Sokak çocukları böyle borçladırılıyor

Sokak çocukları böyle borçladırılıyor

Polisler bir haftadır Gezi Parkı’nda kalan sokak çocuklarını gözaltına alarak 88 liralık ‘çevreyi rahatsız etme’ cezası kesiyor, işkence ediyor. 3 gün önce gözünden vurulan 14 yaşındaki Fethullah polisin yaptıklarını anlattı:

ONUR EREM | 31.07.2013

Fethullah Özünver 14 yaşında. Ailesi şiddet uyguladığı için 2 ay önce Van’dan kaçarak İstanbul’a gelmiş. “Gezi Parkı’nı gördüm, orada herkes bir arada çadırlarda yaşıyordu, ben de aralarına katılabilirim diye düşündüm geldim” diyor. Parkta çadırların olduğu zamanı çok özlüyor: “O dönemde herşey çok güzeldi. Sonra polis parkı boşalttı, yasakladı. Sokaklarda yattık”.

Park açıldıktan sonra geri dönse de o eski ortamı bulamadığı için üzgün Fethullah. Ama onu daha fazla rahatsız eden birşey var: Polisler!

ÇEVREYİ RAHATSIZ ETME CEZASI!

Polisler son bir hafta içinde 5 kere Fethullah ve arkadaşlarını Gezi Parkı’nda yatarken gözaltına almış, Karaköy’deki karakola götürdükten sonra 88 liralık ‘Çevreyi rahatsız etme’ cezası yazmış. “Ben bu cezayı nasıl ödeyeyim abi? Elime 88 lira nereden geçecek? Hadi onu geçtim, bu cezayı ödemeyi nereden bileceğim, nereye ödenir?” diye isyan ediyor Fethullah. 2 yıldır adıma kesilen idari para cezasını ödeyecek bir merci bulamamış bir insan olarak hak veriyorum ona.

‘İŞKENCE GÖRÜYORUZ’

“Bazen 20 kişi görütüyorlar, bazen 10 kişi. Yatarken, uyurken tekmeleyerek uyandırıyorlar, karakola götürdükten sonra da dövüyorlar. Yumruklar, tekmeler, tokatlar… Geceyi orada geçirmemize rağmen bir su istediğimizde bile reddedip dövmeye başlıyorlar” diye anlatıyor Fethullah gözaltında başında gelenleri. Anlattığına göre diğer arkadaşları da onun gibi işkence görmüş.

SİVİL POLİSLER EKSİK OLMUYOR

Konuşurken bir anda burnu kanamaya başlıyor. “Normalde burnum hiç kanamazdı ama bu mermiden sonra oldu” diyor Fethullah. Burnunu sildikten sonra parkta yaşadıklarını anlatıyor: “Bazen sivil polis gönderiyorlar. Böyle genç görünümlü insanlar. Bizimle sohbet ediyor, siyaset konuşuyor. Eğer hoşuna gitmeyen şeyler söylediysek hemen bir anda diğer polisler geliyor bizi karakola götürüyorlar”.

Polis yakın mesafeden gözüne ateş etti

3 gün önceki Berkin Elvan eyleminde İstiklal Caddesi’nde polis Fethullah’a akrep aracından yakın mesafeden boyalı mermi sıkmış, saat 21:30 civarında. Tam sol gözüyle burnunun birleştiği noktaya gelen plastik merminin ardından çevredekiler yardım etmiş, esnaf para vererek taksiye bindirmiş ve Kuledibi Göz Hastanesi’ne göndermiş. “Doktor 1 saatlik muayeneden sonra ‘Sol gözünü kaybetme riskin var’ dedi. Şu an her şeyi bulanık görüyorum. Keşke gözüme sıkmasalardı” diyen Fethullah’ın birkaç kere daha doktor kontrolüne gitmesi ve sokakta enfeksiyon kapmaması için özen göstermesi gerekiyor.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s