Göçmenlerin katkısı götürüsünden fazla

Birleşik Krallık’ta göçmenlerin kamu hizmetlerinden faydalanmasının maliyeti tartışma yaratırken bir araştırma göçmenlerin ülkeye katkısının daha fazla olduğunu ortaya çıkardı

06.11.2014

Birleşik Krallık’ta düşük gelirli Avrupa ülkelerinden gelen göçmenlerin ekonomiye katkısının kamu hizmetlerinde yarattığı maliyetten daha fazla olduğu ortaya çıktı. The Economic Journal adlı akademik dergide yayınlanan araştırmaya 2008-2011 dönemi arasında göre göçmenlerin ekonomik katkıları, aldıkları kamu hizmetinden 8 milyar dolar daha fazla oldu.

Christian Dustmann ve Tomasso Frattini’nin araştırmasında “Bu göçmenlerin eğitimlerini kendi ülkelerinde aldığını da hesaba katarsak net katkıları daha da artıyor. Çünkü eğitim maliyetleri başka ülkeler tarafından karşılanmış oluyor” ifadeleri yer alıyor.

Birleşik Krallık’ta politikacılar bir süredir Avrupalı göçmenlerin iş imkanlarını çaldığını, eğitim ve barınma hizmetleri üzerine fazladan yük bindirdiğini iddia ederek göçmen karşıtı bir söylem üretiyordu. Başbakan David Cameron AB üyesi ülkelerden gelen göçmenlerin kısıtlanması gerektiğini söylemiş, AB anlaşmalarına aykırı bu talebi nedeniyle Almanya Şansölyesi Angela Merkel’den tepki görmüştü.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s