2011 – Dünya Vicdani Ret Günü: Her Türk Bebek Doğar!

17 MAYIS 2011

Barış İçin Vicdani Ret Platformu, 15 Mayıs Dünya Vicdani Ret Günü’nde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Kampüsü’nde Barış İçin Vicdani Ret buluşması düzenledi. Buluşma kapsamında düzenlenen panelin ardından, vicdani retçiler ve destekçileri, Fındıklı Parkı’ndan Dolmabahçe’ye yürüdü. Dolmabahçe’de Reyhan Arslan, Canan Soylu, Mine Sayarı, Selin Ever, Merve Arkun, Kumru Gök, Deniz Benol ve Mehmet Lütfü Özdemir adlı 7 genç vicdani reddini açıkladı. Vicdani ret açıklamalarında “Türkiye ordusunun bölge’deki imha ve inkar politikalarını” eleştiren ve küresel militarizmin bir parçası olmayacaklarını belirten retçiler, açıklamalarını “Hayatlarımız çalınmadan hayallerimiz buluşmalı” diyerek bitirdi.

RETÇİLERE YÖNELİK BASKILAR SÜRÜYOR

Gençlerin vicdani ret açıklamalarının ardından konuşan Barış İçin Vicdani Ret Platformu’ndan Ercan Aktaş, Türkiye’nin Avrupa Konseyi’ne üye 47 ülke içerisinde vicdani ret hakkını tanımayan Azerbaycan’la birlikte ikinci ülke olduğunu söyledi. “Her Türk’ün asker doğduğu, Türklerin asker bir millet olduğu gibi ırkçı söylemleri üzerine kurgulanmış bir ulus yaratma bilincinin geliştirildiği bu ülkenin yasaları da bu anlayışı barındırmaktadır”

diyen Aktaş, TCK’nın “Halkı askerlikten soğutmak” diye adlandırılan 318. maddesinin oluşturduğu tehdide dikkat çekti. Vicdani retçiler üzerindeki tutuklama ile hapis baskılarının sürdüğünü belirten Aktaş, vicdani retçi İnan Süver’in öldürmeyi reddettiği için hala cezaevinde olduğunu hatırlattı.Açıklamanın ardından devlet güçlerince öldürülen Kürt çocuklarını konu alan bir pandomim gösterisi yapıldı.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s