Avrupa solunda iktidar heyecanı var

Avrupa Sol Partisi’nin Atina’daki yönetim kurulu toplantısına katılan ÖDP Eşbaşkanı Bilge Seçkin Çetinkaya Yunanistan’da SYRIZA’nın anketlerde birinci parti haline gelmesinin Avrupa solunda bir umut yarattığını anlattı

https://i0.wp.com/www.sendika.org/wp-content/uploads/2014/10/bilge-seckin-cetinkaya.jpgONUR EREM twitter: @onurerem 04.11.2014

ÖDP Eşbaşkanı Bilge Seçkin Çetinkaya haftasonu Yunanistan’ın başkenti Atina’da düzenlenen Avrupa Sol Partisi (ASP) yönetim kurulu toplantısından izlenimlerini BirGün’e anlattı. “ASP toplumsal ve ekolojik yeniden yapılandırma ile Avrupa’yı krizden çıkarmayı hedefliyor” diyen Çetinkaya ASP üyelerinin ülkelerinde güçlenmesinin partiyi etkilediğini söyledi: “Bu yıl yapılan Avrupa Parlamentosu seçimleri ile ASP’nin meclisteki sandalye sayısı arttı. İspanya’daki Podemos’un oylarının sürekli artması, Yunanistan’da SYRIZA’nın anketlerde birinci sıraya yükselmesi Avrupa için sol bir gelecek inşa etme heyecanı yaratıyor. SYRIZA iktidara gelirse yaratacağı sol yönetim bütün kıta için bir ilham olabilir”.

Türkiye’de toplantı

Avrupa Sol Partisi’nin Türkiye’de uygulanan agresif ekonomik büyüme politikalarını kabul edilemez bulduğunu, her sektörde artan iş cinayetleri ve çevre yıkımının sorumlusunun da bu politikalar olduğunu söyleyen Bilge Seçkin Çetinkaya ASP’nin Akdeniz Konferansı’nı Şubat 2015’te İstanbul’da düzenlemeye karar verdiğini açıkladı.

Transatlantik anlaşmaya cephe

ABD ve Avrupa Birliği arasında imzalanması planlanan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Partnerliği (TTIP) anlaşmasına karşı oluşan Avrupa Yurttaş İnsiyatifi’nin artık bir örgütlülük haline geldiğini anlatan Çetinkaya, ASP’nin bu örgüte kitlesel bir destek vermeyi kararlaştırdığını söyledi. ASP aylardır kıtanın dört bir yanında TTIP karşıtı eylemler örgütlüyordu.

Kobane’ye odaklanacaklar

Bilge Seçkin Çetinkaya, Kobane ve Türkiye’deki göçmenlerin ASP için önemli bir alan olduğunu söylüyor. ASP Kürt hareketinin Kobane’de uyguladığı demokratik özerkliğin Kürt ulusunun meşru bir hakkı olduğunu söylüyor. ASP temsilcileri geçen ay Türkiye’ye gelmiş, hem Diyarbakır’da hem de sınır bölgesinde görüşmeler yaptıktan sonra durumun AKP’nin anlattığından çok farklı olduğunu görmüşlerdi. “Türkiye hükümeti göçmenler için dışardan gelen yardım taleplerini ‘ihtiyacımız yok’ diye geri çeviriyordu. Türkiye’ye gelen ASP üyeleri göçmenlerinin ne kadar kötü şartlarda yaşamak zorunda bırakıldığını, AKP’nin kendilerine yalan söylediğini fark ettiler. Biz de ÖDP olarak bölgedeki durumu ASP’ye raporladık. Artık hem ÖDP üzerinden hem de Kürt hareketinin belediye birlikleri üzerinden yardım kanalları açmayı hedefliyorlar. Üyeler ülkelerindeki hükümetleri de konuyla ilgili bilgilendirecekler” diyor Bilge Seçkin Çetinkaya.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber, Söyleşi içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s