Laterne’ye polis saldırdı

laterne20.04.2015

Beyoğlu’nda 30 yıllık Laterne Cafe’nin bulunduğu binanın geçen hafta “Riskli bina” gösterilerek AVM yapmak için tahliye edilmesinin ardından dün de zabıta ve polis baskını vardı.

Saat 17:00 civarında polisler binaya geldiğinde kafenin işletmecisi Emriye Uysal binadan çıkmak istemezken içerdeki eşyalar boşaltıldı. Bu sırada zabıta ve polisle konuşmak isteyen Avukat Eren Can polisler tarafından darp edildi. Binanın içinde polis ve zabıta arasında anlaşmazlık çıktığı bir anda hukuki sürece dair bilgi vermek isteyen Can’ı polisler “Sen kimsin” diyerek tersledi. Avukat olduğunu söyleyince vekaletname istenen Can, vekaletname göstermek zorunda olmadığını belirtince polisler tarafından yerde sürüklenerek sokağa atıldığını anlattı.

Binanın önünde yaklaşık yüz kişinin toplanmasının ardından Emriye Uysal,olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından ambulansa bindirilmek için dışarı çıkarıldı. Binadan çıkarken hıçkırıklara boğulan Uysal, “Bugüne kadar devlet ne istediyse yaptık. Bunu mu hakettim? Ben buraya hayatımı verdim, başka bir gelirim yok. Buradan çıkaracağınıza öldürün beni. Ben ölmek istiyorum. Bir battaniye verin, sokağın başında dileneceğim” diye ağladı.

Bu sırada tahliyeye tepki gösteren yaklaşık yüz yurttaşa polis saldırdı. Kafenin kapısının önünde kalkanlarıyla insanları iten polis, tepki gösterenlere ise küfürle karşılık verdi. Kafenin önünden uzaklaştıktan bir süre sonra geri dönen polis, ilerihaber.org’a göre binanın önünde bekleyen Emriye Uysal ve yaklaşık 15 kişi gözaltına alındı.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s