Latuff: Türkiye’de demokrasi sandıktan ibaret, tıpkı Suriye gibi

http://latuffcartoons.files.wordpress.com/2012/01/turkey-airstrike-killed-35-civilians-near-kurdish-village.gif

http://latuffcartoons.files.wordpress.com/2013/06/raid-on-occupy-taksim-park-in-istambul-turkey-b.gifBrezilyalı karikatürist Carlos Latuff: Siyasi partilerin kapatıldığı, gazetecilerin hapiste olduğu, internetin sansürlendiği, F tipi hapishanelerin olduğu Türkiye’ye nasıl demokratik dendiğini anlayamıyorum

https://latuffcartoons.files.wordpress.com/2014/08/erdogan-path-to-power-altagreer-turkish.gif

Latuff: “Günümüzün en başarılı diktatörleri, sahte demokrasi rejimlerindeki diktatörlerdir”

SELÇUK ÖZBEK

Çeviri: ONUR EREM

25.07.2014

>> Dünyanın bir ucundan diğer ucunda yaşanan olayları çiziyorsunuz. Latuff’un çizgilerini kendi ülkesinin dışına taşıran duygu nedir?

Lübnan’da bulunan bir Filistin mülteci kampına gitmiştim. Oraya girdiğimde dikkatimi çeken ilk şey Brezilya’daki gecekondu mahalleleriyle benzerliğiydi. Bunu görünce, farklı ülkelerde, farklı diller, dinler ve kültürler içinde yaşasak da düşmanlarımızın aynı olduğunu fark ettim. Brezilya’daki işçileri sömüren şirketler Afrika ve Asya’da da aynı sömürüyü uyguluyor. Yerli halklar Brezilya’da da, Şili’de de kötü muamele görüyor. Kürtler, Tamiller, Rohingyalar farklı ülkelerde benzer şiddete maruz kalıyor. Bu yüzden halklarla enternasyonalist bir dayanışmaya inanıyorum.

https://latuffcartoons.files.wordpress.com/2014/07/xray-view-on-erdogan-real-intentions.gif

>> Politik karikatürün doğası gereği karikatürlerinizde tespit ve sonuçlar da yer alıyor. Yalancı Medyanın hakimiyeti de ortada. Siz bu uzak ülkelerle ilgili karikatür yaparken ne tür kaynaklara başvuruyorsunuz?

İnternet sayesinde inanılmaz boyutlarda bilgiye erişebiliyorum, ancak bunları filtrelemem gerekiyor. Bütün kaynakları dinler, değerlendirir ve satır aralarına bakarım. Sosyal medya sayesinde hareketin göbeğinde veya cephede yer alan insanlara erişip doğrudan bilgi alma imkanım da arttı. Bu sayede daha iyi ve hatasız bir perspektif geliştirebiliyorum.

http://latuffcartoons.files.wordpress.com/2014/05/soma-mine-explosion-in-turkey-altagreer-turkish-version.gif

>> Uluslararası Holokost Karikatür yarışmasında ikinci olan çalışmanız nedeniyle Holokost’u inkar etmekle suçlandınız. Hem Holokost’u eleştirmek hem de İsrail’in Filistin’de yürüttüğü vahşeti ve mekan-kırımı eleştirmek mümkün değil mi?

Nazilerin milyonlarca insanı öldürdüğüne inanmakta herhangi bir zorluk çekmiyorum. Örneğin Rusya’da yaptıklarına bakın. Benim için Nazilerin Holokost’u gerçekleştirdiği tarihsel bir olgudur. Benim karşı çıktığım şey ise Holokost’un, dünyanın en güçlü ordularından birine sahip İsrail tarafından manipüle edilerek, sonsuz mağduru oynamalarını sağlayan bir araç haline getirilmesi. Bu sayede kendilerini kötü, çirkin Araplar’a karşı savundukları imajını yaratıyorlar. Benim ödül alan karikatürümde toplama kampı üniforması giyen yaşlı bir Filistinli vardı. Ben bu karikatürle hem Holokost’un varlığını bir kere daha onaylıyor, hem de Filistinliler’in maruz kaldığı katliam ile paralelliğini gösteriyorum.

http://latuffcartoons.files.wordpress.com/2014/05/relative-of-dead-turkish-miner-kicked-by-yusuf-yerkel-adviser-of-erdogan.gif

>> Diktatörlerle ilgili ne düşünüyorsunuz? Özellikle Türkiyeli olanlarla ilgili fikrinizi merak ediyorum.

Günümüzün en başarılı diktatörleri, sahte demokrasi rejimlerindeki diktatörlerdir. Örneğin Türkiye’de, anladığım kadarıyla, seçimlerin varlığı gösterilerek demokrasinin olduğu söyleniyor. Demokrasinin varlığını ölçmede en büyük kriter olarak sandık kullanılıyor. Bu mantığa göre Beşar Esad da bir demokratik lider, zira Suriye’de seçimler var. Siyasi partilerin kapatıldığı, gazetecilerin hapiste olduğu, internetin sansürlendiği, F tipi hapishanelerin olduğu Türkiye’ye nasıl demokratik dendiğini anlayamıyorum.

http://latuffcartoons.files.wordpress.com/2014/03/erdogan-has-berkin-elvan-blood-in-his-hands.gif

>> Geçiminizi sağlamak dışında maddi bir çıkar beklemeksizin çiziyorsunuz. Çıkarları için iktidarlarla iyi ilişkiler kuran sanatçılarla ilgili fikriniz nedir?

Her meslekte rüşvetçi kişiler olabilir ama itiraf etmeliyim ki en sık rastlandığı meslek siyasetçilerdir.

http://latuffcartoons.files.wordpress.com/2013/06/raid-on-occupy-taksim-park-in-istambul-turkey-d.gif

>> Türkiye halkına bir mesajınız var mı?

Şimdi aklıma bir şey gelmedi, özür dilerim 🙂

http://latuffcartoons.files.wordpress.com/2013/05/raid-on-occupy-taksim-park-in-istambul-turkey.gif

http://latuffcartoons.files.wordpress.com/2013/06/raid-on-occupy-taksim-park-in-istambul-turkey-h.gif

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Çeviri, Söyleşi içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Latuff: Türkiye’de demokrasi sandıktan ibaret, tıpkı Suriye gibi

  1. Mehmet Yılmaz dedi ki:

    Şimdi aklına bir şey gelmemiş. Beyinsiz olduğundan olabilir. 😀

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s