Çağlayan Adliyesi’nde halkı askerlikten soğutma eylemi

14 vicdani ret 06

ONUR EREM onurerem@birgun.net

Vicdani retçiler dün akşam İstanbul’daki Çağlayan Adliyesi önünde bir araya gelerek halkı askerlikten soğuttu. Grup adına açıklama yapan Mehmet Atak “Hepimiz halkı askerlikten soğutmak, insanların askere gitmemesini sağlamak istiyoruz. TCK 318. madde hâlâ ifade özgürlüğünün önünde engeldir. Halkı askerlikten soğutmanın bir suç olduğunu kabul etmiyoruz” diye konuştu. Açıklamanın ardından yaklaşık 40 kişilik grup yurttaşların neden askere gitmemesi gerektiğine dair mesajlarını sırayla okudu: “Askere gitmeyin çünkü faşizmin değirmenine militarizmle su taşıyorlar”, “Askere gitmeyin çünkü askerlik ocağı çocuklardan katiller yetiştirme mekanıdır”, “Askere gitmeyin, çünkü sizi seviyorum”…

MESAJLAR KİTAPLAŞTIRILACAK

Halkı askerlikten soğutmak isteyen ancak eyleme katılamayan 150 kişinin askeregitmeyin.com sitesi üzerinden ilettiği mesajları ise Mehmet Atak ve Ayşe Lebriz okudular. Sibel Özbudun, Gün Zileli, Aslı Erdoğan ve Akın Birdal gibi isimlerin de mesajlarının okunduğu eylemde okunan mesajlar, askeregitmeyin.com adresi üzerinden Haziran ayına kadar gönderebileceğiniz mesajlarlarınızla birlikte Eylül 2013’te kitaplaştırılacak.

DSC_0379

Benim mesajım: Askere gitmeyin çünkü vicdani ret Anayasa ve uluslararası anlaşmalarla tanınan bir haktır; devlet istiyor diye asker olmak, postal yalamak, öldürmek veya ölmek zorunda değilsiniz!

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s