Hekimler IŞİD katliamına sessiz kalmadı

Gönüllü hekimler Şengal, Silopi, Rojava ve Midyat gibi IŞİD katliamlarından kaçan insanların sığındığı bölgelerde sağlık kampları kuracak. İTO, gönüllü olmak isteyen hekimlerin başvurularını bekliyor

02.09.2014

https://i0.wp.com/www.dogruhaber.com.tr/image/haber/2014/08/14/Sengal-in-kurtarilmasini-PKK-engelledi.jpg

İncilay Erdoğan, Gezi’de sokaklara dökülüp günlerce halka gönüllü hekimlik yapan doktorların IŞİD’den etkilenen halklar için de aynı duyarlılığı göstermesini bekliyor.

İstanbul Tabipler Odası (İTO) Suriye ve Irak’ta IŞİD saldırılarından kaçarak Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan on binlerce kişiye sağlık desteği verecek. İnternet sitesi üzerinden gönüllü hekim çağrısı yapan İTO, başvurular sonucunda belirlenecek bir tarihte hekimlerle birlikte sağlık kampı kurmaya ve burada gönüllü hizmet vermeye gidecek. Hekimler, özellikle Şengal bölgesinden kaçan Ezidilerin geldiği Silopi, Cizre, Midyat, Nusaybin gibi bölgelerde kalıcı kamplar kurarak tüm göçmenlerin sağlık ihtiyaçlarına gönüllü bir şekilde yanıt vermeye çalışacak. Ayrıca Türkiye dışında Rojava ve Şengal gibi bölgelerde de kamplar kurulacak.

‘SESSİZ KALMAK AHLAKSIZLIKTIR’

Kampanyayı BirGün’e anlatan hekim İncilay Erdoğan, kamp tarihinin muhtemelen Eylül sonu gibi başlayacağını söyledi. Göç dalgasının ne kadar süreceğini kimsenin bilmediğini, bu nedenle kalıcı kampları bir an önce açmaları gerektiğini belirten Erdoğan “Kürt Federe Devleti, Birleşmiş Milletler, AFAD, Türkiye hepsi atalet içinde. Ezidiler, Keldaniler, Şebekler, Türkmenler, Kürtler ırkçı bir etnik temizlikle karşı karşıyayken buna sessiz kalan dünyayı ve bölge devletlerini anlamak mümkün değil. Yaptıkları ahlaksızlıktır” dedi.

‘AFAD ÇİVİ BİLE ÇAKMADI’

İncilay Erdoğan, Türkiye hükümetinin eleştirmeye şu sözlerle devam etti: “14 Ağustos’ta AFAD ve Silopi Kaymakamlığı ile yaptığımız toplantıda IŞİD’den kaçan göçmenlerin Midyat’ta Suriyeliler için yapılmış olan kampa yerleştirilecekleri, ayrıca Zaho’da 20 bin kişilik kamp ve sahra hastanesi kurulacağı sözü verildi. Ama aradan geçen iki haftaya rağmen tek bir çivi çakılmadı”.

ÖLÜMLERİN %95’İNİ ENGELLEMEK MÜMKÜN

Erdoğan, çalışmaların daha iyi yürümesi için Şırnak Tabip Odası’nın İTO’nun kardeş odası ilan ettiklerini söyleyen Erdoğan, hekimlere önemli bir hatırlatma yaptı: “Savaşlarda ölümlerin yüzde 5’i çatışma sonucu, yüzde 95’i ise çatışma sonrası sağlık, su, gıda yetersizliği gibi önlenebilir sebeplerden gerçekleşir. Bu ölümlerin önüne geçmek gönüllü hekimlerin elinde”.

Başvuru yapmak isteyen gönüllü hekimler telefon veya internet sitesi aracılığıyla iletişime geçebilir: 0212 514 0292, istabip.org.tr/gonulluhekim/

KUTU: Canileri komşumuz yapan politikacılara tepki gösteriyoruz

Konuyla ilgili bir çağrı yayınlayan İTO yönetimi, şu ifadeleri kullandı: “Biz hekimler, gerek doğanın tahribatından ve gerekli önlemlerin alınmamasından kaynaklanan doğal afetlerde gerekse de politikacıların insanı yok sayan vahşi politikalarının yarattığı insanlık dramlarında sessiz kalamayız. Gözlerimizi kapayamayız. İnsanların hangi ırktan ya da hangi inançtan, hangi mezhepten olduğuna bakmaksızın, başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere sağlık gereksinimi olanların yanında durmak gibi bir sorumluluğumuz var. Bu sorumluluk, ülkemizi IŞİD gibi insan öldürmeyi ibadet haline dönüştüren canilerle komşu haline getiren politikacılara ve onların politikalarına karşı bir tepkiyi ve duyarlılık yaratmayı da içermek zorunda”.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s