ÖDP Eşbaşkanı Alper Taş: Artık başkanlık rejimindeyiz

ONUR EREM 10.08.2014

Seçim sonuçlarının netleşmeye başlamasının ardından Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Eşbaşkanı Alper Taş ile Erdoğan’ın zaferini, nasıl bir Türkiye’nin bizi beklediğini ve İhsanoğlu ile Demirtaş’ın performanslarını konuştuk:

>> Erdoğan’ın yüzde 52’lik oy oranını nasıl değerlendiriyorsunuz?

AKP ve kurmaylarının, yandaşlarının yansıttığı gibi büyük bir zafer kazanamadı Erdoğan. Çok daha yüksek oy oranları söyleniyordu. Kıl payı bir başarı elde etti. Katılım oranının düşüklüğünün de etkisi var. Eğer daha yüksek olsaydı, ilk turda seçilemezdi.

>> Katılım oranının düşüklüğünde ana etken neydi?

İnançsızlık en büyük etkendi. Burada inançsızlığın iki boyutu var: Medyanın haftalardır dilinden düşürmediği “AKP nasılsa kazanacak” önkabulu, bir de “Gidip oy versem bile çalınacak” düşüncesi. Mevsim faktörü de var, mevsimlik tarım işçileri ve tatilde olan insanlar oy kullanamadı. Ama ana etken inançsızlıktı. Özellikle kentli seçmen, oylarının çalınacağını düşündü. Çünkü yerel seçimde gördüler, Gezi’ye katılıp isyan eden seçmen seçime asılıp yüzde 90’ın üzerinde katılım sağladıkları halde “trafoya giren kediler” ile karşılaştılar.

>> Demirtaş ve İhsanoğlu’nun performansları hakkında ne düşünüyorsunuz?

İhsanoğlu’nun adaylığının bir altyapısı, toplumsal zemini yoktu. Çok sayıda partinin desteğine rağmen yapay kaldı, partiler bile içselleştiremedi. İhsanoğlu iddiasız bir adaydı, tahammül, hoşgörü, sevgi kavramlarına odaklanmıştı.

Demirtaş ise yeni yaşam çağrısı ile başarılı bir profil verdi. Eğer laiklik ve sınıfsal meselelere dair daha net çalışması olsaydı daha yüksek oy alabilirdi. Kampanyası ile toplumda geniş sempati yarattı ama sempatinin bir kısmı oya yansıdı. Yine de başarılı bir sonuç aldı.

>> Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı ile nasıl bir Türkiye bekliyor bizi?

Türkiye artık fiili başkanlık rejimine girdi. Başbakan değil, cumhurbaşkanı yönetecek ülkeyi. Onun dışında toplum üzerindeki baskıların artışı konusunda değişen bir şey olmayacak.

Erkan Baş: Erdoğan’a karşı

gerçek alternatif ihtiyacı var

Halkın Türkiye Komünist Partisi Merkez Komite Üyesi’nden Erkan Baş seçim sonucunu şöyle değerlendirdi:

İlk bakışta, Erdoğan’ın istediği sonucu aldığını söyleyebiliriz. Ancak seçime katılım oranının düşüklüğünü dikkate aldığımızda, Erdoğan’ın oyları görünenin, beklenilenin altında kaldı. Karşımızda son yılların en düşük katılımı var.

Bu tablo, Erdoğan’a karşı gerçek bir alternatif üretilmesi gerektiğini gösteriyor. İhsanoğlu’nun adaylığı gerçek bir alternatif değildi. CHP+MHP’nin yerel seçimlerde aldığı belediye meclisi oylarının bile altında kaldı.

Bir diğer önemli sonuç da Erdoğan’ın, karşısında yer alan bloğu kıramadığını görmemiz. Erdoğan’ı istemeyen bir yüzde 50, belki oy kullanmayanlarla birlikte çok daha fazla insan var. Devrimcilere burada büyük bir görev düşüyor, mücadelemizi büyütmemiz lazım.

Demirtaş ise yüzde 9’a varan oy aldı. Kürt hareketinin geleneksel dilini terk ettiğinde daha fazla oy alabildiğini gördük. Gelecek için önemli bir sonuç.

Erdoğan’ın zaferi otoriter zihniyetini güçlendirecek, daha baskıcı bir rejim bizi bekliyor. Ama halkın ona hakettiği cevabı vereceğine dair inancım tam.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s