Toplumsal hareketler Paris’te buluşuyor

Toplumsal hareketler Paris’te buluşuyor

Toplumsal Hareketler için Avrupa Yaz Üniversitesi, 19-23 Ağustos tarihleri arasında Paris’te gerçekleşecek etkinlikte binlerce aktivisti ağırlayacak

ONUR EREM 26.05.2014

Avrupa çapında çok sayıda toplumsal hareketin ve aktivistin katılacağı Toplumsal Hareketler için Avrupa Yaz Üniversitesi’nin (THAYÜ) kayıtları açıldı. Paris-VII Diderot Üniversitesi’nde 19-23 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek etkinliği ATTAC (Finansal İşlemlerin Vergilendirilmesi ve Yurttaşlara Yardım için Dernek) adlı örgüt düzenleyecek.

THAYÜ’deki forum ve atölyelerdeki konuların üç ana ekseni olacak: 1- Spekületif finans sektörünün ekonomiyi domine etmesinin yıkıcı sonuçları ve bu duruma karşı yapılabilecekler. 2- Toplumların ekolojik dönüşümü için yapılabilecekler. 3- Daha fazla demokrasi: Yurttaş buluşmaları, mahalle forumları ve benzeri öz örgütlenmeleri desteklemek ve çoğaltmak.

Düzenlenecek forumların konuları ise şöyle:

1 – Avrupa’nın geleceği: Kızılhaç verilerine göre Avrupa 2. Dünya Savaşı’ndan sonraki en büyük insani kriz ile karşı karşıya. Kemer sıkma politikalarının ardından milyonlarca aç ve işsizin geleceği ne olacak? Avro’nun geleceği nasıl çizilecek?

2 – Çevreyi korumak ve herkes için iyi bir hayat inşa etmek: Yıllardır parlatılan “yeşil ekonomi”nin bir yere çıkmadığını gördük. Üretim ve tüketim yöntemlerimizi nasıl değiştirebileceğimize dair örnekler, stratejik mücadeleler.

3- Ülkeler veya bölgeler arası serbest ticaret anlaşmaları,finans dünyası ve AB’nin emperyal güç olma hevesiyle mücadele yöntemleri.

4- Arap Baharı, Indignados, Occupy Wall Street ve Gezi: Demokrasiyi nasıl radikalleştirebiliriz?

Etkinlik boyunca bu dört ana forumun dışında katılımcı örgütler tarafından, Ukrayna’daki krizden sanatı toplumsal bir direniş amacıyla kullanma konusuna kadar geniş bir yelpazede 120 atölye ve seminer de düzenlenecek. Katılım ücreti gelir durumuna göre kişi başı 20 ile 40 avro arasında değişen etkinlikle ilgili daha fazla bilgi, kayıt ve atölye önerisi için: esu2014.org

ATTAC kimdir?

Finansal İşlemlerin Vergilendirilmesi ve Yurttaşlara Yardım için Dernek adıyla 1998 yılında Fransa’da kurulan ATTAC’ın günümüzde onlarca ülkeden toplam 100 bin üyesi bulunuyor. Kendini bir alternatif küreselleşme örgütü olarak tanımlayan ATTAC, “Dünya satılık değildir” sloganıyla neo-liberal politikalarla mücadele için çabalıyor.

 

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s