11 çelik kapılıyla korunan kozmik odanın peşinde

CHD giris

Peş peşe 11 çelik kapının sığabileceği bir koridorun en az 22 metre olması gerekiyor. Bu koridorun ardında 10×10 metrelik bir kozmik oda olduğunu da varsayarsak 11 çelik kapıyla korunan bir kozmik binanın en az 33 metre uzunluğunda olması şart.

Emniyet Müdürlüğü ve Başbakan Erdoğan’ın “DHKP-C operasyonunda basılan bir merkezde kozmik odaya peş peşe 11 çelik kapı kırılarak ulaştık” iddiası üzerine “Şu fani ömrümde bir kozmik oda da ben göreyim” diye Çağdaş Hukukçular Derneği, İdil Kültür Merkezi, Yürüyüş Dergisi ve Halkın Hukuk Bürosu’na gittim. Sonuç: Bırakın kozmik odayı, toplamda 11 çelik kapı bile bulamadım

ONUR EREM

Pazar sabahı büyük bir heyecanla başladım işe. Kolay değil, hayatımda ilk defa “kozmik oda” görecektim. İstanbul Emniyeti’nin DHKP-C operasyonundan sonra “kozmik odalara 11 çelik kapıyı kırarak ulaştık” açıklaması ‘biraz’ gerçek dışı gelmişti. Belki baskınlarda kırılan toplam çelik kapı sayısından bahsediyordur diye düşünmüştüm. Ancak Başbakan Erdoğan’ın da aynı iddiayı tekrarlamasıyla konu kesinlik kazandı. Zira Başbakanımız diyorsa, yalan olamazdı. Bunun üzerinde gazetede düşündük, taşındık ve 11 çelik kapıyla korunan bu kozmik odayı görüntüleyerek BirGün okurlarına büyük bir hizmet sunmaya karar verdik.
“KOZMİK ODANIZI GÖREBİLİR MİYİM?”

