‘İşkenceyle irademi kırmaya çalıştılar’

177 günlük tutukluluğun ardından serbest bırakılan İsrailli vicdani retçi Uriel Ferera “Bana fiziksel ve sözlü şiddet uygulayarak irademi kırmaya çalıştılar, pes etmedim” dedi

https://i0.wp.com/static1.972mag.com/wp-content/uploads//2014/05/week-140424-0501003.jpg02.01.2015

19 yaşındaki İsrailli vicdani retçi Uriel Ferera 177 günlük tutukluluğun ardından serbest kaldı. 21 Aralık’ta özgürlüğüne kavuşmasının ardından ilk defa konuşan Ferera “177 gün boyunca beni 10 defa mahkemeye çıkarıp tekrar hapis cezası verdiler. Ama son mahkemede ‘kötü ve uyumsuz davranış nedeniyle askeri yükümlülüğü yoktur’ kararı verildi” dedi. İsrail’de İngilizce yayın yapan +972 dergisine konuşan retçi şunları anlattı: “Önce beni ordu psikologuna gönderip deli raporu vermeye çalıştılar. Böylece işgalci İsrail Ordusu’na eleştirilerim karşısında gerçekle yüzleşmekten kaçıp bana ‘deli’ diyerek kurtulacaklardı. Ben bunu reddettim ve art arda 10 hapis cezası aldım. Ben işgalci bir ordunun parçası olmadan sivil hizmet yapmak istiyordum. Başka bir ulusun ezilmesine yol açan bir sisteme katkı sunamam”.

‘MÜCADELEYE DEVAM’

Hapiste fiziksel ve sözlü şiddetle iradesini kırmaya çalıştıklarını da aktaran Uriel Ferera, kendisinden önce Omar Sa’ad’ın sağlığının ‘aniden’ kötüleşerek hastanelik olduğu bir hapishanede kalmanın endişe verici olduğunu, fakat başına öyle bir durum gelmediğini söyledi. Daha önce hapiste 170 günden fazla kalan Nathan Blanc’ın ailesinin kendi ailesiyle dayanışma gösterdiğini anlatan Ferera “Artık hayatıma kaldığım yerden devam edip yüksek eğitimime devam edeceğim. Hayatımdan 177 günün çalındığını düşünmüyorum, aksine 177 gün boyunca düşüncelerim için mücadele vermiş olarak görüyorum kendimi. Bundan sonra da işgal karşıtı mücadelelerin içinde olacağım” ifadelerini kullandı.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s