğitim Şurası’nda Kutlu Doğum Haftası’nın eğitim programı içinde belirli gün ve haftalar arasına alınması için tavsiye kararı alındığını hatırlatırken “Ancak uygulama için yasal bir değişikliği beklemeden okullar ve müftülükler arasında imzalanan protokollerle Kutlu Doğum Haftası kapsamındaki etkinlikler okullarda fiilen yürütülmeye başlanmıştır” ifadelerini kullandı.

4-5 yaşında somut-soyut ifade ve kavramları ayırt edemeyen çocuklara verilen bu eğitimin tehlikelerine dikkat çeken Eğitim Sen, bu dersleri verenlerin de kim olduğu belli olmayan ve sürekli değişen kişiler olduğunu açıkladı.

davetiye‘Davetiyeyle öğrendik’

BirGün’e konuşan Eğitim Sen Erzincan Şube Sekreteri Suat Buğa, önceki gün gönderilen mesajla bugün gerçekleşecek olan etkinliğe çağrı yapıldığını anlatırken “Bu etkinlikte Kuran, namazın faydaları, dualar, hadisler, İslam’ın şartları gibi konular işlenecek” dedi. Buğa, kentte daha önce yine tepki çeken uygulamaların yapıldığını hatırlattı: “Bir okulda Valilik izniyle ‘Okulunuzda İmam Hatip şubesi ister misiniz’ diye anket başlatılmış, anketlerde hem veli hem de öğrenci bilgilerinin istenmesi fişleme nedeniyle tepki çekmişti. Bunu Valilik’e giderek durdurmayı başarmıştık. Bu sefer, bu açıklama aracılığıyla çocuklarımıza bir yıldır Kuran dersleri verildiğini öğrenmiş olduk.”

Şube Başkanı Kemal Irmak ise müftülük ve okullar arasında imzalanan protokolden bu davetiye sayesinde haberdar olduklarını söylerken “Biz bugüne kadar pek çok uygulamayı görüşmelerle, müzakerelerle iptal ettirdik. Ama iptal ettirdikçe yenileri geliyor. Bu yüzden bundan sonra kamuoyuna bu olanları duyurup onların desteğini de alacağız. Halkın bunlara tepki göstermesi lazım. Biz Erzincan’da siyasi kurumları ve örgütleri kolaylıkla bir araya getirebiliyoruz böyle konularda. Birlikte Valilik ile görüşmeler yaparak bu uygulamaya son verilmesi için çalışacağız” ifadelerini kullandı.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Anaokulunda 4 yaşındaki çocuklara Kuran eğitimi veriliyor

  1. ammar dedi ki:

    Aman allahim olamaz! Kuran egitimimi hayir hayir saka olmali bu! Basinizi kumdan cikarmalisiniz

    Beğen

  2. yineyeni dedi ki:

    Reblogged this on yineyeni.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s