Göztaşına tahammülleri yok

Göztaşına tahammülleri yok: Önce komaya soktular sonra ailesine saldırdılar

Polis önceki akşam Taksim’de basın açıklaması yapmak isteyen, 47 gündür komada olan Berkin Elvan’ın ailesine saldırdı. 19:00’da başlayan saldırı sabahın erken saatlerine kadar devam etti

ONUR EREM 31.07.2013

Polisin kimyasal gaz fişeğiyle yaralanan ve 47 gündür komada olan Berkin Elvan’ın ailesi önceki akşam Taksim Meydanı’ndaki tramvay durağında bir basın açıklaması yapmak istedi, ancak polis izin vermedi. Açıklamanın 3. dakikasında saldıran polis, bütün akşam İstiklal Caddesi’ne girişleri keyfi bir şekilde engelledi ve halka saldırdı.

POLİSİN OYALAMA TAKTİĞİ

Önceki akşam saat 19:00’da başlayan saldırının ardından meydanda büyük bir kalabalık toplandı. Polisler insanların bir kısmını kalkanlarıyla Sıraselviler Caddesi’ne sürdü, trafiği tıkadı ve kaldırımda bekleyen insanlara saldırdı. Ancak kalabalık öyle büyüktü ki, polis güçleri kalabalığı dağıtmakta yetersiz kaldı. Bunun üzerine polis “Tramvay durağında basın açıklamanızı tamamlayabilirsiniz” diyerek kitleyle uzlaştı. Oysa insanlar tramvay durağına geri dönerken polis güçleri yedek polisleri çağırmakla meşguldü. Yaklaşık 10 dakika sonra polis tramvay durağında basın açıklaması için tekrardan toplanan kitleye saldırdı.

AKREPLERLE SALDIRDILAR

İstiklal ve Sıraselviler’in girişine barikat kuran polis bir süre sonra İstiklal’de toplanan insanların üzerine saldırdı. Plastik mermiler ve kimyasal gaz fişekleri ile saldıran polis neredeyse her ara sokağı gaz bombardımanına tuttu. Eylemin ilk dakikalarında bir eylemcinin kafası yarılırken bir sivil polisin de burnu kırıldı. İstiklal Caddesi’ne girip çıkan çok sayıda ambulans olmasına rağmen Taksim İlkyardım çalışanları gelen yaralı sayısıyla ilgili bilgi vermeyi reddetti.

Polisin saldırısı akşam boyunca devam etti. Özellikle iftar saatinde Talimhane’de kurulan Beyoğlu Belediyesi İftar Sofrası’na halkı yaklaştırmamak için saldırılarını yoğunlaştıran polisler iftar süresince saldırılarına ara verdiler. İstiklal Caddesi’nin girişinde kurdukları barikata geri çekilen kolluk kuvvetleri iftardan yaklaşık 20 dakika sonra İstiklal ve ara sokaklarına tekrardan saldırmaya başladılar.

ONLARCA GÖZALTI VAR

Bu saldırılarda onlarca kişi gözaltına alınırken bazı basın mensupları da polisin coplu, plastik mermili saldırısına maruz kaldı. Polisler özellikle Mis Sokak, İmam Adnan Sokak, Bekar Sokak, Meşelik Sokak, Küçükparmakkapı Sokak ve Büyükparmakkapı Sokak’ın girişlerine barikat kurarak, bu sokaklara akrepler ve TOMA’larla saldırarak terör estirdi. Gözaltına alınan arkadaşlarını görüntüleyen insanlar basın kartı olmadıkları gerekçesiyle gözaltına alındı.

Polis terörü gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti. Gece boyunca onlarca kişiyi gözaltına alan polis son olarak 01:00 civarında Mis Sokak ile Kurabiye Sokak’ın kesiştiği noktada insanlara saldırdı. Şamil Öğer isimli yurttaşı yere yatırıp ters kelepçeyle gözaltına alan polisler gözaltını görüntüleyen basın mensuplarını da tehdit etti. Öğer’in gözaltına alınmasına itiraz eden bir yurttaş da polis amirinin sert saldırısıyla gözaltına alındı.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s