Lefkoşa’da sol ittifak: Bu daha başlangıç!

Kıbrıs solu 29 Haziran’daki yerel seçimlerde büyük bir başarıya imza attı, 3 farklı örgütün ortak adayı Mehmet Harmancı Lefkoşa Belediye Başkanı seçildi. Harmancı ve Kıbrıslı siyasetçilerle seçimin sonuçlarını ve Lefkoşa halkının beklediği sol belediyecilik modelini konuştuk

ONUR EREM 02.07.2014

Lefkoşa Türk Belediyesi artık sola emanet. Kıbrıs’ta 29 Haziran tarihinde gerçekleşen yerel seçimlerle 28 belediyeden 16’sı el değiştirdi. Niceliksel bu değişikliğin yanı sıra önemli niteliksel değişiklikler de oldu. Lefkoşa Belediyesi’ni sol partilerin kurduğu bir ittifakın kazanması bu önemli değişikliklerin başında geliyor. Birleşik Kıbrıs Partisi, Toplumcu Demokrasi Partisi ve Baraka Kültür Merkezi’nin desteklediği aday Mehmet Harmancı bir sürprizle oyların yüzde 38’ini alarak seçimi kazandı. Seçimin favorilerisi olarak gösterilen iki partiden CTP’nin adayı, seçimden önceki 14 ayda kenti yöneten CTP’li Kadri Fellahoğlu yüzde 32, UBP-DP’nin adayı ise yüzde 25 oy alabildi. Bu önemli seçim zaferini yeni belediye başkanı Mehmet Harmancı, Baraka Kültür Merkezi’nden Hasan Yıkıcı ve ittifakın içinde yer almayan sol parti Yeni Kıbrıs Partisi’nden Lefkoşa Belediye Meclisi üyeliğine seçilmeyi başaran Murat Kanatlı ile konuştuk.

>> Seçim başarınız genellikle bir sürpriz olarak yorumlandı, bu başarıyı neye borçlusunuz? Nasıl bir kampanya izlediniz? Geçmişteki bakanlık görevinizin etkisi oldu mu?

Mehmet Harmancı: Evet, seçim başarısı gerçekten sürpriz olarak adlandırıldı. Aldığım oylar adaylığımı destekleyen partilerin belediye meclisi oylarının toplamından fazlaydı. Bunu kampanyaya çok ciddi bir şekilde hazırlanmamıza borçluyuz. Politik ve sosyal söylemleri bütünleştirdik, hem sosyal medyadan hem sokaktan hiç çıkmadan mücadele ettik. Farklı gruplara kapılarımızı açtık, diyalog kurduk.

>> Siz birinci geldiniz ancak partiniz meclis üyeliğinde 3. olabildi. Bu farkı neye bağlıyorsunuz?

Halk başkanla belediye meclis üyeliklerine farklı yaklaştı. Bunda önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerin de etkisi var sanırım. Ayrıca DP’nin Lefkoşa’da başkan adayı olamaması ama belediye meclisi seçimlerinde yer alması da bu farkın nedenlerinden biriydi. Bir diğer neden de ortak aday olarak çıkmam. Birden çok partinin desteklediği bir aday olarak çıktığım için seçim propagandası da partilerden çok benim üzerimden yapıldı.

>> Lefkoşa büyük nüfusu ve günlük yaşamı etkileyen sorunlarıyla sizi bekliyor. bu sorunların çözümüne dair ilk adımlarınız neler olacak? Önceliğinizde neler var?

Gerçekten de çok ciddi sıkıntılarımız var. Önceliğimiz mali sorunlarda. Belediyenin bütçesi iflas noktasında, birikmiş borçlar yüzünden belediye yatırım yapacak para ayırmayı geçtim çalışanlarının maaşlarını ödeyemeyecek noktaya gelmiş. Popülizm ve daha fazla oy adına kanunsuz istihdam yaratılmış. Bu yüzden ilk icraatim idari yapılanmada olacak. Kamu vicdanına uygun, belediyeye dair güveni yenileyecek adımlar olacak bunlar.

>> Belediye’nin en çok kime borcu?

Belediye’nin borcu banka kredilerinden kaynaklanmıyor. En büyük borcumuz devlete, çalışanlarımızın sigorta borçları. Bütün borçları inceleyecek, hukuksuz olanları ödemeyi reddetme konusunda ne gerekiyorsa yapacağız.

>> Sol güçler sizden daha katılımcı, halkın sözünün olduğu bir belediyecilik bekliyor. Bunu nasıl kurmayı planlıyorsunuz? Dünyadan veya Türkiye’den kendinize örnek aldığınız modeller var mı?

Doğrudur. Halkın katılımıyla işleyen bir model üzerine çalışıyoruz. Belediyedeki 25 muhtarlıkta halk temsilcilerinden oluşan ve toplumsal cinsiyet dağılımına da dikkat eden komiteler yaratacağız, tüm sivil toplum kuruluşlarıyla diyalog halinde olacak, onların tavsiyelerini dinleyeceğiz. Bu komiteler yalnızca şikayetleri dinlemeyecek, çözüm önerileri ve projeler de üretecek. Ayrıca mahallelere dilek ve şikayet kutuları koyacağız.

>> Belediyenin içinde bulunduğu mali sıkıntı istediğiniz tüm projeleri hayata geçirmeyi zorlaştıracak gibi gözüküyor.

