Anonymous’tan polise karşı sokak taktikleri

Dünya çapında sokak eylemlerinde polise karşı kullanılabilecek taktikleri derleyen Anonymous, el yapımı gaz maskesinden koruyucu kıyafetlere kadar pek çok alanda tavsiyeler veren bir video yayınladı

ONUR EREM twitter: @onurerem 05.11.2014

Uluslararası hacker ve aktivist ağı Anonymous dünya çapında eylemciler için bir savunma rehberi videosu yayınladı. Anonymous Savunma Cephesi hesabından yayınlanan videoda polislerin sokak eylemlerine gerçekleştirdiği saldırılara hangi taktiklerle direnilebileceği anlatılıyor. “Polis güçleri dünya çapında birer paramiliter silahlı güce dönüştü, yasaları çiğneyerek muhalefet eden tüm gruplara saldıran bir örgüte dönüştü. Biz dünya halklarına, bu vahşete karşı yasal yollarla nasıl direnebileceklerini anlatmayı hedefliyoruz. Artık hükümetlerin halklara uyguladığı baskıya son vermenin zamanı geldi. Bunun için polise defansif ve yasal yöntemlere nasıl direnilebileceğini herkese anlatmak istiyoruz. Biz baskılar karşısında oluşan doğal reaksiyonuz” diyen Anonymous üyeleri videoda polislerin biber gazı ve göz yaşartıcı gaz kullanım taktiklerini ve bunların nasıl bertaraf edilebileceğini anlatıyor. Örnekler arasında ucuz el yapımı gaz maskesi de var.

El yapımı araçlar

Anonymous Aktivistinin Öz Savunma El Kitabı başlığıyla yayınlanan videoda coplara karşı ucuz el yapımı kalkan, savunma kıyafeti, kask ve plastik mermilere karşı savunma yöntemleri de açıklanıyor. Anonymous eylemcilere yasalar içinde hareket etmelerini tavsiye ederken böylece eylemcilerin değil kendilerine saldıran polisin yasaları çiğnemek zorunda kalacağını belirtiyor.

Kürtçe altyazı ihtiyacı

“Polislere karşı en etkili silahlardan biri de medyadır, her anı görüntülemeye çalışın ve iletişim araçlarını sonuna kadar kullanın” ifadelerinin de yer aldığı video için Anonymous hesabından Kürtçe altyazı çevirisi için de çağrı yapıldı. Türkiye’den çok sayıda polis şiddeti görseline de yer veren videoya şu adresten erişebilirsiniz:

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s