‘Vicdani ret bir haktır, ama Murat Kanatlı kullanamaz!’

ONUR EREM – KIBRIS – 04.02.2014

KKTC’de vicdani retçi Murat Kanatlı’nın davası dün devam etti. Murat Kanatlı’nın avukatı Öncel Polili yaptığı savunmada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Birleşmiş Milletler’in kararlarına değinerek, bu kararların Anayasa’dan üstün olduğunu ve Murat Kanatlı’nın askerlik veya hizmeti yapmayı reddetme hakkı olduğunu söyledi. Murat Kanatlı’nın daha önce askerlik yapmasının retçi olmasına engel olmadığını, hayatın dinamik olduğunu ve düşüncelerin değişebileceğini söyleyen Polili, Kanatlı’nın yıllardır vicdani ret konusunda açıklamalar yaptığını, uluslararası toplantılar örgütlediğini belirtti.

Savcılık ise hitabında vicdani reddin uluslararası anlaşmalarla tanınan bir hak olduğunu kabul ederken Murat Kanatlı’nın bu haktan yararlanamayacağını söyledi. “Murat Kanatlı’nın vicdani retçi olduğunu ispatlaması lazım ve bizim kanaatimize göre ispatlayamamıştır. Eğer retçi olsaydı daha önce askerlik yapmaz, seferberliğe katılmazdı. 2009 yılında ne oldu da bir anda vicdanı 1 günlük seferberlik hizmetini yapamayacak şekilde değişti” dedi ve Kanatlı’nın ifadesinde de belirttiği gibi Kıbrıs’ın savaş halinde olduğunu ve bu nedenle vicdani ret hakkının kullanımının kısıtlanabileceğini iddia etti. Duruşma 25 Şubat’a ertelendi.

NE OLMUŞTU?

Her yıl 1 günlük zorunlu askerliğin olduğu KKTC’de Murat Kanatlı 2009 yılından itibaren bu “seferberlik eğitimi”ne katılmayı reddetmiş, Kanatlı hakkında her yıl için ayrı bir dava açılmıştı. Kanatlı’nın talebi üzerine davalar sonuçlanmadan Anayasa Mahkemesi’ne devredilmiş, AYM uluslararası anlaşmalara göre KKTC’de vicdani reddin bir hak olduğunu ancak Anayasa’nın bu hakkı tanımadığını söyleyerek davayı tekrar görülmek üzere mahkemeye göndermişti.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s