Bu sorunu ancak dayanışmayla aşabiliriz. Türkiye’deki yoldaşlarımızdan dayanışma bekliyoruz. Biz kardeşliğe ve emekçinin hakkını vermeye çok inanan bir camidan geliyoruz. Sıkıntılarımızı ancak dayanışma ile çözebiliriz.

Murat Kanatlı: YKP’nin Lefkoşa Meclisi’ndeki ilk üyesi

Murat Kanatlı, Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) adına Lefkoşa Belediyesi’nde meclis üyesi olmayı başaran ilk kişi oldu. ÖDP gibi Avrupa Sol Partisi üyesi olan YKP, seçimde Harmanlı’yı destekleyen ittifaka katılmadı ve Lefkoşa Belediye Meclis Üyeliği seçimlerinde yüzde 4.5 oy aldı. Kanatlı’ya göre Harmancı’nın belediye başkanı seçilmesinde birden çok etken var: “Bakanlık dönemindeki farklı duruşu bir faktör. Önceki Lefkoşa Belediye Başkanı CTP’li Fellahoğlu’nun 14 aylık yönetimindeki başarısızlık da bir başka faktör”. Harmanlı’nın başkan seçilmesinin parti başarısından çok kişisel başarı olarak görülmesini gerektiğini düşünen Kanatlı, Harmanlı’nın başkanlık oylamasında 1. olmasına rağmen partisi BKP’nin belediye meclisi oylamasında 3. olduğunu hatırlatıyor.

ÇEKİNCE: NEO-LİBERALİZM

Kanatlı, Harmanlı’nın başkanlığına önyargısız, fakat çekinceli yaklaşıyor: “Cinsiyetçi olmayan, emekten yana, ilerici ve genel olarak merkez sol bir söylemi var, bu iyi bir şey. Ancak neo-liberal politikalara kapalı olmadığı da anlaşılıyor söyleminden. Kendisini desteklememizin nedenlerinden biri de buydu”.

Kıbrıs’taki 28 belediyeden 12’sinin yerel seçimde değişmesi Kanatlı’ya göre halkın genel siyasi tablodan memnuniyetsizliğinden kaynaklanıyor. Ayrıca 2015’te yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminin de yerel seçim sonuçlarının üzerinde etkisi olduğunu düşünüyor Kanatlı. Kendi meclis üyeliği ile ilgili olarak da şunları söylüyor: “Bir yıldır Belediye Meclis İzleme Komisyonu’ndaydım. Meclis üyesi olarak yolsuzlukları ortaya çıkarmak, dosyalara ve davalara erişmek daha kolay olacak ve bu bağlamda bir mücadele vereceğim. Mahalleleri geziyor, halkla, mahalle forumu temsilcileriyle ve diğer toplumsal örgütlerle sürekli konuşarak talepleri ve sorunları öğreniyorum. Amacımız Lefkoşa’yı Lefkoşalılar’ın yönettiği, anti-militarist, cinsiyetçilik karşıtı, ekolojik ve emek eksenli bir siyaseti aşağıdan yukarıya örgütlemek”.

Hasan Yıkıcı: Referandum ve seçim sonucu çok önemli

Baraka Kültür Merkezi aktivisti Hasan Yıkıcı seçimden aylar önce ittifak kurmalarının başarılarında önemli bir etken olduğunu, ittifakın bileşenleri olarak bir manifesto yayınladıklarını ve bileşenler bu manifestoya sadık kaldığı sürece sorun yaşanmayacağını söylüyor. Şimdi belediyeden beklentileri mali krizi özelleştirme yapmadan aşması. Mahallelerde insanların karar alma sürecinde aktif olabileceği, katılımcı bütçe çalışmalarının yapılacağı bir model arzuluyorlar.

TÜM PARTİLER: EVET | HALK: HAYIR

Yıkıcı’ya göre yerel seçimin Kıbrıs siyaseti üzerinde yaratacağı anayasa referandumunun sonuçlarıyla birlikte değerlendirilmeli. Yerel seçim için sandığa giden halk, bir anayasa değişiklik paketini de oylamış ve meclisteki tüm partilerin “evet” çağrısı yapmasına rağmen halk sandıkta yüzde 63’lik oranla hayır demişti. Meclisin tamamının evet dediği bir değişikliğe bu oranda hayır çıkmasının halkın meclise olan güvenini zedelediğini düşünüyor Hasan Yıkıcı: “Halk sistem partilerine artık güvenmiyor. TC ile yapılan anlaşmaların Anayasa Mahkemesi’ne götürülemeyeceği hükmünü getirirken polis teşkilatını TC ordusuna bağlayan Anayasa maddesine dokunmayan bir referanduma biz de hayır demiştik. Referandumun sonucu sol için çok önemli bir potansiyel. Lefkoşa’daki başarımızın üstüne inşa edeceğimiz birikimle önümüzdeki yıl CTP destekli Talat ve UBP destekli Eroğlu arasında geçmesi beklenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sürpriz yapabilecek bir ortak sol aday çıkarabiliriz”.

YKP VE DKB İLE DİYALOG

Yıkıcı kurdukları ittifakın geleceğinden umutlu, başarıların ittifakın tüm bileşenlerini daha da sola çekeceğini, ittifaka katılmayan YKP ve Devrimci Komünist Birlik gibi sol güçlerle de birlikte hareket ederek hem cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hem de gelecekteki yerel seçimlerde diğer kentlerde de etkili olabileceklerini düşünüyor.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s