Tunus’ta Halk Cephesi mücadeleye hazır

Tunus’ta genel seçimden sandalye sayısını dörde katlayan Halk Cephesi hem İslamcı Ennahda’yla hem de mecliste çoğunluğu kazanan seküler sağ ile mücadele edecek. Cephe temsilcisi Mounir Kachouk seçim sonuçlarını BirGün’e değerlendirdi

06 tunus 13

Mounir Kachouk bir mitingde konuşurken. Tunus’ta 28 Aralık’ta başkanı seçmek için tekrar sandık başına gidecek. Halk Cephesi lideri Hamma Hammami seçimde solun adayı olacak.

ONUR EREM twitter: @onurerem 04.11.2014

Tunus’ta 26 Ekim’de gerçekleşen genel seçimde İslamcı Ennahda Partisi iktidarı kaybederken parlamentoda seküler sağcı bir çoğunluk oluştu. Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kendine model alan Ennahda’nın iktidarı kaybetmesi Müslüman Kardeşler’in bölgedeki etkisine vurulan son darbe olurken seçimde sol da önemli bir başarı kaydetti. Halk Cephesi adı altında seçimlere giren farklı sosyalist ve sol yapılar 217 sandalyeli mecliste 15 sandalye elde etti. Kendilerini destekleyen üç bağımsız vekil ile birlikte 18 kişilik bir sol blok oluşturdular. Önceki dönemde Halk Cephesi’nin 4 sandalyesi vardı. Halk Cephesi sözcülerinden Mounir Kachouk ile seçim sonuçlarını ve Halk Cephesi’nin seküler sağ ile kuracağı ilişkiyi konuştuk:

>> Tunus’ta seçim nasıl bir ortamda gerçekleşti?

26 Ekim’deki seçim teröristlerin saldırı tehditlerine rağmen sakin ve huzurlu bir şekilde gerçekleşti. Seçim sakin olsa da çok çekişmeliydi. Üç ana bloktan bahsedebiliriz: Liberal laikler, solda tek aktör olan Halk Cephesi, Ennahda ile etrafındaki uydu partileri (Marzouki’nin CPR’si, Ben Jaafar’ın Ettakattol’u vs.) vardı seçimde. Uluslararası gözlemciler de seçimi güvenilir buldular.

>> Seçim kampanyaları nasıl yürütüldü?

Bu iki blok karşısında çok zor bir mücadele vermemiz gerekti. İslamcı Ennahda bir yandan din üzerinden kitleleri etkilerken diğer yandan da Katar’dan sel gibi akan kirli parayı kullandılar. Seküler sağ ise ülkedeki sermaye grupları tarafından desteklendi. Ayrıca devlet hazinesinden de yardımlar yapılıyordu.

Bu iki blok karşısında para kaynağı olmayan Halk Cephesi’nin militanları ülkeyi bir uçtan diğerine gezerek halka sosyo-ekonomik programını açıkladı.

>> Halk Cephesi nasıl bir programla girdi seçime?

Seçimlerde solun tek temsilcisi olarak kitlelerin taleplerini karşılayan ve devrim hedefimize giden yolu inşa edecek ilerici bir sosyo-ekonomik programımız var: Ulusal bağımsızlık, toplumsal adalet, özgürlük, IMF tarafından dikte edilen neo-liberal yönelimlerin reddi.

>> Parlamentodaki seküler-İslamcı kutuplaşması diğer ideolojik ayrımların önüne mi geçiyor? Halk Cephesi’nin çoğunluğu oluşturan seküler sağ ile ilişkisi nasıl olacak?

Laikler ve İslamcılar arasındaki mücadele laiklerin zaferiyle sonuçlandı. Teorik olarak gericiliğe karşı bir zafer olarak değerlendirilebilir. İslamcıların toplum modelimize, özellikle de kadın haklarına yönelik tehditlerine karşı çıkacak bir çoğunluk oluştu.

Nidaa Tounes partisinin seçim zaferinde İslamcılara karşı bir birlik oluşturma söylemleri de etkili oldu. Liberallerin ve bazı sosyal-demokratların da desteğini aldılar. Ancak laik güçlere baktığımızda içlerinde zengin işadamları var.

Kritik sandalye sayısı

Laik güçler içinde Halk Cephesi göz ardı edilemeyecek bir öneme sahip oldu. Bizim desteğimiz olmadan meclisteki laik güçler anayasal değişiklik yapacak çoğunluğu elde edemeyecekler. Biz de halkın çıkarına olmayan hiçbir anayasal değişikliğe onay vermeyeceğiz.

Ayrıca laik sağcıların ekonomi politikaları ile İslamcı Ennahda’nın politikaları arasında önemli bir fark yok. İkisi de ABD-AB-IMF gibi hegemonik güçlerin baskılarına boyun eğen bir tutuma sahip.

Biz Halk Cephesi olarak meclis grubumuzu kurarak halkımızın sosyo-ekonimk hakları ve özgürlükleri için mücadele edecek, uluslararası finans çevrelerinin neo-liberal dayatmalarına karşı karşı savaşacağız.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Söyleşi içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s