Bu daha başlangıç, mücadeleye devam

syriza youth

SYRIZA Gençliği, Gezi Direnişi sırasında bu görseli paylayaşarak bir mesaj yayınlamıştı: “Bizi ayıran şey deniz, birleştiren ise haysiyet. Türk halkıyla dayanışıyoruz”

Emmy Karimali*

Öyle! Şimdi biz başlıyoruz! Bizim sol başlıyor. Demokrasi, haysiter, eşitlik ve direniş dolu başka bir toplum için yıllarca mücadele verdik. Geçmişte birçok komünistin uğrunda savaştığı Yunan toplumunu hem kendimiz, hem de artık aramızda olmayan o yoldaşlarımız için baştan inşa etmemiz gerek. Yunan toplumu son beş yılda kemer sıkma politikalarının mağduru oldu ancak işçi sınıfı, bu sürecin öncesinde de eşitsizlik ve anti-demokratik yapıların mağduruydu.

Hükümetin geçen gün kurulması bizi gururlandırdı – “bizim insanlarımız” önemli hale geldiği için değil, önemli insanlar yönetime geldiği için. Onlar toplumun ve taleplerinin gerçek temsilcisi olacaklar.

Sağ bir partiyle koalisyon kurmak zorunda kalmamız işlerin kolay olmayacağını gösteriyor. Aramızda büyük ideolojik farklılıklar var fakat kemer sıkma politikalarına karşı ortak ekonomik perspektife sahibiz. Önceliğimiz Komünist Parti (KKE) ile koalisyon kurup güçlü bir sol hükümet yaratmaktı. Maalesef KKE teklifimizi reddetti. Bu, toplumun gerçek ve acil sorunlarını reddeden tarihi bir karardı.

Esas mücadele sokakta

Yapacak çok önemli işlerimiz var. Ancak toplum, mücadeleyi bırakırsa başarmamız zorlaşır. Mücadeleler, toplumsal hareketler tarafından sokakta verilmeli.

Yeni hükümet, ülkede iktidara gelmiş tüm diğer hükümetlerden daha farklı bir hükümet. Yeni bakanlar ve yaptıkları açıklamalar “değişim” kelimesine gerçek anlamını veriyor. Yeni Meclis Başkanı Zoe Konstantopoulou öncekiler gibi dekoratif bir süs olmayacak, kendisi toplumsal hareketler ve insan hakları inisiyatifleri ile iç içe geçmiş çok güçlü bir kadın.

Yunanistan’da içişleri bakanı artık protestocuları öldürmek isteyen bir faşist olmayacak. Bu sandalyenin yeni sahibi Nikos Voutsis eylemlerde polis şiddetine karşı direnen ve saldırıya uğrayan bir insan. İlk açıklamalarında polisi silahsızlandıracağını duyurdu. Yıllardır dayanışma inisiyatiflerine yardım eden Panos Skourletis artık Toplumsal Dayanışma ve Emek Bakanı. Göçmenlik, finans, eğitim ve kültür bakanlarımız Yunanistan’ın önde gelen akademisyen ve entelektüellerinden.

Güneş yeniden doğdu

Yeni hükümet iktidara gelir gelmez limanlar, havalimanları ve elektik altyapısına dair tüm özelleştirmeleri durdurdu. Dünden itibaren tüm hastaneler ücretsizleştirildi. Beş yıldır parlamentonun etrafını çevreleyen demir çitler kaldırıldı. Demokrasi çitlerle sınırlandırılamaz.

Bugün SYRIZA iktidarının üçüncü günündeyiz ve güneş tekrardan doğmuş gibi hissediyoruz.

Bugün üçüncü gündeyiz ve şimdiden umudumuzun boşa olmadığını görüyoruz. Bu daha başlangıç!

BirGün için çeviren: Onur Erem

* SYRIZA Gençliği üyesi, mimarlık öğrencisi

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Çeviri içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s