Yolsuzluk artışında şampiyon Türkiye

Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin dün yayınlanan Yolsuzluk Algı Endeksi’nde Türkiye 5 puanlık düşüşle bir yılda en büyük gerilemenin gerçekleştiği ülke oldu

Türkiye Şeffaflık Derneği Başkanı Oya Özarslan (solda) ve Uluslararası Şeffaflık Derneği Bölge Koordinatörü Conny Abel (sağda) 17 Aralık yolsuzluk skandalının yayın yasakları, görevden almalar ve internet kısıtlamaları ile yalnızca bir yolsuzluk skandalı olmadktan çıkıp demokrasi sorunu haline geldiğini anlattı.

Türkiye Şeffaflık Derneği Başkanı Oya Özarslan (solda) ve Uluslararası Şeffaflık Derneği Bölge Koordinatörü Conny Abel (sağda) 17 Aralık yolsuzluk skandalının yayın yasakları, görevden almalar ve internet kısıtlamaları ile yalnızca bir yolsuzluk skandalı olmadktan çıkıp demokrasi sorunu haline geldiğini anlattı.

03.12.2014 ONUR EREM twitter:@onurerem

Yolsuzluk Algısı Endeksi’nde son bir yılda en büyük düşüşün gerçekleştiği ülke Türkiye oldu. Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin 175 ülkeyi 0’dan 100’e kadar (0 en yolsuz, 100 en temiz) notlandırdığı araştırmasında Türkiye’nin puanı 50’den 45’e düştü. Türkiye’yi 4 puanlık düşüşlerle Angola, Malavi, Ruanda ve Çin izledi. Türkiye’nin 175 ülke içindeki sıralaması ise 53’ten 67’ye gerileyerek 2006’dan beri en düşük sıraya ulaştı. 11 farklı yolsuzluk araştırmasından yararlanılarak hazırlanan Endeks, dünya çapında kamudaki yolsuzluğu uzmanlar ve çalışanların algılarına göre inceliyor. Her yıl Aralık başında yayınlanan endekste kendine yer bulamayan 17-25 Aralık yolsuzluk skandalları bu yılki endekste etkisini gösterdi.

ÖNEMLİ SINIR 50

Basın toplantısında konuşan Türkiye Şeffaflık Derneği Başkanı Oya Özarslan, bu listede 50’nin önemli bir sınır olduğunu, uluslararası şirketlerin yatırım yapacağı zaman bu listede puanı 50’den düşük olan ülkeleri tercih etmeme eğiliminde olduğunu söylerken “Türkiye’nin puanı 6 yıl önceki seviyesinden daha düşük. Aslında Türkiye’nin sıralaması 20 yıldır aynı seviyelerde. Bunun nedeni ise yolsuzluk konusunda yıllardır yeni mücadele yöntemlerinin, sistemsel dönüşümlerin hayata geçirilmemesi” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE UMURSUYOR MU?”

Uluslararası Şeffaflık Derneği Bölge Koordinatörü Conny Abel “20 yıl öne Dünya Bankası’nda yolsuzluk olduğunu söylerseniz işinizden olurdunuz. Ama bizim bu konudaki ısrarlı çalışmalarımız sayesinde artık yolsuzluk yapan hiçbir kurum dokunulmaz değil” diyerek başladığı konuşmasında dünya çapında pek çok ülkenin kendilerine gelip “Bu endeksteki yerimizi nasıl iyileştirebiliriz, yolsuzlukla nasıl daha iyi mücadele edebiliriz” diye sorduğunu söyledi. Abel’e “Bu ülkelerin içinde Türkiye de var mı, hükümet temsilcileri size fikir danışıyor mu?” diye sorduğumuzda umutsuz bir cevap verdi: “Maalesef hayır. Nijerya’dan Malta’ya kadar çok sayıda ülke bize danışır ama bunların arasında Türkiye hiçbir zaman olmadı. Zaten hükümet uluslararası raporları ve eleştirileri umursuyor mu, ondan emin bile değiliz”. AKP hükümeti geçmiş yıllarda Türkiye’nin endeksteki puanı iyileşirken bu endekse atıfta bulunmuştu. Ancak düşüşle birlikte hükümet kanadından bir açıklama gelmedi.

AB ADAYLARININ GERİSİNDE

AB adayı ülkelerin puan ortalamasının 60 olduğunu hatırlatan Abel, Türkiye’nin AB aday ülkesi olarak ortalamanın çok altında kaldığını söyledi. Türkiye Avrupa’da 38 ülke arasında 28., Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da 20 ülke arasında 7., G-20 ülkelerinde ise 19 ülke arasında 10. sırada yer alıyor. Dünya listesinin başında Danimarka (92 puan), Yeni Zelanda (91) ve Finlandiya (89) yer alırken son sırayı ise 8 puanla Somali ve Kuzey Kore paylaşıyor.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s