SYRIZA veya başka türlü bir umut

The leader of Syriza, Alexis Tsipras, waves to supporters at a rally in Athens, 22 January 22, 2015.

29.01.2015 George Nikolias-Bletsas*

“Tarih itaatsizliklerle yazılır. Toplumsal mücadeleler ve siyasal değişim buradadır.” Son beş yılı domine eden memorandum karşıtı gösterilerin klasik sloganı 25 Ocak gecesi Propylaea meydanında, Aleksis Çipras’ın binlerce kişiye yaptığı konuşmada her zamankinden daha güçlü duyuldu.

Son beş yılda Yunanistan’da yaşamak çoğumuz için bir kâbustu. Tüm üyeleri işsiz kalan aileler, işten çıkarılan hamile kadınlar, gençliğin yurtdışına göç etme veya işsizliği kabullenme ikilemi ülkede çok sayıda insanı intihara sürükledi. Memorandumun ilk yıllarında kemer sıkma politikalarına karşı halkımızın kitlesel ayaklanmasına, Indignados (Öfkeliler) benzeri toplumsal hareketler geliştirerek gerçek ve doğrudan demokrasi uygulamalarıyla mahalle meclisleri kurmalarına tanık olduk. Ancak son iki yılda ülkede korku, kolektif umutsuzluk ve öfke hüküm sürmeye başladı. Atina sokakları evsiz ve çaresiz insanların üzgün yüzleriyle doluydu. Artık yeter! SYRIZA ile birlikte sokaklarda yürürken, işyerinde çalışırken yeni bir şey hissetmeye başladık: Umut.

Pek çok genç için seçim sonucu Yunan toplumunun dönüşümü için tarihi bir mücadelenin zafere ulaşmasını ifade ediyor. Bu dönüşüm, bizim neslimizin Kasım 2008’de Aleksis Grigoropoulos’un bir polis tarafından öldürülmesiyle başladı. Öfkeli insanlar meydanları işgal etti, gençler faşist Altın Şafak’a karşı Yunanistan’ın dört bir yanında mahalle mahalle savaşmaya başladı. Seçim günü umut ve neşeyle dolan yalnızca bizler değildik. Bu zafer aynı zamanda İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi işgaline karşı büyük mücadeleler veren Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin kahraman nesli ve 1973’te Yunan diktatörlüğüne karşı ayaklanan nesil içindi.

Yeni Yunanistan hükümeti yalnızca SYRIZA değil, onunla birlikte UMUT’tur. Hem Avrupa, hem de dünya halklarının mücadelesinde tarihi bir noktadayız. Toplumsal adalet, demokrasi ve işçi sınıfının haysiyeti için yeni bir çağa girdik. Neo-liberalizme direnişin ilk adımı Yunanistan’da atılıyor. Toplumun ve ekonominin işleyişini değiştirebileceğimizi biliyoruz. Bu devasa bir mücadele olsa da adım adım toplumsal eşitlik ve özgürlük vizyonumuzun somutlaşacağını göreceksiniz. Yunanistan’da şafağın en parlak ışığını hissediyoruz.

BirGün için çeviren: Onur Erem

*SYRIZA Gençliği üyesi, ilkokul öğretmeni

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Çeviri içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s