Polis ‘yasadışı peynir’e el koydu

8 MART 2012

İstanbul Bayrampaşa’daki İsmail Erez Endüstri Meslek Lisesi’nde dün sıradışı bir olay yaşandı. Kantindeki pahalı ve kalitesiz yemekleri yemek istemeyen öğrenciler evden yemeklerini getirince okulu basan 12 sivil polis öğrencileri tehdit etti, müdür Mustafa Sağlam öğrencilerin özel hayatları hakkında hazırladığı dosyaları ailelere sundu. Mağdur öğrencilerden Abdülmelik Y. her şeyin nasıl
başladığını BirGün’e anlattı.

Temsili Yasadışı Peynir
Temsili Yasadışı Peynir

 İsmail Erez Endüstri Meslek Lisesi’ndeki özelleştirilmiş kantindeki yüksek fiyatlar ve kötü yemeklerden şikayet eden öğrenciler okula kendi yemeklerini getirerek kantini protesto etmek istedi. Pazartesi günü bu amaçla bir bildiri dağıtan öğrenciler Çarşamba gününden (dün) itibaren hep beraber evden yemek getirmeye karar verdiklerini duyurdular. Kantinden bıkan bütün öğrenciler destek vermeye karar verdi. İşte bu andan itibaren polis devleti kendi yüzünü gösterdi!

ÖĞRENCİLERİNE KÜFREDEN MÜDÜR

Okul müdürü bildiriyi dağıtan öğrencileri odasına çağırarak tehdit etmeye başladı. Mağdur öğrencilerden Abdülmelik Y’nin anlattıklarına göre müdür odaya çağırdığı 17 öğrenciye “Siz terörist misiniz? Niye bildiri dağıtıyorsunuz?” diye bağırdı. “Gerekçelerimizi anlatmaya başladığımızda ‘sus, o elini alır …ne sokarım’ diye herkesin ortasında bize çeşit çeşit küfürler etti.” diyor Abdülmelik Y.

‘OKUL HAYATIN BİTTİ TERÖRİST’

Bir soruşturma olmamasına rağmen kendisinden yasal olmayan savunma istendiğini anlatan Abdülmelik Y, Eğitim-Sen’e giderek yardım istediğini söylüyor: “Eğitim-Sen’e gittik, okula gelip müdürle görüştüler ama bu müdürün baskısını arttırdı. Yasal soruşturma başlatıldı ve bir daha savunmamız alındı. Ben yaptığımızın bir dayanışma olduğunu, suç olmadığını anlattım. Müdür beni özel olarak odasına çağırıp ‘Teröristlik yaptığın için okul hayatın bitti, senin gibilerle daha önce de çok uğraştım, benimle başedemezsin’ diye tehdit etti”.

SİVİL POLİS PEYNİRE EL KOYDU

Abdülmelik Y, sadece kendisinin değil başka öğrencilerin de müdürün odasında yaklaşık 2 saat boyunca tehdit edildiğini, odadan çıkan öğrencilerin ağlamaya başladığını anlattı. Baskılara rağmen dün yemek getirdiklerini söyleyen Abdülmelik Y, yemek getirildiğini gören müdürün ilk tenefüste okula sivil polisleri çağırdığını ifade etti: “Sınıfta masalarımızın üstüne yemek çıkardığımız anda sivil polisler gelip peynir-ekmeğimize el koydu. ‘Burada yemek yemeniz yasak, dağılın gidin’ dediler. 12 sivil polisten 2-3 tanesi sürekli beni izlemeye başladı okulun içinde, tuvalete bile gitmeme izin vermediler. Sonra müdür annemi babamı çağırıp onları da tehdit etti. Eğer beni okuldan almazlarsa kovulacağımı ve başka bir okula da kabul edilmeyeceğim için öğrenim hayatımın biteceğini söyledi”.

DEDEKTİFÇİLİK OYNAYAN MÜDÜR

“Müdür benim hakkımda büyük bir dosya hazırlamış. Katıldığım Hrant Dink anması gibi eylemlerden fotoğraflar toplamış. Bu fotoğrafları aileme vererek ‘Eğer okuldan almazsanız bu fotoğrafları polise vereceğim, oğlunuz hapse girecek’ diye onları korkutmaya çalıştı benim yanımda. Konuşması bitince de ailemi ve beni okuldan çıkarttırdı. Ben çıktığımda sivil polisler hâlâ okuldaydı, diğer öğrencilerle ilgileniyorlardı. Arkadaşlarım yemeklerini geri alamadı, yemekler hâlâ sivil polislerin elinde” diyor Abdülmelik Y. Ailesinin ne yapacağını sorduğumda ise ailesini okulda kalmak için ikna etmeye çalıştığını, ama ailesinin de müdürün tehditlerini ciddiye aldığını ve onlardan korktuğunu söylüyor.

ŞİMDİ BÜTÜN ÖĞRENCİLER KORKU İÇİNDE

Bugüne kadar tek bir uyarı cezası bile almadığını, derslerinin çok iyi olduğunu anlatan Abdülmelik Y, devletin okul müdürü Mustafa Sağlam’ın hukuk dışı davranışlarına son vermesini istiyor: “Kantin 2 yıl önce Mustafa Sağlam’ın gelişiyle birlikte bozuldu. Daha önce de evden yemek getirmeye çalıştığımız olmuştu, o zaman da öğretmenler müdürün emriyle poşetlerimizi alıp çöpe atıyorlardı.  Ama böyle bir muamele görmemiştik. Müdür bize baskı kurmak için futbol oynamamızı bile yasakladı. Dışarıdan yemek yemeyelim, kantinden almak zorunda kalalım diye tenefüslerde dışarı çıkmamız engellendi. Şimdi bütün öğrenciler korku içinde” Olaylar hakkında görüşünü almak istediğimiz okul müdürü Mustafa Sağlam ise konuşmayı reddetti.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s