Evsizler evi bu kış kapalı

21 EKİM 2011

İstanbul bugünden itibaren soğuk hava dalgasının etkisinden kurtuluyor. Ancak yine de kaçış yok; malum, önümüz kış, soğuk hava elbet geri dönecek. Soğuk havalarda son doğalgaz zammıyla beraber istediğimiz kadar ısıtamasak da, hepimiz iyi kötü geceyi geçirebilecek, dört duvarı olan bir mekan bulabiliyoruz.

Evsizler Evi 2010’un sonunda kapalıydı, 2011’in sonunda ise tadilattaydı. Bakalım bu kış ne olacak?

Bir de böyle bir mekan bulamayanlar var: Evsizler. İstanbul Büyükşehir Belediyesi hava dört derecenin altına düştüğünde sokaktaki evsizleri spor salonlarında barındırıyor. Ancak hava 5-6 derece iken evsizler bu imkandan faydalanamadıkları gibi geceleri donma tehlikesiyle karşılaşabiliyorlar.

UZUN SÜREDİR KULLANIMA KAPALI

Bu duruma bir çözüm olarak “sosyal devletimiz” belli noktalarda evsizlerin kısa süreler de olsa kalabileceği mekanlar yaratmış. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile Beyoğlu Kaymakamlığı’nın ortak hizmeti olan Beyoğlu Evsizler Evi de bu mekanlardan biri. Ancak İstanbul’un göbeğindeki bu bina uzun bir süredir kullanıma kapalı. Daha önce de haberini yaptığımız bu durum hâlâ değişmiş değil.

EVSİZLERİN EN ZOR MEVSİMİ KIŞ

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak için aradığımız Beyoğlu Kaymakamlığı bizi Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na yönlendirirken, Vakıf çalışanları sonunda bir sponsor bulunduğunu ve Evsizler Evi’nde 4 ay önce tadilata başlandığını söyledi. İlk başta sevindirici gözüken bu tablo, tadilatın ne zaman biteceğini sormamızla beraber dağıldı: 4 ay sonra. Yani Beyoğlu bölgesindeki evsizlerin Şubat ayından önce bu mekanda barınmaları mümkün değil.

DEVLET ONLARI ÖNEMSEMİYOR

18 kişilik yatak kapasitesi olan Beyoğlu Evsizler Evi’ndeki tadilatın 8 ay sürmesi ve kış bittikten sonra açılacak olması devletin evsizlerin durumunu çok da önemsemediğini gösteriyor. Yoksa TOKİ aracılığıyla 8 ayda baştan sona apartman inşa eden devlet, Beyoğlu Evsizler Evi’nin tadilatını kış bitmeden bitiremez miydi?

ÇOĞU BEYOĞLU CİVARINDA YAŞIYOR

İstanbul’daki evsizlerin büyük kısmı Beyoğlu ilçesi civarında yaşamını sürdürüyor. Kentte 7 ila 10 bin civarında evsizin olduğu tahmin ediliyor.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s