Davutoğlu: Sahibinin sesi

Ahmet Davutoğlu’nun Erdoğan tarafından yeni başbakan olarak ilan edilmesinin ardından ÖDP ve HDP liderleri durumu BirGün’e değerlendirdi: Sahibinin sesi

21.08.2014

ÖDP Eşbaşkanı Bilge Seçkin Çetinkaya: Davutoğlu’nun ismi bir süredir telaffuz ediliyordu. Eski Başbakan, şimdinin Cumhurbaşkanı olacak şahsiyet, kendi çizgisinden ve sözünden çıkmayacağı için seçti. Tasarladıkları başkanlık sistemini fiiliyatta hayata geçirmek için böyle bir yol izlediler.

Davutoğlu dış politikada sıfır sorun noktasından başlayıp sıfır komşu noktasına gelmeyi başarmış bir isim. Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturmuş en yeteneksiz figürlerin başında gelir. Böyle bir ismin Başbakan seçilmesi, yapılan işe değer verilmediği, önemli olanın lidere biat olduğunu gösteriyor.

Yeni Başbakan Davutoğlu IŞİD’in bu noktaya gelmesinde, güçlenmesinde, Ezidilerin katledilmesinde başrolde olan kişidir. AKP’nin, seçmenleri tarafından en beğenilmeyen politikası olan Suriye ve Irak politikasının mimarını Başbakan yapması, ne kadar tepeden ve sırça köşkten politika yaptıklarını gösteriyor. Kendisi dış siyaseti kapalı kapılar ardında yürütmüş, hesap vermeden at koşturmuş bir kişi. Dışişlerinde yaptıklarını Başbakanlıkta da yapmaya devam ederse hepimiz için bedeli çok ağır olur.

HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü: Sadrazam tayini yapıldı

Başbakan Sadrazam tayini yapmış oldu bu akşam. Cumhurbaşkanı olmadan önce belirginleşen eğilimi sonunda gerçek oldu. Davutoğlu, Erdoğan ile birlikte başladığı mezhepçi hakimiyet yürüyüşü devam ettirecek. Kurmak istedikleri Yeni Türkiye denen şey, post-modern bir eski Türkiye’dir, daha ötesi değil.

Davutoğlu’nun seçilmesinin 2 ana nedeni var: Başbakana sadakati ve mezhepçi politikası. Erdoğan ile oluşturdukları alt-emperyalist projenin ölmediğini, bunu yaşatabileceklerini düşünerek hareket ediyorlar. Oysa tek yapabilecekleri, amok koşusunu birlikte sürdürmek.

Davutoğlu Musul’daki rehine krizinin ardından bizi ziyaret etmişti. Burada bize teknik bilgiler verdi, Ortadoğu’nun geleceği hakkındaki öngürülerini paylaştı. Mezhepçi dış siyaset izlediği eleştirilerimizi kabul etmedi bu görüşmede. Anlattıkları da bizim fikirlerimizi değiştirmekten çok uzaktı. O toplantıda bir kere daha IŞİD saldırılarının meşru ve mazur gösterecek tarih okuması yaptığını gördüm. Hem tarihe, hem siyasete selefi yorumla yaklaşıyor.

AKP’nin Kürt siyaseti, devlet siyasetinin doğrultusunda ilerlemiştir. Davutoğlu döneminde de bir değişiklik olacağını sanmıyorum. Davutoğlu maceracı bir insan, fantezileri var, bu nedenle yeni şeyler denemek isteyebilir, ancak ben şu anki tabloda fazla hareket alanı olduğunu düşünmüyorum.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s