‘Facebook adım at!’

Kürt hareketi Facebook’un uyguladığı sansürün sonlanmasını beklerken şirketle görüşmeye giden sansür karşıtı heyetten kaynaklar Facebook’un Türkiye’de adının ‘sansürcü, hükümet yanlısı, Kürt karşıtı’na çıkmasından rahatsız olduğunu, bir PR şirketiyle anlaşarak imajını düzeltme çalışmasına başladığını söylüyor

ONUR EREM 21.09.2013

Facebook’un Kürt hareketine karşı uyguladığı sansür bu haftadan itibaren son bulabilir. Çarşamba günü Facebook’un İngiltere’deki ofisinde Avrupa Direktörleri Richard Allan ve Ian MacKenzie ile sansürü görüşen heyette yer alan kaynaklar görüşmenin genel anlamda olumlu geçtiğini, Facebook yöneticilerinin uygulanan sansürün boyutundan habersiz olduğunu ve anlatılanlar karşısında şaşırdıklarını söyledi.

KÜRTLERE YASAK, İNGİLİZLERE DEĞİL

Sansür karşıtı heyetin toplantıdaki en etkili hamlesi, sansürlenen içerikleri yöneticilere karşılaştırmalı bir şekilde göstermesi oldu. Bir paylaşımda Abdullah Öcalan’ın yüzünün yarısının olduğu bir fotoğraf yer aldığı için paylaşım kaldırılırken, öldürülen PKK’lilerin görüntülerini küfürlü yazılarla paylaşanlara bir sansür uygulanmadığı gibi örnekler uzun uzun anlatıldı. İngiliz gazetelerinde çıkan fotoğrafları ve makalelerin çevirilerini yayınlayan Kürt hareketi sayfalarını kapatılırken İngiliz gazetelerinin paylaşımlarına karışılmaması da verilen bir diğer örnekti. Facebook temsilcileri bu örneklere bir bahane bulamadı.

KRİTERLERİ ESNETME SÖZÜ

Kaynaklara göre Facebook yöneticileri toplantıda “Bazı kurallarımızı 4 yıldır güncellemedik. Bunun sıkıntısını yaşıyoruz. Sayenizde Türkiye’deki barış süreciyle birlikte bazı kurallarımızı güncellememiz gerektiğini anladık. Türkiye kökenli içerikle ilgilenen insanların Türk milliyetçisi olduğu için bu sansürün yaşandığı iddiası gerçek dışı. Artık her Öcalan fotoğrafı ve PKK’yle ilgili paylaşımı otomatik olarak kaldırmayacağız. Kriterlerimizi esneteceğiz” ifadelerini kullandı.

FACEBOOK’TAN İMAJ ÇALIŞMASI

Facebook’u en çok rahatsız eden şey ise marka imajının zedelenmesi olmuş. Önce AKP’nin yaptığı ‘Facebook ile işbirliği içindeyiz’ açıklaması, ardından Facebook’un Kürt hareketini sansürlediği haberleri markayı hükümet yanlısı ve sansürcü bir noktaya konumlandırmış. Hatta bu algıyı kırmak için Türkiyeli bir PR (halkla ilişkiler) şirketiyle anlaşarak çalışmaya başlamışlar bile.

‘İÇERİĞE SAYGI DEĞİL, İMAJA KAYGI’

Toplantıya katılanlar toplantıyı olumlu bulsa da gelecek için tamamen umutlu değiller. Toplantıdan bir gün sonra Facebook’un Avustralya’da faaliyet gösteren bir Kürt hareketi sayfasını kapatması bunun nedenlerinden biri. BDP’li bir yetkili ise görüşmeyi “Facebook’un politikasının merkezinde halklar değil marka imajı var. Kaygıları bu imajın sarsılması, yoksa içeriğe saygıyı umursadıklarını düşünmüyorum. Kriterleri esneteceklerini söylemişler ama ne kadar esnetebilirler? Hiçbir uluslararası kuruluşun ‘terör örgütü listesi’nde yer almayan PYD ile ilgili paylaşımlarımızı neden sansürlediklerini açıklayamadılar” diye değerlendirdi.

FACEBOOK’A KARŞI HAMLELER HAZIR

Heyette yer alan kaynaklar Facebook’un kesin bir söz veya tarih vermediğini ancak bu hafta içerisinde adım atmasının beklendiğini, adım atsa da atmasa da sembolik anlamı nedeniyle Facebook’a karşı bir dava açılacağını ve Facebook’un sansür uyguladığı tüm içeriklerin, kapattığı tüm sayfaların afişe edileceği bir blog hazırlanacağını söyledi.

NE OLMUŞTU?

Yaz aylarında Kürt siyasetçiler adına açılan ve çoğunda yüz binlerce takipçi olan sayfalar Facebook tarafından gerekçe gösterilmeden art arda kapatılmış, hesapların geri açılma talepleri yanıtsız bırakılmıştı. Sansüre karşı imza kampanyası düzenlenmesinin ardından Çarşamba günü Facebook’ta sayfaları kapatılan Kürtler adına Britanya Kürt Dernekleri Federasyonu’ndan Mark Campbell, bilgisayar mühendisi Seyithan Sansur, Oxford Üniversitesi’nden Yeni Özgür Politika yazarı Dr. Özlem Galip, Londra Queen Mary Üniversitesi’nden akademisyen-avukat Dr. Derya Bayır, Open Üniversitesi’nden Dr. Cengiz Güneş ve basın özgürlüğü konusunda çalışan ‘Index on Censorship’ örgütünden gazeteci Patriag Reidy Facebook yöneticileriyle bir araya gelmişti.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s