Aleko’nun yoldaşı Nikos açlık grevinde, Yunanistan ayakta

Yunanistan’da 2008’de öldürülen Aleko’nun yoldaşı Nikos hapishanede eğitim hakkı için geçen ay açlık grevine başladı, durumu kritik. Destek eylemleri ise olaylı geçiyor

https://i0.wp.com/media.roarmag.org/2014/12/NikosRomanos-main.png

Nikos Romanos banka soygunu girişiminin ardından gözaltına alınmış, gördüğü işkence savcılığa getirilirken fotoğraflanmıştı.

03.12.2014

Alexandros Grigoropoulos 6 Aralık 2008’de Atina’da polis tarafından 15 yaşında öldürüldüğünde yanında Nikos Romanos vardı. Aleko’nun ölümü, Yunanistan’da aylar süren eylem ve çatışmalara yol açtı. En yakın arkadaşı gözlerinin önünde ölürken kendisi de 15 yaşında olan Nikos’un öfke dolu fotoğrafları ve açıklamaları, aylar süren eylemlerin simgesi olmuştu.

Nikos birkaç yıl sonra üç yoldaşıyla birlikte banka soygunu yaparken yakalandı. Polis o kadar işkence yapmıştı ki, fotoğraflarını basına dağıtmadan önce bilgisayarda manipüle etmesi gerekti. Dava sürecinde devrimci anarşist olduklarını söyleyen ve eylemi sahiplenen dörtlü hakkında terörizm suçlamaları düşse de silahlı soygundan hapis cezası aldılar.

TÖRENE GİTMEYİNCE…

Nikos hapishanede liseyi bitirdi ve 2014 baharında üniversite sınavını kazandı. Yönetmeliğe göre Eylül ayından itibaren ders saatlerinde okula gidip sonra hapishaneye dönmesi gerekiyordu. Ancak devlet, yönetmeliği umursamadı. Çünkü Nikos, Yunanistan Adalet Bakanı ve Yunanistan Cumhurbaşkanı’nın hapishaneden üniversite sınavını kazanan mahpuslara 500 avroluk ödül ve plaket vereceği seremoniye katılmayı “anarşist prensiplerine uymadığı” gerekçesiyle reddetmişti. Nikos’un devletin başına karşı aldığı bu tavır nedeniyle cezaevi yönetimi Nikos’a derslere katılma izni vermedi.

KALP RİTMİ 170

Nikos bu kararın ardından 10 Kasım’da kaldığı C Tipi Cezaevi’nde (Türkiye’deki F Tipi benzeri) açlık grevine başladı. 24 Kasım’da durumu kötüleşen genç, yoğun polis eskortu eşliğinde hastaneye kaldırılırken hapishane yönetimi bu noktadan sonra Nikos’un başına bir şey gelmesinin hastanenin sorumluluğunda olduğunu açıklayarak hastane yönetimine “zorla beslemeyi” dayattı. 28 Kasım’da hastaneden gelen açıklama ise şöyleydi: “Artık Nikos’un sağlığı değil, hayatı tehlikede. Hayatta kalsa bile geri dönülmez zararlar olası. 17 kilo kaybetti, kalp ritmi 170’e çıktı. Böyle giderse böbrek ve kalp yetmezliği kaçınılmaz”.

AÇLIK GREVLERİ YAYILIYOR

Hapishane yönetimini protesto etmek ve Nikos’un durumuna dikkat çekmek için anarşist maphus Yannis Michailidis 17 Kasım’da, birlikte tutuklandığı iki anarşist Andreas-Dimitris Bourzoukos ve Dimitris Politis de 30 Kasım’da açlık grevine başladı. Nikos ise bir çağrı yayınlayarak yoldaşlarını selamladı ve ekledi: “Dayanışma saldırı demektir. Agresif eylemlerinizi destekliyoruz. Son mesajım da koltuğundan ‘savaşanlar’, profesyonel hümanistler, ‘hassas’ entelektüeller ve ruhani kişiliklere: Sizden kurtulduğuma sevineceğim”.

SOKAKLAR YANIYOR

Bir aydır irili ufaklı devam eden destek eylemleri açıklamanın ardından, önceki gece başkent Atina’da 15 bin kişilik bir eyleme dönüştü. Polisin saldırdığı eylemciler molotof ve taşlarla yanıt verirken eylemde 10 araç, bir otobüs ve çok sayıda çöp kutusu ateşe verildi. 15 eylemci gözaltına alındı. Nikos’un babası Giorgos Romanos ise “Çocuğumun hayatı böyle büyük bir tehdit altındayken Adalet Bakanı ne yapıyor? Sakince ikiyüzlülüğüne devam ediyor” diye konuştu. Aleko’nun ölüm yıldönümü olan 6 Aralık yaklaşırken eylemlerin artması bekleniyor.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s