“Bu dava hükümetin acizliğini gösteriyor”

Bugün vicdani retçi Ali Fikri Işık’ın davasında karar açıklanması bekleniyor. Işık “Devletin ve hükümetin haklar ve özgürlükler konusunda ne kadar aciz olduğunu bu davada görebilirsiniz” diyor

ONUR EREM 22.10.2014

Askerlik yapmayı reddettiği ve vicdani reddini ilan ettiği için hakkında 3 ayrı firar davası bulunan Ali Fikri Işık’ın dosyasında mahkemenin bugün karar açıklaması bekleniyor. Çorlu Askeri Mahkemesi’nde yargılanan Işık’ın vicdani reddi mahkeme tarafından kabul görmezse kendisine en az 30 ay hapis cezası verilecek. Türkiye’de askeri mahkemeler son yıllarda verdikleri kararlarda vicdani ret hakkını tanımış, ancak davalıların retçi olmadığı sonucuna vararak bu haklarını kullanmalarını engellemişti.

Türkiye’nin de imzaladığı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile tanınan bir hak olan vicdani reddi kullanan Ali Fikri Işık’la dayanışmak için çok sayıda uluslararası örgüt imza kampanyası düzenledi. Uluslararası Af Örgütü, Avrupa Vicdani Ret Bürosu ve Uluslararası Savaş Karşıtları bugünkü dava öncesinde dünya çapında kamuoyu oluşturdu. Ali Fikri Işık daha önce açılan davalarda toplam 6 aya yakın tutuklu yargılanmış, cezaevinde kalmıştı.

KEYFİYET VE AHLAKSIZLIK

Dava öncesinde BirGün’e konuşan Ali Fikri Işık hakkında açılan ilk davada mahkemenin hem “artık askerlik yapamaz” diyip hem de 1 yıl 15 gün ceza verdiğini hatırlatırken şunları söyledi: “O kararın ardından bu davaların açılmasının mantıksal temeli yoktur. Ama Türkiye’de adalet sistemi hukuk normlarına bağlı işlemiyor. Bu keyfiyet bir ahlaksızlıktır”.

Hükümetin ve devletin haklar, özgürlükler konusunda ne kadar aciz kaldığının bu davada net bir şekilde görülebileceğini anlatırken “Hukuksuz hareket eden hükümete karşı vicdani reddi savunmaya devam edeceğim. Beraat etsem de hapis cezası alsam da umurumda değil. Önemli olan bu temel insan hakkı için mücadeleye devam etmemizdir” ifadelerini kullandı.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s