Türkiye’de üretiliyor, Suriye’de patlatılıyor

ÖZGÜR SURİYE ORDUSU TÜRKİYE’DE BOMBA ATÖLYESİ KURMUŞ

Özgür Suriye Ordusu’nun, serbestçe girip çıktığı Türkiye’de bomba üretim tesisi bile kurduğu ortaya çıktı. Türkiye’de üretilen el yapımı patlayıcılar, Suriye’de hükümet güçlerine karşı kullanılıyor

31 Ocak 2013

Suriyeli muhaliflerin Türkiye’de, Suriye sınırına çok yakın bir noktada kurdukları bomba üretim tesisini BBC muhabiri James Reynolds görüntüledi. Muhaliflerin tesisine giren Reynolds’un anlattıkları Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Türkiye’deki faaliyetlerinin hangi seviyeye geldiğini gösteriyor.

ÜRETİM DE KULLANIM DA BELGELENDİ
Habere göre ÖSO üyeleri sınıra yakın noktada bulunan evlerinde bir yandan günlük yaşamlarına devam ederken bir yandan bomba üretiyor. Labaratuvar ekipmanlarıyla üretilen el yapımı bombalar sınırın öbür tarafına geçirilerek Suriye hükümetine karşı silahlı eylemlerde kullanılıyor.
ÖSO üyeleri el yapımı bombalarının ne kadar etkili olduğunu kanıtlamak için Reynolds’a patlattıkları bir binanın görüntüsünü de vermiş. Görüntülerde ÖSO üyelerinin bir binaya bomba yerleştirdiği, bombanın patlamasıyla birlikte onlarca metre genişliğindeki alanın sarsıldığı ve binanın ağır tahribata uğradığı gözüküyor.

1 AYDA BOMBA UZMANI YETİŞTİRİYORLAR
Reynolds’a konuşan ÖSO üyelerinden Abu Ahmad, burada ürettikleri bombaları kullanırken sivillerin zarar görmemesi için çevreye “Dikkat: Bomba patlatacağız” afişi astıklarını, halkı bölgeden uzak tutmaya çalıştıklarını ve sadece hükümet binalarını hedef seçtiklerini söylüyor. Suriye’de bir üniversitede işletme okuyan Abu Ahmad, Türkiye’deki bu tesise gelerek bir ay içinde bomba üretim uzmanı haline geldiğini anlatıyor.

TÜRKİYE’DEN AĞIR SİLAH TALEBİ
Abu Ahmad “Esad’ın ağır silahlarına karşı bu el yapımı bombalarla nasıl savaşabilirsiniz” sorusunu ise aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ÖSO’yu destekleyen ülkelerden ağır silah sevkiyatının arttırılması gerektiğini söyleyerek yanıtlıyor.

‘Silah yollamıyoruz, tesisini kurduruyoruz’
Türkiye’nin Suriye’deki muhalif güçlere silah temin edip etmediği çatışmalar başladığından beri gündemi meşgul ediyor. Daha önce bir yandan Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Ertuğrul Apakan, Türkiye’nin muhalifleri kesinlikle silahlandırmadığını söylerken diğer yandan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu “Suriyeli muhaliflere kendilerini en iyi yöntem ve imkanlarla savunmaları için yardım ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz. Ancak bu yardımın ne olduğunu kesin olarak söyleyemem, diplomatik olmak zorundayım. Onlar bu yardımın ne olduğunu biliyor” demişti.
Sınırın Türkiye tarafında ortaya çıkartılan bu bomba üretim tesisi, hükümetin muhaliflere tutumunu anlamak için önemli. Herhangi bir kaza olması durumunda, içinde bulunduğu mahalleyi yıkabilecek kadar patlayıcının üretildiği bu tesise göz yumulması, hükümetin ÖSO’yu desteklemek adına kendi yurttaşlarını tehlikeye attığını gösteriyor.

BBC’nin haberi ve videosu için tıklayın: http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-21256905

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s