Avrupa Solu’ndan Ukrayna Komünist Partisi’ne destek

Ukrayna Parlamentosu’ndaki Komünist Grup’un dağıtılması ve Ukrayna Komünist Partisi’ne dava açılması tepki toplamaya devam ediyor. Avrupa Solu Partisi bir açıklama yaparak Avrupa halklarına çağrıda bulundu

26.07.2014

Ukrayna Parlamentosu’nda Komünist Grup’un dağıtılması tepki çekmeye devam ediyor. Avrupa Solu Partisi de Perşembe günü hükümetin emriyle Komünist Grup’un kapatılmasını ve Cuma günü gruptaki milletvekilleri ve Ukrayna Komünist Partisi’ne dava açılmasını kınadı.

TEK SUÇU MUHALEFET

Avrupa Solu’ndan yapılan açıklama şöyle: “Sorumlu ve saygıdeğer bir partiye karşı girişilen bu baskı politikasını en güçlü ifadelerle kınıyoruz. Komünist Parti’nin suçlanmasının tek nedeni, demokratik yollarla dahi seçilmemiş olan oligarklar ve aşırı sağcılar hükümetine soldan muhalefet etmesidir”.

‘SIRADA KİM VAR?’

Avrupa Solu açıklamasında Avrupa’daki tüm demokrat güçleri uyararak Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunan, halkın kendi kaderini tayin etme ve egemenlik hakkına her zaman vurgu yapmış Ukrayna Komünist Partisi’nin “bölücülük” ve “teröristlik” ile suçlanmasının asılsız olduğunu duyurdu: “Kitlesel bir tabanı olan ve parlamentoda temsil edilen bir partinin yasaklanmasını hep birlikte engellemeliyiz. Aksi takdirde sıra kime gelecek? Çoğulculuk, demokrasi ve insan hakları ile birlikte bütün eleştirel yurttaşlar da tehdit altındadır. Tüm Avrupalı demokratlara bu otoriter uygulamaya karşı çıkmalaya, kendi ulusal hükümetlerinin bu konuda bir adım atması için tabanlarını harekete geçirmeye davet ediyoruz”.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s