SYRIZA Türk-Yunan barış projeleri için geldi

SYRIZA Türk-Yunan barış projeleri için geldi

ONUR EREM 15.02.2014

SYRIZA Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Panos Trigazis, geçen hafta geldiği İstanbul’da çok sayıda örgütle temasta bulunarak farklı ortak projeler geliştirmek için girişimlerde bulundu. Önce Avrupa Sol Partisi’ndeki grupdaşı Özgürlük ve Dayanışma Partisi temsilcileri ile görüşen Trigazis, ardından Nazım Hikmet Vakfı yöneticileriyle bir araya geldi.

NAZIM HİKMET PROGRAMI

Selanik doğumlu olan Nazım Hikmet’in, Türkiye ve Yunanistan halkları arasındaki ilişkiyi geliştirmek için sembol isimlerden biri olduğunu konuşan taraflar sonbahardan başlayarak her yıl Selanik’te ortak etkinlikler düzenlemek konuşunda anlaştı.

SARAYBOSNA’DA BARIŞ TOPLANTISI

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu ve Vicdani Ret Derneği temsilcileriyle de bir araya gelen Trigazis, 6-9 Haziran tarihleri arasında Bosna Hersek’teki Saraybosna’da gerçekleşecek barış konferansına Türkiye’den katılım için destek verdi. 1. Dünya Savaşı’nın 100. yılı nedeniyle yapılacak bu konferansa Türkiye’den katılım olmasının önemine dikkat çeken Panos Trigazis katılımcıların bir “barış otobüsü” ile İstanbul-Selanik-Üsküp-Belgrad-Saraybosna yolunu izleyerek yol boyunca etkinlikler yapabileceğini anlattı.

DİSK BAŞKANI BEKO’YLA GÖRÜŞME

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Kani Beko ile de görüşen SYRIZA temsilcisi DİSK’in bu barış otobüsüne maddi destek vermesi için girişimlerde bulundu. Kemal Türkler dahil olmak üzere tüm DİSK başkanlarını yakından tanıdığını ifade eden Trigazis, Beko ile bu etkinlikten bağımsız olarak Balkanlar çapında yapılabilecek ortak etkinlikler hakkında da planlar yaptı.

Panos Trigazis son olarak Ekümenik Patrik Bartholomeos ile görüştükten sonra ülkesine döndü.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s