11 çelik kapılı kozmik oda arayışında ilk durağım Çağdaş Hukukçular Derneği oldu. ÇHD üyesi avukatlara “Kozmik odanızı görmek istiyorum” dediğimde reddetmediler ve birlikte dernek binasına girdik.  Üçüncü kattaki derneğin çelik kapısından geçerken iyice artan heyecanım derneği görünce bir anda söndü. Yaklaşık 20 metrekarelik bir odaydı burası. Öyle ki, 11 çelik kapıyı üst üste yığarak bile içeri sığdırmak zordu. Ama yine de umudumu yitirmedim, bulduğum ilk kapıyı açtım. Ahşap olan bu kapının arkasında yine ufak bir oda vardı. Odada başka kapı da yoktu.
ÇHD’DE KOZMİK TUVALET
Girişteki odaya döndüğümde köşede başka bir kapı çarptı gözüme. Açtığımda mutfakla karşılaştım. Ama o da ne, mutfağın sonunda bir kapı daha vardı. “İşte” dedim, “kozmik odaya giden yol bu olmalı”. Kapılar ahşaptandı, ama olsun. Belki açtıkça karşıma çelik kapılar da çıkardı.
CHD kozmik tuvaletMutfağın sonundaki o kapıyı heyecanla açtığımda yine bir hüsran yaşadım. Kapının ardında yeni kapılar ya da bir kozmik oda yerine tuvalet vardı. Tabi daha önce hiç kozmik oda görmediğimden “acaba tuvalet görünümlü kozmik oda olabilir mi” diye içeriyi biraz inceledim. Ama incelemelerim sonucunda buranın dünyadaki gizli servislere şifreli bilgiler sızdıran bir kozmik oda değil, lavabosundan su sızdıran bir tuvalet olduğuna kanaat getirdim. 11 çelik kapı ararken 1 çelik kapı, 3 ahşap kapı bulmuştum.
Hayal kırıklığıyla ÇHD’den ayrıldım ve kozmik odanın peşinde İdil Kültür Merkezi’nin yolunu tuttum. İKM’ye vardığımda alt kattaki kafe bölümüne cam kapıdan girdim. İçeride 4 ahşap kapının olduğu bir koridor vardı. Her kapıyı tek tek açıp baktım: Tuvalet, stüdyo, ardiye ve sinema salonu… Ne bir kozmik oda, ne de bir çelik kapı vardı. O sırada yanıma Grup Yorum üyesi Caner Bozkurt geldi. “Kozmik odanızı arıyorum” dedim. Yanlış yerde aradığımı söyleyerek beni kafeden çıkardı ve üst kattaki kültür merkezine götürdü. Merkezin girişindeki kapı, baskın haberlerinde gördüğümüz o ünlü kapıydı. Polis kapıyı kıramadığı için duvarı kırarak girmişti içeriye.
“İŞTE BURASI!”
idil kozmik produksiyonKültür merkezinde yaklaşık 15 metrelik bir koridor yer alıyor. Koridorda 5 oda var, hepsinin kapısı ahşaptan. Sırayla kapıları açıp baktık: Yatak odası, dinlenme odası, tuvalet, yönetim odası. Son odaya geldiğimizde Caner “işte burası” dedi. Hemen fotoğraf makineme davrandım. “İşte burası, prodüksiyon odamız. Yani polislerin kozmik oda olduğunu düşündüğü yer” diye devam etti: “Burada DVD arşivimiz var, bilgisayarda video ve müzik prodüksiyonu yapıyoruz. F Tipi Film’in çalışmaları da burada yapılmıştı”.
Burası da gizli belge değil ancak müzik ve film yayınlayabilecek bir mekan. Zaten öncesinde 11 çelik kapı da yoktu. İdil Kültür Merkezinde 9 ahşap, 1 cam, 1 de çelik kapı görebildim. Binanın arka tarafındaki çıkış kapısını da dahil ettiğimizde 2 çelik kapı yapıyor. Yine hayal kırıklığıyla terk ettim mekanı.
AYNI KAPIDAN 2 KERE Mİ GEÇTİLER?
Sıradaki durağım Yürüyüş Dergisi’ydi. Dergi, aynı kattaki iki dairenin birleştirilmesiyle oluşmuş. Yani ortası merdiven boşluğu olmak üzere “O” şeklinde dönen bir daire gibi düşünebilirsiniz dergiyi. Eskiden 2 farklı daire olduğu için birleşme noktalarında çelik kapı var.
yuruyus kozmik tuvaletDaire içindeki çelik kapı sayısı toplam 5. Ancak dergi yuvarlak bir yapıda olduğu için polisler farkında olmadan aynı yerde 2 tur atmış olabilir. Aynı çelik kapılardan ikişer kere geçtikten sonra “11 çelik kapıdan geçtik” demiş olmaları mümkün. Dergide en büyük hasarı tuvalet almış. Polisler hem lavaboyu hem de aynayı kırmışlar. Sanırım onlar da kozmik odanın tuvalet şeklinde gizlenmiş olabileceğinden şüphelenmişler.
Dergide beni karşılayan Ali Ekber Kalender içeriyi gezdirdikten sonra bütün bilgisayarlarının alındığını, dergiyi çıkarmak için yeni bilgisayarlar almak zorunda kaldıklarını anlattı: “Kütüphanede Türk Dil Kurumu sözlüklerini bile almışlar. Ayrıca 11 değil 21 çelik kapı olsa ne fark eder? Bir yerin 11 çelik kapısı olunca oraya operasyon düzenlemek meşru mu oluyor? Eğer bir kozmik oda bulmuş olsalardı, fotoğraflarını çarşaf çarşaf yayınlamışlardı gazetelerde.”
5 çelik, 7 ahşap, bir de plastik kapının yer aldığı Yürüyüş Dergisi’nden çıkarak Halkın Hukuk Bürosu’na doğru yola koyuldum. İki kozmik tuvalet ve bir kozmik prodüksiyon odasından sonra gerçek 11 kapılı gerçek bir kozmik oda görmek istiyordum.
KİTABI ÇEKİNCE KAYAN DUVAR MI?
DSC_0195Halkın Hukuk Bürosu’na vardığımda sadece bir çelik kapı bulabildim. Giriş katında 2 oda, 1 salon, 2 tuvalet, üst katta ise 3 farklı oda vardı. Hepsinin kapısı da ahşaptandı. HHB’nin şansı, kitaplığına dokunulmaması olmuş. ÇHD, İKM ve Yürüyüş’ten sayısız belge alan polis, HHB’nin dava belgelerinin ve müvekkil mektuplarının bir kısmına el koysa da büronun üst katında yer alan kitaplığa  dokunmamıştı. “Acaba bu kitaplık kozmik kitaplık olabilir mi” diye düşündüm. Kitaplardan bazılarını çekince filmlerdeki gibi duvarın kayacağını, gizli bir kozmik odanın açılacağını hayal ederek birkaç kitap çektim. Sonuç yine hayal kırıklığıydı.
Sonunda pes ettim. Gezmediğim yer kalmadı, ama başbakanın var dediği şeyi bulamadım. Hayallerimi süsleyen 11 çelik kapılı kozmik oda hiçbir yerde yoktu. Başbakan yalan söylüyor olabilir miydi? Böyle bir şey düşünülemez, düşünülmesi teklif dahi edilemezdi!

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s