Avrupa solu krizden yeşil ve toplumsal bir çıkış arıyor

Avrupa Sol Partisi, yönetim kurulu toplantısının ardından kıta çapındaki kemer sıkma politikalarına karşı ortak bir siyasetin inşasına odaklanacağını açıkladı

Avrupa Sol Partisi’nin Yunanistanlı üyesi SYRIZA’nın lideri Aleksis Çipras “Avrupa Birliği’nin NATO’laşmasına karşı çıkacağız” diyor.

Avrupa Sol Partisi’nin Yunanistanlı üyesi SYRIZA’nın lideri Aleksis Çipras (sağda) “Avrupa Birliği’nin NATO’laşmasına karşı çıkacağız” diyor.

ONUR EREM 03.11.2014

Avrupa Sol Partisi (ASP) 1 Kasım’da Atina’da gerçekleştirdiği yönetim kurulu toplantısının arından bir bildiri yayınladı. Kemer sıkma politikalarına son veren, Avrupa’nın toplumsal ve demokratik açıdan yeniden inşasını hedefleyen ASP, uygulanan politikaların ekonomik duraklama, işsizlik, yoksulluk ve eşitsizlikten başka bir şey üretmediğini açıkladı.

5 MÜCADELE ALANI

Avrupa Sol Partisi mevcut durumu analiz ettikten sonra önümüzdeki beş yıl boyunca odaklanacağı konular olarak şunları belirledi: “1- Kıta çapında kemer sıkma politikalarına son verme, toplumsal ve ekolojik iyileşme, genç işsizliğini sonlandırma, kamusal hizmetleri artırma, 2- Trans-atlantik ticaret anlaşmalarına karşı çıkma, 3- Kadın haklarına odaklanma, 4- 2015’te Paris’te gerçekleşecek olan iklim konferansı başta olmak üzere iklim değişikliğine odaklanma, 5- Ukrayna ve Kobane başta olmak üzere uluslararası barış ve dayanışma çabaların derinleştirme”. Avrupa Solu Partisi, demokratik özerklik modelini de Kürt halkının bir hakkı olarak gördüğünü açıkladı.

SYRIZA’NIN ETKİSİ

ASP, SYRIZA’nın Yunanistan’daki seçimlerden birinci parti olarak çıkacağı tahminini de dikkate alarak bu seçimin Avrupa’daki sol güçler açısından önemli bir faktör olacağına dikkat çekti, 24 Ocak’ta Barcelona’da yapılacak olan Güney Avrupa Forumu’na kıtanın tüm sol güçlerini çağırdı.

Avrupa Birliği Parlamentosu’nda Avrupa Birleşik Solu – Kuzeyli Yeşil Sol grubunun 52 üye ile en büyük haline ulaştığına dikkat çeken Avrupa Sol Partisi açıklamasında 30-31 Mayıs 2015’te Paris’te Avrupa Alternatifleri Forumu düzenleyerek Avrupa’nın krizinden yeşil ve sol bir çıkış aranmasına yönelik çabaların genişletilmesi gerektiğini belirtti.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s