Takas pazarı gergin başladı, güzel bitti

ONUR EREM 06.20.2014

Bombalara Karşı Sofralar, Shopping Fest’i protesto etmek için dün Taksim’de Takas Pazarı düzenledi. Taksim Meydanı ile İstiklal Caddesi’nin başladığı noktaya kurulan dev Shopping Fest Kapısı’nın altında toplanmak isteyen insanlara polis saldırdı. Grubun lideri ile konuşmak istediğini söyleyen polis “Liderimiz yok” cevabını alınca ne yapacağını bilemedi. “Burada toplanmak yasak” diyen sivil polislere meydanda yapılan Ramazan etkinlilikleri hatırlatıldıktan sonra toplanma hakkının yasaklanamayacağını, izne ihtiyaç olmadığını belirten yargı kararından bahsedildi.

POLİS: YARGI BİZİ BAĞLAMAZ

Sivil polislerin lideri ise yargı kararını tanımadıklarını, kararın kendilerini bağlamadığını ve yasalara uymak zorunda olmadıklarını belirterek yaklaşık 50 kişilik sivil polis ordusuna “insanları iterek uzaklaştırma” emri verdi. Sivil polisler erkekleri tartaklayarak, kadınları da elleriyle taciz ederek grubu Fransız Konsolosluğu’nun önüne sürükledi.

SURİYELİLERDEN YOĞUN İLGİ

Polis saldırısının ardından Fransız Konsolosluğu’nun önüne açılan takas pazarına halk ilgi gösterdi. En yoğun ilgi ise Suriyeli göçmenler ve çocuklardandı. Takas pazarı sürerken bir basın açıklaması okuyan Bombalara Karşı Sofralar üyeleri “En zengin yüzde 1, yüzde 99’un cebindeki son kuruşu bile istiyor. İnsanları sömürmek ve köleleştirmek için onları tüketime itiyor. Oysa ihtiyacımız son model cep telefonları ve kıyafetler değil, sabah 6’da kalkıp işe gitmek zorunda olmadığımız, sevdiklerimizle özgürce zaman geçirebileceğimiz bir dünya. Kimse tüketmek, satın almak zorunda değil. Takas etmek bize yeter” dedi. Gazetemiz baskıya hazırlandığı sırada takas pazarı, 10 metre ötelerinde bekleyen 50 kişilik sivil polis grubunun tehdidine rağmen sorunsuz devam ediyordu.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s