Julian Assange meydanda sallandırılsın!

ONUR EREM – BirGün

WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın düşmanı çok. Yayınladığı belgelerden rahatsız olanlar, özellikle de ABD’li yetkililer Assange’ın öldürülmesini talep eden açıklamalar yapmıştı. Bir gece otelde ölü bulunmasını, idam mangasıyla öldürülmesini veya bir meydanda sallandırılmasını isteyenlerin arasında ABD Başkan Yardımcısı Adayı, TV sunucuları ve köşe yazarları da bulunuyor. Assange, kendisini ölü görmek isteyen insanlara karşılık, bu kişilerin açıklamalarını ifşa eden bir site hazırladı. İşte “Assange’ın Öldürülmesiyle Bir Sorunu Olmayan İnsanlar” (peopleokwithmurderingassange.com) adlı sitede yer alan açıklamalar:

Eski ABD Başkan Yardımcısı Adayı Sarah Palin: Julian Assange Taliban gibi hedeflenmeli.
Kanada Başbakanı Stephen Harper’ın eski danışmanı Thomas Flanagan: Bence Assange’a suikast düzenlenmeli. Artık Obama başına bir ödül mü koyar, insansız hava aracıyla mı vururlar bilemem. Assange ortadan kaybolsa hiç üzülmezdim.
Fox News yorumcusu Bob Beckel: Ölü bir adam belge sızdıramaz. Bu adam bir hain, ABD’deki tüm yasaları çiğnedi. Kendisinin idam edilmesi taraftarı değilim. Kurtuluş için tek bir yolu var: Bu orospu çocuğunu yasa dışı bir şekilde öldürmek.
Fox News yorumcusu Eric Bolling: Assange yeraltında olmalı – bildiğin toprağın altında. Hapishaneye koymak yetmez, halkın içinde sallandırılmalı.
Radyo yayıncısı Todd Schnitt: Assange bir terörist, bir düşman savaşçısı ve ona göre muamele görmeli.
Washington Times köşe yazarı Jeffrey Kuhner: Assange’ı öldürmeli mi? Julian Assange ABD ulusal güvenliğine bir tehdit oluşturuyor. Hükümet bu sorunu çözmeli – kökünden ve kalıcı olarak.
Aşırı sağcı blogcu John Hawkins: Assange bir ABD yurttaşı olmadığı için hiç bir anayasal haktan faydalanamaz. Bu yüzden CIA’in onu öldürmemesi için tek bir neden yok. Kendinize şu soruyu sorun: Eğer Julian Assange yarın kafasından vurulsa veya anahtarı çevirdiğinde arabası patlasa, ABD ile ilgili hassas bilgileri paylaşmayı düşünenlere nasıl bir mesaj yollanmış olur?
ABD Ordusundan Yarbay Ralph Peters: Ben sızıntılara inanmam. Sızıntıları yapanları infaz ederim. Çünkü belge sızdıranlar ülkemize ihanet etmiştir. Julian Assange savaş sırasında sabotaj yapan bir siber teröristtir. Casusluk ve insanlığa karşı suçlardan sorumludur – bu yüzden öldürülmesi lazım, ama bunu yapan biz olmayacağız.
Radyo programcısı Steve Gill: Julian Assange gibi insanlar terörist muamelesi görmeli. Guantanamo’da tutulmalı veya öldürülmeli.
Weekly Standard editörü William Kristol: Neden WikiLeaks’e karşı güç kullanmıyoruz? Neden elimizdeki imkanları Jualian Assange ve işbirlikçilerini etkisiz hale getirmek için kullanmıyoruz?
Eski Beyaz Saray Danışmanı ve talk-show sunucusu G. Gordon Liddy: Julian Assange da diğer teröristler gibi ABD’nin ölüm listesinde yerini almalı.
National Review köşe yazarı Deroy Murdock: Eğer Assange’a yardım eden Bradley Manning suçlu bulursa bir duvara dayandırılıp idam mangası tarafından öldürülmeli. Eğer Assange’ı elimize geçirirsek o da aynı muameleyi görmeli.
National Review Online editörü Johan Goldberg: Neden Julian Assange hâlâ ölü değil? Neden yıllar önce onu otel odasında ölü bir şekilde bulmadık? Bu çok ciddi bir soru.
Right Wing News blogcusu Donal Douglas: Eğer Assange bir suikastçinin soğuk bıçağını tadarsa hiç üzülmem. Görünüşe göre birçok insan da bunu umursamaz.
Yeni Zelanda Herald köşe yazarı Paul Holmes: Bence Assange’ı öldürecekler. Yani ben olsam öldürürdüm.
Eski Arkansas Valisi ve FOX News talk-show sunucusu Mike Huckabee: Hükümetimize ait bilgileri sızdıran insanlar haindir ve bu insanlara idamdan daha hafif bir ceza vermek onlara kıyak geçmek olur.
Spork Marketing Başkanı Jason Lancaster: Assange siyasi bir figür değil… O ABD’ye karşı tehdidi simgeliyor ve bir an önce öldürülmeli.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Julian Assange meydanda sallandırılsın!

  1. zkan dedi ki:

    Ölüm,öldürmek kelimeleri toplumların ağzına düşüncelerine nasıl yapışmış… yasanın üstünlüğü fikir düşünce özgürlüğü gibi kavramların aslında hiç olduğunu anlıyorum.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s