Güney Avrupa Forumu: Sorunlarımız da ortak, çözümlerimiz de

24.01.2015

Birinci Güney Avrupa Forumu dün İspanya’nın Katalonya Bölgesi’nin başkenti Barselona’da devam ediyor. Cuma akşamı başlayan forumda İspanya, Fransa, İtalya, Yunanistan ve Türkiye’nin ortak sorunları ve ortak mücadele fırsatları tartışılıyor. Forum’da konuşulan önemli konulardan biri de Yunanistan’daki seçimlerdi. SYRIZA’dan Alepa Krasopulou Yunanistan’ın sol iktidar öncülüğünde değişmesinin bütün bölgeyi değiştirebileceğini söylerken “Gerçekten kritik bir noktadayız ve bu fırsatı bir daha bulamayacağız. Eğer Avrupa’ya değişimi biz getirmezsek Fransa’daki Marine Le Pen gibi ırkçılar getirecek” ifadelerini kullandı.

‘Sendikalar, hareketler, partiler’

İspanya’daki Avrupa Sol Partisi (ASP) üyesi Izquierda Unida’nın (Birleşik Sol) koordinatörü Cayo Lara, Güney Avrupa ülkelerinin kamu borcu, bütçe açıkları, işsizlik, yüksek faiz, yoksulluk ve genel olarak bir insani krizi paylaştığını söylerken “Sağcıların saldırılarına karşı durmak için siyasi partilerin, sendikaların, toplumsal hareketlerin ve platformların bir arada küresel bir yanıt geliştirmesi şart. Birlikte çalışmadan bunu başaramayız” diye konuştu.

Ortak mücadele ve strateji

Katalonya Yeşilleri İnisiyatifi’nden Dolors Camats da birkaç zengini mutlu etmek için kitlelerin haklarını gasp eden sistemi eleştirirken “Güney Avrupa sokaklarındaki isyanlarımızın artık ortak bir mücadele zemini var. Bu forum Avrupa çapında kemer sıkma politikalarını yenebilmek için ortak bir strateji geliştirmemize olanak sağladı. Artık Güney Avrupalı solcular olarak sesimiz daha güçlü çıkacak” dedi.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s