“Engelsiz bir Türkiye için”

Engellilerin önüne sayısız engel çıkaran Türkiye’de üniversite eğitimi almayı başaran az sayıda görme engelliden biri olan Mustafa İşçier “Engelsiz bir Türkiye için” verdiği mücadeleyi BirGün’e anlattı

203.12.2014 ONUR EREM twitter:@onurerem

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Türkiye’de toplumun ve devletin engellilerin önüne çıkardığı çok sayıda engel nedeniyle birçok engelli eğitim alamıyor, iş bulamıyor, başkalarının bakımına muhtaç kalıyor. Ancak az sayıda da olsa, bütün bu engelleri aşıp üniversiteye gidebilen, toplumda aktif olarak yer alan engelliler de var. Mustafa İşçier de onlardan biri. 26 yaşındaki İşçier Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde bitirme tezini yazıyor, yüksek lisans yapıp akademisyen olmak istiyor. Engelsiz Pedal Derneği ile her ay yüzlerce kilometre bisiklet yolculuğu yapıyor. 2015’te Ermeni Soykırımı’nın yıldönümünde Ağrı Dağı’ndan Erivan’a bisikletle giderek engellilerin de kültürlerararsı diyaloga katkıda bulunabileceğini göstermek istiyor. Mustafa İşçier ile karşılaştığı engelleri ve verdiği mücadeleyi konuştuk:

>> Önce sizi tanıyalım, kendinizi anlatabilir misiniz?

Ben sonradan görme engelli oldum. 14 yaşına kadar görüyordum. Göz tansiyonu nedeniyle olduğum kornea nakli ameliyatında kaptığım enfeksiyon nedeniyle görme engelli oldum. Ayrıca ameliyatta kullanılan narkozun orta kulağıma verdiği zarar nedeniyle bir miktar da işitme kaybı yaşıyorum, bu yüzden işitme cihazı kullanıyorum. Yani 14 yaşında iki engelim oldu.

O sırada ortaokuldaydım, iki yıl boyunca okuyamadım. Bilmiyordum ne yapmam gerektiğini, ailemizde engelli olmadığı için onlar da bilmiyordu. Araştırdık, bu sürece alışmam da zaman aldı. Sonra İstanbul Kilyos’taki Veysel Vardar Görme Engelliler Okulu’nu öğrendik ve buraya kayıt oldum. Ortaokulu bitirince Gemlik Celal Bayar Anadolu Lisesi’ni, sonra da Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nü kazandım.

>> Türkiye’de engellilerin yaklaşık yüzde 10’u eğitim alabiliyor, yalnızca yüzde 2’si üniversiteye girebiliyor. Hükümet de engelli eğitimine gerekli önemi vermiyor. Böyle bir ülkede üniversiteye girebilmeyi nasıl başardınız?

Ortaokulda engelim nedeniyle 2 yıl boyunca eğitimime devam edemedim. Üniversiteye girmeyi tek başıma başaramazdım, ailem olmasa çok zorlanırdım. Çoğu aile ne yapacağını bilmiyor veya çocuklarına önyargıyla yaklaşıyor. Önce aileler ve çevreler engelli çocuklara bilinç aşılamalı.

Ben kendime hedefler belirleyerek bunu başardım. Mesela ortaokula tekrar başladığımda Braille alfabesi öğrendim. Sosyal bilgiler alanında daha iyi olduğumu fark ettim, bunlara yoğunlaştım. Lisede de sözel bölümü seçtim, üniversite sınavında bu alanlarda okumayı hedefledim ve başardım.

Yani özetle hem insanın çevresi ve ailesinin desteği lazım hem de insanın kendisine hedefler belirlemesi ve mücadele etmesi lazım. Ben bu sayede başardım.

Mustafa İşçier, Engelsiz Pedal Derneği Başkanı Samet Aksuoğlu ile birlikte 30 Kasım Pazar günü Beyoğlu'nda 44 örgütün çağrısıyla düzenlenen engelli eyleminde.

Mustafa İşçier, Engelsiz Pedal Derneği Başkanı Samet Aksuoğlu ile birlikte 30 Kasım Pazar günü Beyoğlu’nda 44 örgütün çağrısıyla düzenlenen engelli eyleminde.

Engelsiz Pedal ile Kızıldere’ye

>> Engelsiz Pedal Derneği ile birlikte birçok faaliyette bulundunuz, bunları anlatır mısınız?

Engelsiz Pedal ile bu yıl tanıştım ve çok sayıda etkinlik yaptık. Her ay bir şehir dışı yolculuk yaptık, şehir içinde de her hafta etkinliklerimiz oldu. Bisikletle Kuzey Ormanları Savunması’na katıldık, çadırda kalmak çok değişik bir deneyimdi. Ordu’dan Tokat’a giderek Mahir Çayan ve yoldaşlarının katledildiği eve vardık, evin sahibi Emir abiyle ve köylülerle konuşmalar yaptık. Ne zaman bir etkinlik talebimiz olsa Engelsiz Pedal bunu hayata geçirebiliyor. 4-5 günlük yolculuklarımızda kamplarda kaldık ve çok güzel bir deneyimdi. Yaz-kış demeden geziyoruz. Mesela yakın zamanda Joan Miro sergisine gittik bisikletlerle, orada eserleri sesli anlatan bir sistem vardı, onunla müzeyi gezdik. Ayrıca Engelsiz Çorba grubumuz da var. Her hafta en az bir gün gece 11’de başlayıp sabah 7’ye kadar evsizlere çorba ve battaniye dağıtıyoruz. Özellikle Suriye’den gelen göçmenler çok kötü koşullarda yaşamak zorunda bırakılıyor. Biz de engelliler olarak toplumsal meselelerde çorbada bir tuzumuzun bulunması için uğraşıyoruz.

“Psikolojik baskı uygulanıyor”

>> Hükümetin engelli politikasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hükümet kendi propagandasını yapmak için bir çok meseleyi kullanıyor. Engelli meselesi de bunlardan biri.  Engellilere tanınması gereken birçok hakkın tanınmamasının nedenini açıklayamıyor hükümet. Birçok insanın engelli bakım hizmetleri ve engelli maaşları kesildi. Hükümet bu parayı kendi açığını kapatmak için kullandı. Devlette engelli istihdamı var, sınava girip kazanan arkadaşlarımız işe başladı. Fakat bu insanlara sınavla gelmemiş gibi, kendilerine torpil yapılmış gibi muamele ediliyor. Kurum içinde psikolojik bir baskı da uygulanıyor. Muhalefetin herhangi bir kesimiyle ilişkide olan veya eylemlere katılan engellilere “teşekkür etmen gerekirken neden böyle yapıyorsun” gibi sözler söyleniyor. Ben eylem çağrı metni bana hitap ettiği için Pazar günkü engelli eylemine katıldım, sloganlarımızı attık. Biz engelsiz bir Türkiye istiyoruz. Doğanın önüne engeller çekiliyor, barışın önüne engeller çekiliyor, biz bütün engellere karşı mücadele ediyoruz, engelsiz insanlarla birlikte.

Hükümet hiçbir eleştiriyi kabul etmediği gibi engellilerin eleştirilerini de kabul etmiyor. Hemen savunmaya çekiliyorlar, bütün eleştirilerde olduğu gibi. Oysa biz herhangi bir siyasi odağa karşı söylemiyoruz bunu, herkes için engelsiz bir Türkiye, engelsiz bir dünya istiyoruz.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s