Taksim metrosu dumanaltı

10 taksim 03

Taksim Dayanışması’ndan Kağan İşmen: Taksim’de yaşananlar halkın tepkisini her geçen gün daha fazla çekiyor. İlk başlarda kampanyamıza imza atmaya çekinen insanlar, artık masa açtığımız zaman birkaç saat içinde binlerce imza veriyor.

Taksim Meydanı’ndaki inşaat çalışmaları nedeniyle su basan Taksim metrosu dün de dumanlar altında kaldı
ONUR EREM
Taksim Meydanı yayalaştırma çalışmaları, Taksim metrosunu etkilemeye devam ediyor. Daha önce çatıdan akan yağmur sularının bastığı metro dün de duman altında kaldı. Metrodaki güvenlik görevlileri, dumanın yayalaştırma çalışmaları nedeniyle tavandan geldiğini, beton tozu olduğunu söyledi. Duman yolcuların yanı sıra yerlerini terk etmelerine izin verilmeyen metro çalışanlarını da etkiledi. Görevliler saatlerce geniz yakan dumanı soluyarak çalışmak zorunda kaldı.
‘KAZANIN SORUMLUSU İBB OLUR’
Konuyla ilgili BirGün’e konuşan Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu, yayalaştırma çalışmalarının Taksim’in altyapısını dikkate alınmadan yürütüldüğünü söyledi. “İstanbul Büyükşehir Belediyesi ihaleleri işin ehli olmayan firmalara verdi” diyen Muhçu, yapılan işlerin kurallara uygun olup olmadığının denetlenmediğine de dikkat çekti. Muhçu yaşanacak olası bir kazadan İBB’nin sorumlu olacağını belirtti: “Metro işletmeleri çok hassastır. Ama bu çalışmalar metronun hassasiyetini dikkate almadan yürütüldüğü için metroyu su ve duman basıyor. Bütün bunlar metroya zarar verir. Geçmişte de metro hattının yanlış bir sondaj sonucu delindiğini biliyoruz. Buna dikkat edilmediği için, çok sayıda insanın hayatını kaybedebileceği kazalarla karşı karşıya kalabiliriz”.
‘METRO ÇÖKERSE ŞAŞIRMAYIZ’
Taksim Dayanışması’ndan Kağan İşmen ise yayalaştırma çalışmalarının hukuksuzluğuna dikkat çekti. “Bu iş tam bir rezalet haline geldi. Kazı yapılırken çıkan bacaların, dehlizlerin üstünü kapattılar. Zaten inşaat çalışmaları mahkeme sürecinde. Bilirkişi önceki gün gelerek gözlemde bulundu, yazacağı raporun sonunda mahkeme bu inşaatın başlayıp başlayamayacağına karar verecek. Oysa inşaat tüm hızıyla ilerliyor” diyen İşmen, belediyenin mahkemeden çıkabilecek olası bir durdurma kararını dikkate alarak bu karar alınana kadar inşaatı bitirmeyi hedeflediğini söyledi. Hukuksuz ilerleyen inşaat yüzünden olası bir kazada ya da metronun çökmesi durumunda şaşırmayacaklarını söyleyen İşmen “Koruma Kurulu projeyi reddetmişti, ancak Başbakan Erdoğan koruma kurulunu tanımadığını söyledi ve ret kararını reddetti. Biz de Taksim Dayanışması olarak koruma kurulunun reddinin reddini reddediyoruz” diye konuştu.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s